Bilgisayarı sonunda topladım oley

Benim mallığım yüzümden eski iki tane laptopumu ssd takıp kullanmak yerine içlerini söküp temizleyeceğim termal macun süreceğim diye bozdum ve ikisi de çöp olmuştu. Bunun cezası olarak tam 4 yıldır bilgisayarsızdım ve sonunda istediğim sistemi topladım. Bilgisayarın bileşenleri şu şekilde:

Anakart MSI b365m
Ekran kartı Radeon 5700 XT
Ram 2x8 gb corsair
İşlemci i5 9400f
Kasa Corsair Omega Spec
Ssd 500 gb samsung Evo Plus 970

İleri de belki anakarta ve rama upgrade yapabilirim. Onun dışında çok makul bir fiyata komple kasayı topladım. Sırada güzel bir monitör arıyorum. Monitörü de Apple Pro Display (sadece 40bin tl) alırsam iyi olur ehehe.

Eski günlere geri dönmenin vakti geldi sonunda.

12 Beğeni

H.o. darısı bizim başımıza

1 Beğeni

İnşallah daha iyisi sizin olur.

2 Beğeni

Hayırlı olsun. Şahsen ben 8 senelik emektarla yoluma devam ediyorum. Kendisi bir kere yolda bırakmadı beni :joy:.Ben de laptopun arkasını açıp arada temizliyorum yetiyor. Bi ara vidalar yalama olmuştu o kısmı kırmıştım öyle açıp temizliyorum artık :sweat_smile:. Oyun oynamadığım için bana da gayet yetiyor. Yaklaşık 10 sene sonra ben de toplarım şöyle bir oyun bilgisayarı :grinning:

3 Beğeni

hahahha geçen hafta laptobun macununu temizlerken bozdum. 2008 den biri bi foruma çözüm yazmıştı onu yaptım düzeldi. bilgisayar toplamak için daha vaktim var sanırım :smiley:

3 Beğeni

Benim laptop tam fanın orada bir vida yalama olmuş açamıyorum diye süremiyorum macun filan yanıyor pc resmen. Bi’ sürebilsem en azından kapanmadan idare edecekti beni.

3 Beğeni

Allah kahretmesin ki beni ben tozlardan dolayı falan bilgisayar yavaş sanıyordum, temizleme işine giriştim ve bozdum. Halbusem ki tek ihtiyacım bir SSD idi.

1 Beğeni

Hayırlı olsun hocam, bu ay da ben bir sistem toplamayı planlıyorum.

1 Beğeni

Fırsat gruplarını takip edin ben neredeyse bu sistemin tamamını çok ucuza mal ettim.

2 Beğeni

belki de benim de tek ihtiyacım sdd idi. Şu an sadece kurtarabildiğime şükrediyorum.

o kadar dikkatli olmalısın ki. nalet olsun saatlerimi aldı kurtarmak.

Dediğiniz gibi benim de tam fan kısmının vidalı yalama olmuştu. Bi sinirimi bozmuştu.Sen misin benle uğraşan deyip tam fanın üstüne doğru gerdim kırdım orayı. Pat diye gürültülü bir ses çıktı. Ama nasıl kırmışsam artık mükemmel olmuş. Bi kısmı altta bi kısmı üstte gibi bir durum oluyor o kısmı geri taktığımda da hiç belli olmuyor kırık olduğu. :joy:

1 Beğeni

Öncelikle hayırlı olsun. Bildiklerim dahilinde genel anlamda sadece kasa için ufak yorum yapacağım. MSI anakart cidden hem bios için hem driverler için çok iyi her aradığını çok rahaçta bulabiliyorsun. (Tavsiye her driver kurmana gerek yok. Bende MSI anakart kullanıyorum. Gereksiz yere işlemcinden güç çalıyor bunu 3.format sonrasında yüklemeyerek öğrendim.) AMD ekran kartı bir NVIDIA kadar performanslı çalışmasa da cidden güzel bir ekran kartı uzun yıllar götürür. İşlemci konusunda intelden şaşma ama 9 nesilin 7-8(9700-9800) serisinden uzak dur çok sorun çıkarmışlar. Corsair cidden ücretinin karşılığını veren kaliteli cihazlar parçalar çıkaran ekip hiç sorun yaşamadım. SSD sonradan 1gb gibi bir ekleme yapmak isteyeceksin yada harici al yeterli olur. Monitörü Asus veya Dell iyidir. İş yerinde Dell, evde Asus iki taraftada çift monitör ve 3-4 senedir ölü piksel gibi basit sorunlarla bile karşılaşmadım.Kasan cidden güzel güle güle kullan nazar mazar gözü değen varsa çıkarsın şuralara uğraşmayalım. Toplamaya niyeti olan varsa da en azından güzel bir fikir edinir.

1 Beğeni

EMRE ekran hariç kaça mal oldu. Ayrıca birde aynı sistem ve MSI karta i5 yerine AMD olsa ne alırsın.

Emin olun her yeri takip ediyorum :smiley:

2 Beğeni

Muadili ryzen 2600…

1 Beğeni

Hayırlı olsun, ben de r9 380 + i5 4460 ile devam ediyorum şimdilik. Genelde klasik RPG oynadığım için çok üzmüyor beni ancak geçenlerde PREY oynayamayınca biraz garip hissettim açıkçası :slight_smile:

1 Beğeni

Bir bilgisayarcı akrabamız var riske atmadan ona götürecektim ama corona filan çıktı o da yalan oldu bekliyor şimdilik. :pensive:

2 Beğeni

Amd alsam Ryzen 3950x alırdım mutlaka. Ekran hariç 3500’e falan mal oldu.

Ryzen5 3500x mi demek istedin? Diğeri pahalı çünkü i5 e göre.

Ha ben en optimum ne alırsın diye düşündüm soruyu. Evet 3500x alırdım herhalde. Anakartı da upgrade edilmeye daha müsait bir şey alırdım.

1 Beğeni