Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

Düşler, o düşleri kuranlardan daha hızlı yaşlanır

Rüya Avcısı-Stephen King

2 Beğeni

"Ağlamak, uğradığımız felaketlere karşı vücudumuzda kalan son kuvvetin bir feryadıdır. Ağlayamadığımız zamanlar, bizde o kuvvetin de mahvolduğu vakitlerdir ki, onun yerini alan dokunaklı bir sessiz en şiddetli scıyla dökülen gözyaşlarından daha yürek sızlatıcıdır. "

Sergüzeşt, Samipaşazade Sezai

4 Beğeni

“Denemeye devam ettiğin sürece bir şans var. Ama vazgeçtiğin zaman? İşte o rüyanın bittiği zaman.”

Oathbringer / Brandon Sanderson

6 Beğeni

Dalgaları durduramıyorsan, yelken aç, git, derdi Âdem Bir. Düzeltemezsen, sen düzel. Işık olmazsa şans, hava kararmazsa dans olmaz. Bunun anlamı şuydu, kötü şeyler bile iyidir, çünkü yaşadığın zorluktur, nasıl olumlu sonuçlar yaratacağını asla bilemezsin. Bahçıvanlar dans etmezdi, o başka.

Tufan Zamanı, Margaret Atwood

4 Beğeni

Sana asla hizmet etmeyeceğim, Yalanların Babası. Bin yaşamda sana hiç hizmet etmedim. Bunu biliyorum. Bundan eminim. Gel. Ölmek zamanı geldi.
ZÇ/ Robert Jordan

3 Beğeni

“Ama yalnız bir yaşamda bir başka ruhun sizinkini yanına damladığı ender anlar vardır, yıldızların senede bir defa yeryüzüne sürünüp geçmesi gibi. Daidalos da benim için öyle bir takımyıldızıydı.”
Ben Kirke, Madeline Miller

9 Beğeni

“Onları mahveden umuttu. Umut. Bir de, takdiriilahînin, kurdukları hayaller uğruna onlara yeterince çektirdiğinden emin oluşları.”

Ezelistan - Clive Barker

3 Beğeni

“Kusursuz kazanç yoktur. Sadece sonunda daha az sayıda arkadaşının öldüğü zaferler vardır.”

2 Beğeni

Yakarsa dünyayı Hobbit’ler yakar.

J.R.R Gürses

3 Beğeni

Vücut diliyle inanılmaz şeyler anlatabilirsin. Özellikle de başkasının vücudunu kullanıyorsan.

• Orconomics, J. Zachary Pike
3 Beğeni

Zamanların en iyisiydi, zamanların en kötüsüydü, hem akıl çağıydı, hem aptallık, hem inanç devriydi hem de kuşku, Aydınlık mevsimiydi, Karanlık mevsimiydi, hem umut baharı, hem de umutsuzluk kışıydı, hem her şeyimiz vardı, hem hiçbir şeyimiz yoktu, hepimiz ya doğruca cennete gidecektik ya da tam öteki yana.

İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens

4 Beğeni

‘‘Önce dil, algıları bilinçleştirmemizde yeterli bir araç mı? Yaşamın gereksinimlerine uyum sağlamak için geliştirilmiş bir iletişim aracı olan dil tam anlamıyla toplumsal bir olgu. Ondan gerçeği, tam gerçeği, olduğu gibi gerçeği yansıtmak gibi bir işlev bekleyemeyiz. Öncelikle bu amaç için sözcükleri yok. Bin bir ayrıntıyı belirtmek için bulabildiği tek çözüm bütün durumları ikiye bölmek, bu yolla sınıflayarak sözcüklendirmek. Burada anlatmak istediğim şey karşıt kavramlardır. Dil olanaklarımıza göre bir şey ya iyidir ya kötüdür, hadi buna bir dereceleme daha ekleyelim, çok iyi ya da çok kötüdür. Yaşamın bin bir kıvrımını, bin bir ayrıntısını anlatabilmek için elimizde olan sözcükler bunlar. Her şeyi ikiye bölüp sınıflayarak bir şeyler anlatmaya çalışıyoruz. Ama gerçeği gerçekliği içinde ortaya koyabilmek için bu kadarı yeterli mi?’’

Zen Budizm ~ D.T. Suzuki’den Seçme Yazılar, Ön Söz

8 Beğeni

Ermiş-Halil Cibran
Uzun uzun yazamadım ama son zamanlarda velilerin hepsine şu minvalde bir konuşma yapıyorum. Okuduğum kitapta bile karşıma çıkıyor. Algıda seçicilik mi seçici geçirgenlik mi? Güzellik mi? Çirkinlik mi? Havuz başında mankenlik mi?

8 Beğeni

“Bir kez yaşıyorum, bunu da hırsla, çıkarcılıkla ve yalanlarla geçirmek istemiyorum. Hiçbir efendiye hizmet etmem.” Mülksüzler - Le Guin

14 Beğeni

Sandman

4 Beğeni

“Yaptıklarımın sorumluluğunu üstleneceğim.” diye fısıldadı Dalinar. “Eğer düşersem her seferinde daha iyi bir adam olarak kalkacağım.”

13 Beğeni

“İnsanların hepsi belirsiz bir süre için ertelenen ölüm cezasına mahkûmdurlar.”

Bir İdam Mahkûmunun Son Günü, Victor Hugo

7 Beğeni

Sürekli bir his var içimde, sanki bir uçurumun kenarında duruyormuşuz ve arkamızdan sert bir rüzgar esiyormuş gibi. Ve tutunacak hiçbir şey yok.

Zelda Fitzgerald’ın Romanı - Therese Anne Fowler

6 Beğeni

“Yaşayanların çoğu ölümü hak eder. Kimi ölüler ise yaşamayı hak eder. Onlara verebilir misin bunu? Ölüm kararlarında aceleci olma. Çünkü en bilgeler bile bütün niyetleri sezemez.”

John Ronald Reuel Tolkien

7 Beğeni

‘‘Evet, kendimizi dışarıdan gelecek bir şeye karşı nasıl savunursak savunalım işimizi bitiren hep içten bir şey oluyor. İhanete karşı kendimizi savunamıyoruz ve her birimiz kendimize ihanet ediyoruz.’’

Kaplan! Kaplan! // Alfred Bester

11 Beğeni