Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

“…İki ayak üstünde durup, iki de elimiz olunca insan olmuyoruz. Ayaklarımız üzerine sağlam basıp düşüncelere ve ülkülere sahip olunca, oluyoruz! Ve bu ülkülere sıkı sıkıya bağlı kalınca.”

Ursula K. LeGuin
Balıkçıl Gözü s.104

7 Beğeni

Başkalarıyla –hatta karşına çıkan tek insanla– sanki her şey o an başlayacak ve biraz sonra bitecekmiş gibi yaşamalısın.

Cesare Pavese (Yaşama Uğraşı)

9 Beğeni

Yaşama Uğraşı, hayata dair çok güzel cümleler barındırıyor. Ara sıra açıp okuduğum, samimi cümlelere sahip bir kitap.

Şimdi görünce okumak istedi canım, bir kupa okuyayım.

1 Beğeni

Artık kimse okumuyorsa bile, en azından herkes okumayı, hatta yazmayı bile biliyordu.

Yirminci Yüzyılda Paris - Jules Verne

4 Beğeni

Nasıl düşerse düşsün, zarı atarız,

Kısa ya da uzun, kızların koynuna gireriz,

Sonra Lord Mat’in çağırdığı yere gideriz,

Gölgelerin Jak’ı ile dans ederiz.

Düş Hançeri - Robert Jordan

3 Beğeni

“Cehennem boşalmış, şeytanların hepsi burada!”

Shakespeare - Fırtına

10 Beğeni

Toplumlar, tarihin her döneminde ahlaki durumlarının düzeyine uygun biçimde büyük liderler ya da kötü liderler çıkarır.

Beyaz Zambaklar Ülkesi - Grigory Petrov

5 Beğeni

İnsan, Tanrı ve Ölümsüzlük - James George Frazer

2 Beğeni

Bulutlanmış bakışlar ve hâlâ mücadele verdiği anlaşılan bir zihinle, “Tüh be!” dedi. “Anlamadım galiba. Sizinkilerin iki katı olduğu alenen ortadayken, bizim kazançlarımızın nefesi nasıl kesiliyor? Tanrı’nın lütfü ve takdiri altındaki şu diyarlarda, bu kadar yanlış bir hüküm daha malum olmadı bana doğrusu.”

Öyle kalakalmıştım ki bu, kısmen adamın aptallığı, kısmen de arkadaşlarının onu açıkça ve ânında desteklemesi karşısında düştüğüm şaşkınlıktan kaynaklanıyordu. Ortaya koyduğum şey yeterince basit, yeterince sadeydi; daha fazla nasıl sadeleştirilebilirdi ki? Yine de denedim:

“Vay be, Birader Dowley! Durumu göremiyor musun? Sizin
kazançlarınız bizimkilere kıyasla sadece lafta yüksek ve gerçekteyse…”

“Duyun işte! İki misli! Sen kendin itiraf ettin.”

“Evet, evet… Onu inkar ettiğim yok. Ancak mesele bu değil. Gelir dediğin şeyin büyüklüğü sadece rakamdır, bunlar paralara uydurduğunuz isimlerle ifade edilir. Asıl mesele, elde ettiğiniz kazançla ne kadar şey alabileceğinizdedir. Budur temeldeki şey. Sizin zanaatkarlarınızdan biri altı ayda 3 dolar kazanabilir, bizimkiyse 1 dolar ve 75 sent ama…”

“İşte! Yine itiraf ettin, yine kabullendin!”

Kral Arthur’un Sarayında Connecticutlı Bir Yankee - Mark Twain

1 Beğeni

Yaratıcıların*, ev işleri ile yemek pişirme kısmını neden masallarının dışında bıraktıklarını hep merak etmişimdir. Bütün büyük savaşlar, cenkler bu yüzden, gün sonunda aile bir sofra etrafına toplansın da huzur içinde bir-iki lokma yesin diye yapılmıyor mu? Masalda Manva Beylerinin sürgünde, Sul eteklerindeki kamplarında nasıl avlandıkları, nasıl kök topladıkları, yemeklerini nasıl pişirdikleri anlatılır ama düşman tarafından harabeye çevrilmiş, perişan edilmiş şehirlerinde karıları ve çocukları ne yer, ne içer hiç anlatılmaz. Onlar da bir şekilde yiyecek bir şeyler buluyordu, evi temizleyip tanrılara ibadet ediyordu; tıpkı bizim kuşatma yıllarında Aldların zulmü altında yaptığımız gibi. Kahramanlar dağdan indiklerinde büyük bir şölenle karşılanmışlardı. Ben bu şölendeki yiyeceklerin neler olduğunu ve kadınların bunları nasıl bulduklarını bilmek isterdim.

*Yaratıcı’dan kasıt masal anlatıcısı, meddah

Sesler - Ursula

1 Beğeni

“En iyi öğretmen yanan eldir. Ondan sonra ateşe karşı verilen öğüt gönüle kadar iner.”

J. R. R. Tolkien - Yüzüklerin Efendisi İki Kule

8 Beğeni

Her türlü zorbalığın toplum tarafından makul ve yerinde bir gereklilik olarak karşılandığı, beraat kararı gibi her türlü merhamet göstergesinin toplumda tatminsizlik ve intikam duyguları uyandırdığı bir dünyada adaleti düşünmek gülünç değil midir?

Altıncı Koğuş, Anton Çehov

5 Beğeni

“Ağaçlar arasında bir ağaç, hayvanlar arasında bir kedi olsaydım, bu yaşamın bir anlamı olurdu, daha doğrusu bu sorunun hiç anlamı olmazdı, çünkü dünyadan bir parça olurdum.Bu dünya olurdum, oysa şimdi tüm yakınlık gereksinimimle onun karşısındayım.Öylesine önemsiz olan bu us, işte beni tüm evrenin karşıtı yapan bu.”
Albert Camus - Sisifos Söyleni

9 Beğeni

Hayvanlar insanlar gibi davranmaz. Savaşmaları gerekirse, savaşır; ve öldürmeleri gerekirse öldürürler. Ama oturup da zekalarını, diğer yaratıkların hayatlarını mahvetmek ve onları incitmek için yollar bulmaya harcamazlar. Saygınlık ve hayvanlıkları vardır.

Watership Tepesi - Richard Adams

11 Beğeni

Merhum (Enver Paşa) zannetti ki cihanı yenmek Abdülhamid’i korkutmak kadar kolaydır.

Efsuncu Baba - Hüseyin Rahmi Gürpınar

“Asla!” diye karşılık verdi eğitmen onlara, “Bir köpek asla kendisini gerçekten seven birini ısırmaz. Böyle bir kötülüğü ancak insan yapabilir.”

Sadık Ruslan - Georgi Vladimov

“Sınırları aşmak nedir?”
“Yasaların temelinde kutsal kaidelerin değil de mantığın yattığını fark etmektir.”

Oliver Bowden - Assasins’s Creed - Gizli Sefer

2 Beğeni

Umudun yaşamı güzelleştirdiğini söylerler, yalan. Umut düş kırıklığı yaratmaktan, gereksiz yere acı çekmemizi sağlamaktan başka bir işe yaramaz, insana gereken yalnızca gerçektir: Basit, yalın ve kaba gerçek.

…….

….Bize gereken gerçektir, hayalden, büyüden, rüyadan arınmış gerçek. İçinize işleyen bakışlara kanmayın, hiçbir bakış masun değildir; buna çocuklarınki de dahil. Tatlı sözlere inanmayın; yalansız söz olmaz. Şarkılara, şiirlere, romanlara, oyunlara, filmlere kulak asmayın; onlar olanları değil, olması gerekenleri söyler. Çiçeklerin narin güzelliği, günbatımının lezzetli kederi, gökyüzünde usulca kayan ak bulutlar, denizlerin menevişli kıpırtısı, toprağı yemyeşil bir buğu gibi kaplayan ağaçların sevinç veren görüntüsü yüreğinizi yumuşatmasın, onlar volkan, deprem, fırtına, sel gibi büyük felaketleri gizlemek için yaratılmıştır.

Kukla - Ahmet Ümit

5 Beğeni

H.G.Wells-Tanrıların Tohumu

Insanlık mağlup olacak ve kendi yarattığı şeylerin içerisinde boğulacak!

4 Beğeni

Kralın İlk Yasası der ki tüm insanlar özgürdür. Çünkü seçme özgürlüğü olmayan insan kalbine hizmet edemez. Kalbine hizmet edemeyen insan Tanrılarına, Azizlerine ya da Kralına da hizmet edemez.

• Hain’in Kılıcı, Sebastien de Castell
1 Beğeni