Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

Pinokyo kitabındaki bu benzetme dikkatimi çekti

Bu deniz canavarı kimdi biliyor musunuz?
Bu öyküde kaç kez adı geçen, doymak bilmez yırtıcılığı, parçaladığı insanların çokluğu nedeniyle ‘Balıkların ve balıkçıların Attilası’ adı verilen o dev balinadan başkası değildi bu deniz canavarı.

“Fikirlerine ne kadar karşı olsak da, bir insanı düşündükleri için cezalandırmaya hakkımız yok.”
“Ne yapalım o zaman?” diye sordu ölmekte olan adam, hırıltıyla soluyarak.
“Bunun cevabını herkesten çok senin biliyor olman lazım. Onları eğiteceksin. Onlara doğruyla yanlışı ayırt etmeyi öğreteceksin. Onları özgür kılan şey bilgi olmalı; baskı değil.”

Gizli Sefer / Oliver Bowden

2 Beğeni

“Gökyüzünde binalar, toprağın içinde trenler,” dedi Freud, sinirli bir tavırla. “Siz Amerikalılar çok tuhafsınız: Cenneti dünyaya indiremiyorsunuz, cehennemi yukarı çıkarıyorsunuz.”

Bir Cinayetin Psikanalizi -Jed Rubenfeld

2 Beğeni

… bir ırk ya da medeniyet için en önemli olan şey nedir biliyor musun?
Hayır, ne?
Yok etme. Bir medeniyetin diğerine gösterebileceği en büyük saygı budur. Onlar sadece saygı duydukları bir medeniyet tarafından tehdit edildiklerini hissediyorlar. ( S. 205)

Karanlık Orman - Cixin Liu

3 Beğeni

“Uzandı ve ağaçtan bir elma kopardı, elinde çevirdi, bir ısırık aldı ve devam etti.

“Bazı insanlar henüz çok gençken mutsuz bir insan olurlar,” dedi. “Görünürde özel bir nedeni yoktur ama sanırım bu şekilde dünyaya gelirler. Daha kolay yaralanırlar, daha çabuk yorulurlar, daha çabuk ağlarlar, daha uzun süre hatırlarlar ve söylediğim gibi, dünyadaki herkesten çok daha gençken mutsuz olurlar. Biliyorum, çünkü ben de onlardan biriyim.”

Elmadan başka bir ısırık aldı ve çiğnedi.”

Karahindiba Sarabı,Ray Bradbury

10 Beğeni

“İnanıyorum ki benim sadece kendi gönlüme uyan ahlakım, sadece cezalandırılmaktan korktukları için doğru davrananların ahlaklarından daha gerçek ve sağlam.”

Kralların Yolu / Brandon Sanderson

15 Beğeni
  • Bilgelikten yoksun bir adama akıl dolu sözler söylemek, tıpkı delik bir kabı doldurmaya çalışmak gibidir.

Euripides’ den aktaran Plutarkhos - Geveze Ve Meraklılar (Turuncu Seri 4)

• Felaketi getiren, iyi kapatılmamış mahzen ya da kapı değil, gem vurulmamış ağızdır.

Euripides’ den aktaran Plutarkhos - Geveze Ve Meraklılar (Turuncu Seri 4)

6 Beğeni

“Aptallar bile erkeklerle kadınların zaman zaman farklı düşündüklerini bilir, ama en büyük fark şudur. Erkekler unutur ama asla affetmez; kadınlar affeder, ama asla unutmaz.”

“Ölüm hepimize gelir,” dedi Aiel. “Biz ancak geldiği zaman onunla nasıl yüzleşecegimizi seçebiliriz.”

“Bir insan tasma takılacak en kolay, ama tasmayla yönlendirilebilecek en zor hayvandır. Tasmayı kendi tercih etse bile.”

Zaman Çarkı III, Yenidendoğan Ejder - Robert Jordan

9 Beğeni

Isaac Newton’ın Robert Hooke’a cevabı:

Bu da altında yatan anlamı:

John Gribbin - Bilim Tarihi

2 Beğeni

“Senin gibi birisinin ilgiye muhtaç bırakılması büyük bir haksızlıkmış gibi görünüyor. Bu güzel bir resmi duvara dönük asmaya benziyor.”

4 Beğeni

“Sen,” dedi Vashet, birlikte tepelerin arasında yürürken, “gösteriş budalası piç kurusunun tekisin, biliyor musun?”
Başımı ona doğru hafifçe eğerek elimle itaatkâr kabul işaretini yaptım.
Kafamın yanına bir tane patlattı. “Bırak bu ayakları, seni melodramatik hergele. Onları kandırabilirsin, ama beni değil.”
Dedikodu yaparcasına elini göğsüne koydu. “Kvothe’nin kılıç ağacından ne getirdiğini duydunuz mu? Bir barbarın “anlayamayacağı şeyler: sessizlik ve durgunluk. Yani Ademre’nin özü. Peki Shehyn’e ne sunmuş? Okul için kanını dökme isteği.”
Tiksintiyle keyif arasına sıkışıp kalmış bir yüz ifadesiyle bana baktı. “Ciddi söylüyorum, bir masal kitabından çıkmış gibisin.”

Bilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss

8 Beğeni

‘‘Bir zamanlar Britanya adalarındaki putperest bir kral,bu hayatın bir gece kuşunun kısa uçuşuna benzediğini görmüştü.Kuş bir şatonun sıcak ve aydınlık yemek salonun penceresinden giriyor,bir an için hareketli bir sahnenin,başka canlıların somut hayatlarının üzerinden geçiyor,bir an başkalarının yaşadığı bir yerde bulunma keyfini tadıyordu.Ardından başka bir pencereden dışarı uçarak aydınlık yemek salonundan ve şatodan çıkıp gidiyor,diğer taraftaki kapkara,boş ve sonsuz geceye karışıyordu.O aydınlık ve sıcak,kıpır kıpır yaşamı bir daha görmüyordu.Ve…’’

Philip k. Dick Sondan Bir Önceki Gerçek

3 Beğeni

Ancak buradaki her şey kaybolacak ve sizler geri geleceksiniz.Şimdiye dek burada yaşayan bizlerin hatırası bile,düşüncesi bile sonsuza dek yitecek.
Yancy simulakrumu sözlerini şöyle noktalandırmıştı:
’‘Bize lanet bile okuyamayacaksınız,çünkü varlığımızı dahi unutmuş olacaksınız.’'

Philip k. Dick Sondan Bir Önceki Gerçek

2 Beğeni

“Önemli olan hedef değil, kişinin oraya nasıl ulaştığıdır.”

3 Beğeni

İnsan hayatını işler değil sözler yönlendirir.Bir şey yapma ya da yapmama imkanından ziyade farklı meseleler üzerinde aralarında belirledikleri kelimelerle konuşmayı severler.Çeşitli şeyler, varlık ve nesneler, hatta toprak, insan ve atlar için kullandıkları ve pek mühim saydıkları kelime benim kelimesidir.Aynı şey için aralarında kimin benim diyeceğini kararlaştırırlar.Ve üzerinde anlaştıkları bu oyunda en çok şey için benim diyebilen en mutluları sayılır.

Holstomer-Tolstoy

1 Beğeni

Yeteri kadar ileri herhangi bir teknolojinin büyüden ayırt edilmesi mümkün değildir.

Arthur C. Clarke’dan aktaran Michio Kaku - Paralel Dünyalar

4 Beğeni

Olmasaydım, ne güzel yazardım! Eğer beyaz kağıt ve zihnimde dolaşan sözcükler ve biçim kazanan ve kimse yazmadan yok olan öyküler arasına o rahatsız edici set, bizzat ben girmeseydim. Biçem, beğeni, kişisel felsefe, öznellik, kültürel oluşum, yaşanmış deneyim, psikoloji, yetenek, meslek numaraları: Bütün bu unsurlar yazdığımın bana ait olduğuna işaret eden ipuçlarıdır ve olanaklarımı kısıtlayan bir kafes gibi görünürler gözüme.Yalnızca bir el, kalem tutan ve yazan kopuk bir el olsaydım … Bu eli kim hareket ettirecekti? Adı sanı olmayan kalabalık mı? Zamanların ruhu mu? Ortak bilinçdışı mı? Bilmiyorum. Tanımlanabilecek bir şeyin sözcüsü olmak için kendi kendimi yok etme arzusu duymuyorum. Yalnızca yazılmayı bekleyen yazılabilir ile hiç kimsenin aniatmadığı anlatılabiliri iletmek için istiyorum.

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino

7 Beğeni

… Cahil ve açgözlü insanların semtine hayal gücü hiçbir zaman uğramaz. Şimdinin içine sıkışmış olduklarından gelecek onları hiç ilgilendirmez. Sadece kendilerini gerçeklikle yüz yüze getiren olaylar onları aldırışsızlıklarından çekip çıkarabilir.

Jules Verne - Buzlar Sfenksi

3 Beğeni

“… Büyük kalpler nedense çok zayıf oluyor…”

Oyunlarla yaşayanlar, Oğuz Atay

( Durumun, tıbbi açıdan da böyle olması :heart: )

3 Beğeni

…… herhangi bir edim*, birbiriyle çelişen iki ayrı nedenle açıklanıyorsa, asıl motivasyon ikisi de değildir ve kişinin……… farkında bile olmadıkları üçüncü bir dürtü devrededir.

Philip K. Dick - Alfa Ayının Kabileleri

• Edim: insan bilincinin bir amaca yönelik tek tek davranışları
7 Beğeni