Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

Her şeyi hayal edebilirim çünkü ben hiçim…

Huzursuzluğun Kitabı - Fernando Pessoa

5 Beğeni

“Evet, çiçeği saklıyorum,” dedi Kelsier. “Neden olduğundan emin değilim. Ama… sadece o sana ihanet etti diye birisini sevmeyi bırakır mısın? Ben sanmıyorum. İhanetin bu kadar acıtmasının sebebi de bu; acı, hüsran, öfke… ben onu yine de seviyordum. Hâlâ seviyorum.”

“Nasıl?” diye sordu Vin. “Nasıl yapabiliyorsun? Ve insanlara nasıl hala güvenebilirsin? Onun sana yaptığı şeyden ders almadın mı?”

Kelsier omuz silkti. “Bence… bence Mare’i sevmek ile ihanet de dahil, onu hiç tanımamış olmak arasında seçim yapma şansım olsa, sevgiyi seçerdim. Riske girdim ve kaybettim ama o risk yine de buna değerdi.”

Sissoylu / Brandon Sanderson

16 Beğeni

“İçimizde bir ülke vardır, bir ruh coğrafyası;yaşadığımız sürece bunun sınırlarını arar dururuz. Şanslı olup da bu ülkeyi bulabilenler, taşların üstünden akan su gibi rahatça kayarak iniş çıkışlara yayılır, yuvalarını bulmuş olurlar. Kimileri doğdukları yerde bulurlar bu ülkeyi, kimileri bir kıyı kasabasında susuzluktan kavrulduktan sonra çölde yüreklerinin tazelendiğini görürler. Yemyeşil tepeler arasında doğdukları halde ancak kentin yoğun, civcivli yalnızlığı içinde rahat edenler de vardır. Kimileri için bu arayış, bir başka insanın izini sürmektir; bir çocuk ya da ana, bir dede ya da kardeş, bir sevgili, bir eş, bir düşman…”

Josephine Hart - Ölesiye

7 Beğeni

Yılanı Öldürseler - Yaşar KEMAL

8 Beğeni

Ercan KESAL - Cin Aynası

4 Beğeni

“Hayatta en önemli şey nedir? Açlık çeken bir ülke birine bu soruyu sorarsak cevap “yemek” olacak. Donmakta olan birine aynı soruyu sorarsak cevap “sıcak” olacaktır. Kendini yalnız ve çaresiz hisseden birine soracak olursak cevap mutlaka “diğer insanlarla beraber olmak” olacaktır. Ama bütün bu ihtiyaçlar giderildikten sonra, bütün insanların ihtiyacı olan bir şey var mıdır hala ? Filozoflar buna evet diye cevap verirler. Onlara göre insan sadece ekmekle yaşayamazlar. Tabi ki bütün insanlar yemek yemelidir. Ayrıca sevilmeye ve ilgi görmeye ihtiyaçları vardır. Ama bütün insanların ihtiyacı olan bir şey daha vardır: Kim olduğumuzu ve neden yaşadığımızı bilmek.”

Jostein Gaarder - Sofie’nin Dünyası

6 Beğeni

“Burada biz kahveleri gece gibi koyu, günah kadar tatlı içeriz.”
Amerikan Tanrıları

4 Beğeni

" …1984’de dalgıçların bulduğu The Wydah Galley’nin mürettebatında Avrupa’nın tüm denizci milletlerinden insanın yanı sıra Amerikan yerlileri ve hem Amerika hem de Afrika kökenli zencilere rastlıyorsak, bunun nedeni demokratik, eşitlikçi(egalitarian) ve hürriyetçi(libertarian) piratların açık denizler ve gemi güvertelerinden başka vatan tanımamasıdır. 1715-1726 arasında Anlantik’te faaliyet gösteren 1.000’in üstünde Hristiyan piratının %25-30’unu zencilerin oluşturduğunu, bunların hiç de bazılarının iddia ettiği gibi ikinci sınıf mürettebat muamelesine maruz kalmadığını ve hatta bazılarının beyazlara kaptanlık ettiğini hatırlatırsak, korsan dünyasının kozmopolitliğini ve özgürlüğünü yadsınamaz bir şekilde göstermiş oluruz.

Örnekler arttırılabilirse de bu, okuyucunun zamanını çalmak olur. Ana fikir çoktan anlaşılmış olsa gerek: Korsanların resmiyetin, âdetlerin ve kuralların ötesindeki pragmatik dünyası, farklılıkları ortak bir potada eritmekte en iddiali imparatorluklardan bile daha başarılı gözükmektedir. Alın size dört dörtlük bir serhad fenomeni!"

Sultanın Korsanları, Osmanlı Akdenizi’nde Gaza, Yağma ve Esaret, 1500-1700 - Emrah Safa Gürkan

7 Beğeni

“Benim ilgimi çeken insanlar deli olanlardır, yaşamak için deli olan, konuşmak için deli olan, her şeye aynı anda ihtiras duyan, hiç bir zaman esnemeyen ya da sıradan bir şey söylemeyen…”

Jack Kerouac

16 Beğeni

image

5 Beğeni

“Unutma; geçmiş, geleceğimiz olmak zorunda değil.”
Elantris

7 Beğeni

10 Beğeni

“Peki ya aramızdaki farklar?” diye sordu Elend.

“İlk bakışta, anahtar ve uyduğu kilit çok farklıymış gibi görünebilirler,” dedi Sazed. “Şekil olarak farklıdırlar, işlev olarak farklıdırlar, tasarım olarak farklıdırlar. Onlara gerçek doğaları hakkında bilgisi olmadan bakan adam, onların zıt olduğunu düşünebilir; çünkü bir tanesi açmak, diğeri ise kapalı tutmak için yaratılmıştır. Ancak daha yakından incelediği zaman, kişi bir tanesi olmadan öbürünün işe yaramaz hâle geldiğini görebilir. Bilge bir adam ondan sonra kilit ve anahtarın ikisinin de aynı amaç için yaratıldıklarını anlayacaktır.”

Sissoylu / Brandon Sanderson

7 Beğeni

Hüznü kabullenmek… Her şeyin neşe dolu olduğunu iddia etmek ihanetti. O an hüzünlü olan her kişiye, her zaman hüzünlü olan her kişiye ihanetti; böylesine bir müziğe, böylesine bir hakikate ihanetti.

John Fowles - Koleksiyoncu

5 Beğeni

“Ey hemşehriler! Niçin uyanıp bu sefalet tozundan silkinmeye uğraşmıyorsunuz? Kabahat herkesten çok kendinizde… Siz, sizi bu cehalet ve geriliğe bağlayan fikirlere destek ve taraftarsınız. Cidden fikirlerinizi aydınlatmaya uğraşanlara sövüp onların iyi, yeni, besleyici, güzel telkinlerini adeta cinayet sayıyorsunuz. Onlar, sizin cahilce kınamalarınızdan korkmasalar, lânetlemelerinizden çekinmeseler, kaç zamandır artık kangrene dönmüş, çürüyüp kokmaya başlamış bu derin gerilik yarasının kaynağını size pek büyük bir açıklıkla gösterecekler… Duyduğunuz her yeni fikre kızmayınız. Onları güzelce kabul için anlama kabiliyeti edinmeye uğraşınız.”

Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç - Hüseyin Rahmi Gürpınar

7 Beğeni

‘‘Bu dünya, dünyaların en iyisi değildir. Mevcut dünyaların en iyisidir.’’
Eşref Saat - Şevket Rado

4 Beğeni

Ben sadece fazlasıyla ciddiye almıştım, küçükken babamın bana birini üzdüğümde söylediği o sözü. “Kendini karşındakinin yerine koy” ve ilk başlarda bunu o kadar çok yapmıştım ki, bir gün dönüş yolunu yani kendimi bulamadım.

Kinyas ve Kayra

8 Beğeni

Beni anlamak için söylediklerimden çok sustuklarımı dinleyin… Çünkü ben, söylediklerimden çok sustuklarımda gizliyim.

Jean Christophe

6 Beğeni

“Öfkeye teslim olmuş biri, doğrular konusunda yanılgıya düşebilir.” Mars’ta Zaman Kayması Philip K. Dick

7 Beğeni

Bu defa gök zifiri karanlıktı ve korkunç yağmur yağıyordu. Smith gökyüzüne bakarken, yağmur sağanağa dönüştü.

«Bardaktan boşanırcasına yağıyor» dedi
Smith.

«Hayır efendim, bardaktan değil, gökten boşanıyor» diye itiraz etti robot.

John Smith bu itiraza verecek cevap bulamadı. Robota bakıp iç geçirdi.

Uzaydan Gelen Konuk - Isaac Asimov

11 Beğeni