Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

“Adaletin son kullanma tarihi olmaz.”

Parlayan Sözler / Brandon Sanderson

8 Beğeni

… gerçek bilim, bilimkurgudan çok daha tuhaf ve tatmin edici olabilir.

Stephen Hawking - Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar

3 Beğeni

Otostopçu’nun Galaksi Rehberimde uçma konusunda söylenenler şunlardı.Uçmak bir sanat ya da daha doğrusu bir yetenektir. Yetenek kendini yere atıp, yeri ıskalayabilmeyi öğrenmekte
yatmaktadır.

Bunun için güzel bir gün seçin, diye öneriyordu, ve deneyin. Birinci bölüm kolaydı. Bütün istenen sadece kendini öne doğru bütün ağırlığınla yere atma yeteneği ve canının yanmasına aldırmama arzusuydu. Çünkü yeri ıskalamayı başaramadığınız zaman canınız yanacaktır. Çoğu kişi yeri ıskalamayı başaramayacaktır ve eğer gerçekten kuralına uygun bir şekilde deniyorlarsa başarısızlıkları muhtemelen epeyce sert olacaktır. Görünen odur ki, zorlukları doğuran işte bu ikinci kısım, yani ıskalama kısmıdır.

Birinci sorun, yeri kazayla ıskalamanız gerektiğidir. Bile bile ıskalamaya çalışmakta hiç fayda yoktur, çünkü bunu yapamazsınız. Dikkatinizi, yarı yoldayken, aniden bir başka şeye çevirmeniz gerekir böylece düşmeyi, düşeceğiniz yeri, ya da ıskalamayı başaramadığınızda canınızın ne kadar yanacağını düşünmezsiniz. Size sunulmuş olan saniye kırıntısı içinde bu üç şeyden dikkatinizi sıyırabilmek son derece zordur. Bu nedenle de seyretmesi heyecan veren bu sporda, pek çok kişi başarısızlığa ve hayal kırıklığına uğrar.

Bununla birlikte, eğer o çok önemli anda, ilginizi çeken, örneğin bir çift güzel bacağın (anten, takma bacak yani sporu yapanın türüne ve/veya kişisel eğilimlerine göre değişebilecek herhangi bir şey), görüş mesafeniz içinde patlamakta olan bir bombanın ya da hemen yakınınızdaki bir dalda yürüyen son derece ender rastlanan türden bir böceğin dikkatinizi dağıttığı o şaşkınlık içinde, yeri ıskalamanız ve yerden on-onbeş santim yukarıda ve bir parça aptalca görünebilecek bir durumda asılı kalmanız mümkün olacaktır. Bu an, muhteşem ve hassas bir konsantrasyon için en uygun andır.

Artık suyun üzerinde durmak için yaptığınız, gibi, hafif hafif hareket etmeli ve süzülmelisiniz, süzülmeli ve hareket etmelisiniz. Kendi ağırlığınıza ilişkin tüm hesaplamalara boşverin ve yalnızca daha yukarılara yükselmenize izin verin. Bu noktada kimsenin size söylediklerini dinlemeyin çünkü size yardımcı olacak herhangi bir şey söylemeleri pek mümkün değildir.

Muhtemelen “Aman tanrım, uçuyor olman mümkün değil!” gibi şeyler söylüyor olacaklardır. Onlara inanmamanız yaşamsal önem taşımaktadır, yoksa birden haklı çıkabilirler. Yükseklere, daha yukarılara yükselin. Bir kaç dalış denemesi yapın. Önce yumuşak dalışlar deneyin, sonra muntazam nefeslerle, ağaç tepelerinin de üzerine yükselin .

KİMSEYE EL SALLAMAYIN

Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams

15 Beğeni

Sanki İngilizlerin gemilerinin dümenine yazdıkları şu söz kraliyet saraylarının kapısında da vardı:
Yolcuların dümendeki kişiyle konuşmaması rica olunur.

Jules Verne - Kaptan Grant’ın Çocukları

8 Beğeni

“Kaldıramayacağı bir silahı olan çocuktan korkmadığım gibi, düşünmeyen bir adamın aklından da asla korkmayacağım.”

“Bir kılıcın aksine, horgörü sana sadece izin vereceğin kadar zarar verebilir.”

Parlayan Sözler / Brandon Sanderson

5 Beğeni

Diskdünyacıların şerefine bir Ölüm alıntısı (çünkü favori karakterim :heart:)

Işık her şeyden hızlı hareket ettiğini düşünür, ama bu doğru değildir. Işık ne kadar hızlı giderse gitsin, karanlığı oraya önce ulaşmış ve onu beklerken bulur. - Tırpanlı Adam

25 Beğeni

“Ölüm kanlı bir ressamdır ve bu da onun tuvali.”
Brian McClellan - Güz Cumhuriyeti

“Şirkette çalışanların hiçbiri ayını hatayı iki defa yapamaz. İlk hatada kovulur.”
Isaac Asimov - Ben Robot

“Her kilitli kapının bir anahtarı vardır.”
Marie Lu - Warcross

“Suli inancına göre, hata yaptığımızda gölgelerimize hayat veririz. Her günah, gölgeyi güçlendirir, en sonunda da gölge senden daha güçlü hale gelir.”
Leigh Bardugo - Sahte Krallık

“Kurban kontrolün ne kadar kendi elinde olduğunu zannederse gerçek kontrole o kadar kolay tepki verir.”
Scott Lynch - Centilmen Piç #1

“Hak edilmeyen iyi şans daima bir tuzak barındırır.”
Scott Lynch - Centilmen Piç#1

4 Beğeni

Zamandan daha değerli hiçbir şey yok,diye düşündü.Bir saat ömre değer,bir gün ise paha biçilemez.
Tanrı olmak zor iş Arkadi ve Boris Strugatski

4 Beğeni

“Kimseye söyleyemeden, içimde kaldı, kayboldu." dediğim düşüncelerin, duyguların aynası olsun. Kimse dinlemiyorsa beni -ya da istediğim gibi dinlemiyorsa- günlük tutmaktan başka çare kalmıyor. Canım insanlar! Sonunda, bana, bunu da yaptınız.

Oğuz Atay - Günlük

4 Beğeni

“Yeni Vahiy bize ne kadar gerekli gelirse gelsin, öncelikle skandalın patlak vermesi gerek, canice fikirlerimizin kötücüllüklerini ortaya sererek çılgınlıklarını tüketmeleri gerek, biz felaketi es geçecek değiliz, felaket düzenin içinde ve biz de onun suç ortaklarıyız, felaketi reforma tercih ediyoruz, dünyayı yeniden düşünmektense kendimizi feda etmeyi tercih ediyoruz; bu dünyayı ancak harabelerin ortasında yeniden düşüneceğiz.”

“Bizim hiçbir zaman Gökte Babamız olmadı, bizler öksüzüz, bunu anlaması gereken bizleriz, yetişkin olması gereken bizleriz, bizi yolumuzdan şaşırtanlara itaati reddetmemiz gerekir,bizi uçuruma mahkum edenleri kurban etmesi gerekenler bizleriz, çünkü eğer biz kendimizi kurtaramazsak hiçbir şey bizi kurtaramaz.”

Kaos’un Kutsal Kitabı - Albert Caraco

2 Beğeni

Hep Aynı Numaralar

Tüfek Mikrop Ve Çelik - Jared Diamond

3 Beğeni

Sonuna dek izlenen yol insanı hiçbir yere götürmez.Bir dağın gerçekten dağ olup olmadığını anlamak istiyorsanız, ona biraz tırmanmanız yeter. Dağın tepesine çıkarsanız dağı göremezsiniz.
Frank Herbert- Dune

14 Beğeni

**

Hayal edilen asla yitirilmez.

**
Dokudünya - Clive Barker

7 Beğeni

Yeryüzü Müzesi/Matruşka
Başımızda bir çoban olmadan ne ruhumuzu satabiliyor, ne de yenisini edinmek için hangi reyona bakacağımızı bulabiliyorduk. Bedeni, giysileri, evleri teknolojiyle donatılmış laboratuvar maymunlarıydık. Kabukların içindeki hayaletlerdik.

5 Beğeni

“Valeye vale de,maçaya maça.Ama bir fahişeye hep hanımefendi de.Hayatları yeteri kadar zor zaten.Ayrıca kibar davranmaktan kimseye zarar gelmez.”
Rüzgarın Adı - Patrick Rothfuss

"Bir Edema Ruh olarak büyümenin en zor tarafı da buydu.Gittiğimiz her yerin yabancısıydık.Çoğu insan bizi serseri ve dilenci olarak görür,hatta bazıları bizi hırsız,kafir ve fahişe yerine koyardı.Haksız yere suçlanmak zordur,ama hayatlarında bir kitap açıp okumamış,veya yaşadıkları yerden yirmi kilometre bile uzaklaşmamış kişilerin sana tepeden bakması daha da zordur.

Demek iki karanlık gemi gibiymişiz…" diye alıntı yaptım. …yakın geçen ama birbirini görmeyen." diye bitirdi Denna.

“Doğru söylüyorum,” dedim. “Sen yol kenarında bulduğum parlak bir penisin. Sen tuzdan veya uzun bir gece yürüyüşünün sonundaki aydan daha değerlisin. Sen ağzımdaki tatlı şarap, genzimdeki şarkı, yüreğimdeki kahkahasın.”
Denna’nın yanaklarının kızarmasını umursamadan devam ettim.
“Sen benim gibi biri için fazla iyisin,” dedim. “Bedelini ödeyemeyeceğim bir lükssün. Yine de benimle gelmen için ısrar ediyorum. Sana bir yemek ısmarlayacağım ve adına Denna denilen o uçsuz bucaksız harikanın üzerinde saatlerce rapsodiler söyleyeceğim.”
Ayağa kalktım ve onu da kaldırdım. “Sana müzikler çalacağım. Şarkılar söyleyeceğim. Bu akşamüstü dünyanın geri kalanı bize ilişemeyecek.” Başımı biraz yana eğerek cümlemi bir soru haline getirdim.
Denna’nın dudak uçları yukarı kıvrıldı. “Kulağa çok hoş geliyor,” dedi. “Bir akşamüstü boyunca da olsa dünyadan uzak kalmayı çok isterim.”
Bilge Adamın Korkusu - Patrick Rohtfuss

6 Beğeni

“Sa souvraya niende misain ye,” dedi yüksek sesle. “Kendi zihnimde kayboldum.”

Zaman Çarkı IV, Gölge Yükseliyor - Robert Jordan

14 Beğeni

Zengin miyim yoksa yoksul mu, diye ne kadar üzüleceğim?
Ya da bu ömrü mutlu mu, mutsuz mu geçireceğim?
Doldur içki kadehini, çünkü bilmiyorum;
Aldığım bu nefesi, verebilecek miyim?

Hayyam - Rubailer

2 Beğeni

+Bence Hitler’in kendisine ihanet etmediği söylenebilir.
-… ama milyonlarca alman kendilerine ihanet ettiler. Esas trajedi buydu. Bir adamın kötü olmaya cesaret etmesi değil, milyonlarca insanın iyi olmaya cesaret edememesiydi.

Büyücü- John Fowles

10 Beğeni

Bir felaketzedeyi en fazla, teselli eden ağlatır.

Ömer’in Çocukluğu - Muallim Naci

8 Beğeni

… Bizimle hayvanlar arasındaki fark, bizim kelimeleri kullanabiliyor oluşumuz. Değil mi?..

Bir Palavracının İtirafları - Philip K. Dick

3 Beğeni