Belgesel Tavsiyesi

Planet Earth
Cosmos: Bir Uzay Serüveni
Cosmos: Yeni Dünyalar
Apollo 11
Honeyland

bu arada the disappearance of madeleine mccann belgeselini öneririm. yıllar önce portekizde kaybolan ingiliz bir ailenin küçük kızını anlatıyor. ailenin çabalarıyla bütün dünyaya yayılmış bir vaka. hatta j. k. rowling de yardım kampanyasına katılmıştı. başından sonuna kadar oldukça tuhaf bir seyir izliyor. büyük ilgi topladığı ve medya her şeyi kaydettiği için de belgesel boyunca hep gerçek görüntüler kullanılıyor. nefessiz izlemiştim. bu tema ilginizi çekiyorsa mutlaka bakın derim.

Her Bilimkurgu severin izlemesini tavsiye ederim ve sizin de tabii; Bilimkurgunun Kahinleri

Up Belgeseli
1964 yılından beri yedi yaşındayken on dört İngiliz çocuğun hayatını izleyen bir belgesel film. Belgesel; yedi yılda bir bölüm olmak üzere dokuz bölümdür.
(Yeni başladım üçüncü bölümdeyim. Tecrübe açısından güzel bir fırsat olduğunu düşünüyorum.)

Hokey deyip geçmeyin muhteşem… Çok şey katar CCCP bilginize…

1 Beğeni

How Art Made the World

MV5BMTI2NTM4MjkzNl5BMl5BanBnXkFtZTcwMDE5NzQzMQ@@.V1

Beş bölümlük BBC belgeselinde, sanatsal üretim ve dünya algımız arasındaki ilişkiye dikkat çekilerek, medeniyetimiz ve sanat arasındaki ilişki mercek altına alınıyor.

Belgeselin sunuculuğunu, yapıma ilham veren How Art Made the World: A Journey to the Origins of Human Creativity kitabının yazarı Nigel Spivey üstlenmiş.

Belgesel serisinden resim duvarlarından sinemaya doğru uzanan bir yolculuğa çıkılıyor. Sanatın, psikolojik ve sosyolojik prensiplerine eğiliyor; bizi nasıl ve neden etkilediğine değiniliyor. Oradan da kutsal adledileni kavramada, ölüm ve ölümsüz algısıyla, propagandayla, kendimize rakip gördüklerimizle ilişkiyle olan sıra dışı bağlantıları sergileniyor.

Işık ve gölge kullanımının ritüellerdeki önemi; Kuşların gagasındaki lekelerin sanatın dikkat çekiciliğiyle bağı; ölüm fikrini akıllarına getirdikçe karşıt görüştekilerin birbirlerine karşı tutumlarının değişmesiyle sanattaki cennet ve cehennem betimlemelerinin değişimi; sikkelere bastırılan portrelerin ordulardan önce fethe başlaması; türlü ayrıntı eşliğinde, sanat ve insan.

3 Beğeni