Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

Aslında kitapta bayağı küfür salladığı yerlere dediğiniz gibi yapsa çok daha hoşuma giderdi benim de ama napalım buna da şükür.

kitabı büyük bir hüzünle okuyorum. :pensive:

3 Beğeni

Stephen Hawking - Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar

Evrende Bizden Başka Akıllı Yaşam Var Mı?

Dünya beş milyar yıl önce oluşmuş olabilir.
… Peki neden hala ziyaret edilmedik.

1. Belki de yaşamın kendiliğinden ortaya çıkma olasılığı o kadar düşüktür ki, galakside -ya da gözlemlenebilir evrende- bunun gerçekleştiği yegane gezegen Dünyadır.

2. Bir başka ihtimalse hücre gibi kendini yeniden üreten sistemlerin oluşması için makul bir olasılığın olduğu, fakat bu yaşam formlarının çoğunun akıllı varlıklara evrilmediğidir.

3. 1994 yılında bir kuyruklu yıldızın Jüpiter’le çarpışmasını gözlemledik. Bu çarpışma bir dizi devasa ateş topunun oluşmasına yol açtı. Buna benzer bir şekilde yaklaşık altmış milyon yıl önce Dünyayla çarpışan daha küçük bir cismin dinozorların soyunun tükenmesinden sorumlu olduğu düşünülüyor.
    … Böylesi çarpışmaların ne sıklıkta gerçekleştiğini söylemek zor, fakat ortalama yirmi milyon yılda meydana geldikleri şeklinde bir tahminde bulunulabilir. Eğer söz konusu rakam doğruysa bu, Dünyadaki akıllı yaşamın son altmış milyon yıldan beri hiçbir büyük çarpışmanın olmaması şeklindeki şanslı tesadüf dolayısıyla geliştiği anlamına gelir. Galaksideki yaşamın geliştiği diğer gezegenlerse akıllı varlıklara evrilecek kadar çarpışmaların yaşanmadığı bir süreçten geçmemiş olabilir.

4. Başka bir olasılıksa yaşamın oluşması ve akıllı varlıklara evrilmesi için makul bir olasılığın olduğu, fakat sistemin düzensizleştiği ve akıllı yaşamın kendi kendini yok ettiği yönündedir.

5. Ben dışarıda bizden başka akıllı yaşam formlarının olduğu, fakat dikkatten kaçtığımız şeklindeki diğer bir olasılığı tercih ediyorum.

Numaralandırmayı kendim yaptım. Metinde birkaç sayfadan oluşuyor bu olasılıklar, farklı yönlerden değerlendirmiş bunları Hawking.

5 Beğeni

Profesör, İnsanların yanlış bir değerlendirmeyle, Poe’nun doğaüstü olaylar ilgili fantastik öyküler yazdığını düşündüklerini söylemişti. Oysa Poe sadece anormallik psikolojisiyle ilgili gerçekçi öyküler yazmıştı. (Sayfa 204)

Yabancı – Stephen King

4 Beğeni

Görmek istemeyenler kadar kör olan kimse yoktur. (Sayfa 305)

Yabancı - Stephen King

… devletin yardım etmesi gerekir, ama hiç eder mi? Nah eder.

Bunu diyen adam oyunu muhtemelen Donald Trump’a vermiştir diye düşündü… (Sayfa 340)
Yabancı - Stephen King

5 Beğeni

Elie Wiesel - Gece

Ardından geçiş başladı. İki adam ölmüştü. Maviye çalan şişmiş dilleri sarkmıştı. Fakat üçüncü ip hala hareket ediyordu. O kadar hafifti ki, küçük çocuk hala yaşıyordu…

Yaşam ve ölüm arasında savaş vererek yarım saatten daha uzun bir süre gözlerimizin önünde acı çekti. Bizim ona tam karşıdan bakmamız gerekiyordu. Önünden geçtiğimde henüz yaşıyordu. Dili henüz kırmızıydı, gözleri henüz sönmemişti.

Arkamda aynı adamı işittim:
‘‘Tanrı nerede?’’

İçimde bir ses ona cevap veriyordu: Ona cevap veren bir ses vardı:
‘‘Nerede mi? İşte tam burada -burada asılı, bu darağacında…’’

O akşam çorbada ceset tadı vardı.

3 Beğeni

Gelenek.
Gerçekten de ne kadar ciddi bir tınısı var bu kelimenin! Nasıl bir güce sahip! Kök salmamızı, ayaklarımızın yere basmasını, geçmişimize bakıp kim olduğumuzu görerek umut duymamızı sağlarken, bir yandan da yıkım saçıyor ve her türlü değişimi yasaklıyor.
Başkalarını, geleneklerini değiştirmelerini talep edecek kadar iyi anlayabildiğimi asla iddia bile edemem tabii fakat dünyamızda yaşanan değişikliklere aldırış etmeden o örf ve adetlere sıkı sıkıya bağlı kalmak bana çok ahmakça geliyor.

Drizzt Do’Urden

R.A.Salvatore - Kristal parçası

3 Beğeni

Hayatımıza giren herkes değerlidir; ama herkes özel değildir. Saygı hepsine, sevgi layık olana verilir. İnsan seviyorsa iki şeyi asla yapmaz. Aldatmaz ve Ağlatmaz! Çünkü aldatmak insan onuruna, ağlatmak ise insan yüreğine yapılmış en çirkin saldırıdır.

Sevme Sanatı/Erich Fromm

5 Beğeni

Önce gülümsemeler gelir, ardından yalanlar.
Ve sonunda silahlar.
Stephen King/Kara Kule V

3 Beğeni

“Arif Saim Beyin yüzü ciddileşti. Bastonunu sıkıca kavradı: “Bakın arkadaşlar,” diye yeniden başladı. “Bakın arkadaşlar, bir İnce Memed değil, yüz bin İnce Memed olsa, böyle yüz bin de dağlarda dolanan atı bulunsa bu halk başkaldıramaz. Bizim halkımız binlerce yıldan bu yana yoksulluk çekmiş, ezilmiş, çiğnenmiş, bütün insan olma gücü elinden alınmış bir halktır. Böyle bir halk değil başkaldırmak, korkusundan gözünü bile açamaz, siz keyfinize bakın. İnce Memed de birkaç gün dağda dolaşsın bakalım. Fazla telaşlanmışsınız, telaşlanmayın. Hem böyle bir adam var mı, orası da meçhul."
Var, dedi Taşkın Halil Bey. “Amber Bey onu tanıyor, geçen gün evini bastı ya. İnce Memed diye birisi var."
Bütün köylüler onu her gün görüyorlar. Bizim Topal Ali Ağa onu yakından tanıyor, diye söze karıştı Molla Duran Efendi.
Bizim hepimizi öldürecek, diye bir söz savurdu, dayanamayarak Murtaza Ağa saklandığı yerden.
Hah işte, şimdi sadede geldiniz, diye bastonunu yere uzun uzun vurdu Arif Saim Bey. “Evet İnce Memed sizi öldürecek, yalnız şunu iyi bilin ki, durmadan tekrar edeceğim, bu halktan, bu ezilmeye, aşağılanmaya, küçük görülmeye, insandan sayılmamaya alışmış halktan hiçbir şey çıkamaz." Daldı, başını yere dikip bir süre düşündü. Başını salladı, içlenmiş bir sesle, “Keşki ayaklansa, ayaklanabilse de bu halk hepimizin kellesini koparsa."
İnce Memed 4

2 Beğeni

İklimi için cennete, muhabbeti için cehenneme gidin. ( Mark Twain)

Dönüş - Robert Charles Wilson

4 Beğeni

Şu son cümle bana hep boş geliyor. Arif Saim gibilerin içten içe, derinlerde vicdan azabı duyduklarını hiç sanmıyorum. Üstadın neden böyle yazdığına hiç anlam veremedim. Murtaza Ağa’yı çok iyi yazmış halbuki.

1 Beğeni

“Hem, Adem’e göre, yemek için girdiğiniz zahmete değmeyen elma yoktu.”

Kıyamet Gösterisi - Terry Pratchett, Neil Gaiman

5 Beğeni

Çok fazla zaman türü var. Hayatlarımızı ölçtüğümüz zaman. Aylar ve yıllar. Ya da büyük zaman: dağları yükseltip, yıldızları oluşturan zaman. Ya da bir kalp atışımız ve sonraki arasında olan her şey. Bütün bu zamanların arasında yaşamak güç; bütün bunların arasında yaşıyor olduğumuzu unutmak da kolay.

Dönüş - Robert Charles Wilson

4 Beğeni

Buenos Aires’liler ellerinde kulaklarına dayalı cep telefonları ile dolanıyor, arabalarını cep telefonlarını omuzlarıyla kulakları arasına sıkıştırmış bir şekilde kullanıyor, toplu taşıma araçlarında, süpermarketlerde yine cep telefonuyla konuşuyor ve sokakları bile, sanki sözel bir virüs hayatlarının kontrolünü ele geçirmişçesine, bu şekilde süpürüyorlardı.

Kağıt Ev - Carlos María Domínguez

5 Beğeni

İşte orada devreye Stephen King giriyor ya bir gün bir anda cep telefonları üzerinden insanları zombiye çeviren bir sinyal yayınlansaydı. :slight_smile:

Nurtopu gibi “Cell” kıyameti :slight_smile:

1 Beğeni

Hangi kitap ? …

Stephen King - Cep kitabı

1 Beğeni

Hım… Zombilerden hiç haz etmem ama bu kitabı okumadıysan özellikle senin okumanı tavsiye ederim. :smiley:

1 Beğeni

Ekledim sepete. ilk siparişte alırım.

1 Beğeni

Nedense kitabı okurken içinde bahsedilen adam ilk başlarda seni andırdı. Tabii sonun ona benzemesin inşallah. Bu yüzden önermek istedim. İnceleme yaparken de yazacaktım iyi denk geldi bir-iki dakika önce bitirdim. :smiley:

1 Beğeni