Behzat Ç.'den Yeni Kareler Geldi ve Kadroya Yeni Bir İsim Daha Katıldı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dizi/behzat-c-den-yeni-kareler/

Yeniden ekranlara dönecek olan efsane dizi Behzat Ç. setinden yeni kareler geldi. Yeni set fotoğraflarının yayınlandığı diziye son olarak Belçim Bilgin’in katıldığı da duyuruldu. (DEVAMI…)

3 Beğeni

BluTv olması büyük şans en azından sansür derdi olmayacak :smiley:

Bana kalırsa gereksiz olmuş. Dizinin güzelliği Ankara’nın doğallığı ve samimiyetinden geliyordu zaten. Umarım ben yanılırım.

Bir tek ben mi bu adamı itici buluyorum acaba? :thinking: Oldukça kaba bir rol ve izlemeye bile dayanamıyorum. Böyle rolleri izleyip iyice zıvanadan çıkıyor insanlar. Özünde iyi bir karakter olması davranış biçiminin rahatsız edici olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Mutlaka fanları ve sevenler var ama ben de kendi fikrimi belirtmek istedim. Bu ülkede herkes öyle höt olmaya başladı ki kibar insanları mumla arıyorum. Herkes için etki etmese bile bu rol modellerin birçok insanı etkilediği ortada.

2 Beğeni

Behzat Ç. özünde iyi bir karakter değil aslında. Hem kitap hem dizi de hepimiz gibi gri ama koyu gri bir karakter. Bu kadar sevilmesinin nedeni bence biraz da bu.

Sıradan bir polisiye olsa (Arka Sokaklar gibi) bu kadar sevilmezdi. Diyaloglar normal hayatta nasılsa öyle. Adamın karakteri kaba saba zaten. Ama asıl sevdiren kısım -en azından benim için - sistem eleştirisi yapması.

Niyeti kötü değil demek istiyorum genel insanlar için. Habis düşünceler peşinde değil. Her türlü itici bir karakter.

@narpal Evet, gerçeğe çok yakın diyaloglar var çünkü Kurtlar Vadisi, birtakım mafyatik dizilerdeki -çok aferdersin- kro karakterler yüzünden ülkedeki bir neslin çoğu hödükleşti. Maço adı altında itici, garip ve oldukça kaba insanlara dönüştüler. İşin fenası bunu bir şey zannetmeleri. Sokakta azıcık etrafına baktığında herkes muhtemel suçlu gibi oldu. Ağız dolusu küfürler filan çok kötü gerçekten. Benim görüşüm böyle. Sistem eleştirisi yapmanın başka yolları da var. Sırf sistem eleştirisi yapıyor diye böyle bir karaktere göz yummak bana uygun gelmiyor.

Sözlerim yanlış anlaşılmasın sadece Behzat Ç. için değil sözlerim. Hepsi için geçerli. Eşkiya Dünyaya bilmemne olmaz var, ne bileyim isimlerini anımsamadığım ama sağda solda televizyona katlanmak zorunda kaldığım yerlerde gördüğüm ve gerçekten misafirliği yarım saat ile sınırlandırıp evime dönmeme sebep olan tüm o dizilerdeki zottirik karakterler için diyorum. :roll_eyes:

Gençlerin ve çocukların neyi örnek alacağını dizilere bırakan ailelerde hata var bana kalırsa. Herkesin kötü huyu var. Aynı dizide nezih konuşan eğitimli katil var mesala. Çocuk güzel konuşsun ama katil olsun mesajını vermiyor bu. Yan karakterlerin hayvan sevgisini, rüşvet yemeyip adalet duygusunu örnek alsın.

Hababam Sınıfı öğrencilere kötü örnek oluyor yayınlanmasın diyenleri dinleyip filmler yasaklanmalı mı?

Kedin nasıl oldu bu arada?

Ben bu tip karakterlerin çokluğundan bahsediyorum aslında. Yayınlanmasın demiyorum. Bu tarz dizilerin çoğalması benim hoşuma gitmeyen. Diğer açıdan sadece çocuklar değil mevzu. Yanlış hatırlamıyorsam karakter Ankaralıydı. Ankaralıların bu tip öznel karakterler konusundaki tutumu bir başka oluyor. Koca koca adamlar bu tipleri örnek alıyor. Bana komik geliyor. Diğer açıdan içinde kötü karakter olan dizilerin, filmlerin bazıları bu tarz dizilerdeki karakterler kadar sempati yaratmıyor. Hababam Sınıfı gibi olanlarda bu mesaj gayet iyi veriliyor. Yani çocuklara kalana kadar ebeveynler bu karaktere bürünüyor zaten. Çocuk diziden almazsa babadan alıyor. Ben bizim ülkemizde yapılan dizilerin ve filmlerin özellikle polisiye ve komedi olanları doğru bulmuyorum. Bir sempati oluşturuluyor. Hoşuma gitmeyen bu.

Benim çocukluğumda en büyük küfür salaktı, aptaldı. Şu an etrafıma bakıyorum ve el kadar insanların ettiği küfürler beni hayrete düşürüyor. Hiç edilmesin demiyorum. Elbette edilir ama küfür etmek bir sempati oluşturur oldu. Aileler çocuklara, sağa, sola küfür edip duruyor. Bunların doğru olduğunu savunamayız. Bunların olmaması demek gibi bir şey de yok ama böyle şeylerin normal olmadığı konusunda da bilinçlenme şart.

Recep İvedik, Behzat Ç., Polat Alemdar vb. karakterlere yüklenilen sempati rolü hoşuma gitmiyor. Bahsetmek istediğim bu. Hiç birimiz mükemmel değiliz. Bu forumda coğu kişinin böyle karakterlerden etkilendiğini sanmıyorum. Genel olarak baktığımda belli bir bilinç olduğunu görebiliyorum fakat toplumun geri kalanı için aynı şey geçerli değil maalesef. Eğer toplum tam anlamıyla bilinç kazanmış olsaydı bu tarz karakterler sorun yaratmazdı bence.

1 Beğeni

Sorun hakkında ki tespitine katılıyorum ama çocuklar buna gelene kadar youtube gibi mecralarda o kadar abuk sabuk şeylere maruz kalıyorlar ki bu saydığınız diziler masum bile kalıyor yanlarında.

Kişiliği tam oturmamış çocuklarda bunu önleyecek kişi başta aile. Bahsettiğin gençlerin ve ufacık çocukların galiz küfür etmelerini normal karşılamaları diziden kaynaklı şeylerden ziyade aile ortamı bence. Koca koca adamlarda Behzat Ç. yi örnek almaması için ne yapılırsa yapılsın yine ona uygun karaktere yönelilirler. Bunun da nedeni Behzat Ç. nin iyi huylarını görmezden gelip içki içmesini ve küfürünü örnek alıyorsa sorun dizide değil yetiştiriliş tarzındadır.

Edit: Bir ara meclis tv kapatılsın diye kampanya yapılmıştı. O kadar kavga dövüş küfür havada uçuşuyordu ki +18 kıvamındaydı. Gençler çok daha fenasını haberlerde veya tartışma programlarında görüyor. Asıl örnek olması gereken yönetici kesim ters etki yapıyorsa dizilere bir şey diyemem.

Hepsinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Youtuberlık da facia. Meclistv ayrı bir mesela gerçekten çok kötü. Hayretle dehşet karışımı arasında… En dibe bakarsak çizgi filmler bile facia. :persevere:

1 Beğeni

Konu bununla alakası olduğu için paylaşayım dedim.

2 Beğeni