Bilim Tarihinde Önemli Bir Gün: Bir Kara Delik İlk Defa Fotoğraflandı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/bilim/kara-delik-fotograf/

Dünyanın farklı bölgelerinde eş zamanlı olarak yapılan basın toplantılarıyla bilim tarihinde çok önemli bir gelişme açıklandı. Beklendiği gibi bir kara delik ilk defa fotoğraflandı! (DEVAMI…)

8 Beğeni

Tüh ya… Ben kaçırdım bunu. Unuttum… Unutacağımı biliyordum zaten. Barış Özcan bu konuyla alakalı bir video hazırlayacaktı. Hazırladıysa artık onu izlerim. Hazırlamadıysa hazırlayınca izlerim… Beni gerçekten heyecanlandıran bir şeydi.

2 Beğeni

Hala devam ediyor. Canlı yayının kaydını da alacakmış. Soru cevaptalar şuan :smiley:

2 Beğeni

Şu linkte basın konferansı devam ediyor.

2 Beğeni

Telefondan olduğu kadar dinleyeyim bari. Teşekkürler arkadaşlar. @Strenergy ve @Emrecan

1 Beğeni

1:13:44’de adam resmen resim neden net değil daha fazla teleskop kullansanız daha net resim elde edemez miydiniz diye sordu. Bu soru üzerine oraya çıkan bilim insanları ne düşündü acaba.

Aşağıdaki tweet dizisinde biraz daha ayrıntılı olarak anlatılmış.

2 Beğeni

Ve herkes Sauron’un Gözü diye bağırmaya başladı.:joy:

4 Beğeni

Ne güzel değil mi, adamların uğraştıkları şeylere bak. Bir de, bizim gündemimize bak ! Biz buradan çıkacağız da, karadelik resmi çekeceğiz ?? Adamlar bir kaç yerde “Bunlar palavra, halka tatlının resmini bulanıklaştırmışlar” diye yorumlar yazmışlar. O yazıyı okuduğumda, o arkadaşların o karadelikte yok olmasını diledim. Umarım kabul olur.

Hala kimse bu başlığa Sauron’lu capsi koymamış :frowning:

@LordKratos ohohoh halka tatlısı olayını görmemiştim slafkjasdf Yine bazıları beni hayal güçleri ile yıkıp geçti.

4 Beğeni

Konferans’ın izlediğim kısımları bomboş muhabbetle geçiyordu. Yapılan fonlar için teşekkürler, bakın parayı verdiniz ama boşa harcamadık, avrupa birliği şöyle yapmalı, daha fazla fon olsa ohooo bu ne ki karadeliğin içine GoPro’lu bir motorsikletçi bile gönderebiliriz. İstanbul sokaklarında bomboş dolaşacaklarına bir işe yaramış olurlar falan.

1 Beğeni

O karadelik fotoğrafının çekilmesini sağlayan algoritmanın yaratıcısının “bir kadın” olması bilim tarihi için; çok çok güzel bir olay. Hala, kadının yerini ve vasfını tartışan, tek beyin hücreli amiplerin bunu görmesini istiyorum.

2 Beğeni

Evet Youtube’da canlı yayın yaptı. Yayın Youtube’da duruyor. Oradan izleyebilirsin. :grinning:

Sonunu yakaladım. En son zaten bir özet geçti. Güzel oldu. Teşekkürler… :vulcan_salute:

1 Beğeni

Barış Özcan’ın canlı yayın kaydı da takip edememiş arkadaşlara yardımcı olabilir:

1 Beğeni

Bu keşif duyurusundan sonra 2015’de keşfettiğim Prof. Dr. Feryal Özel hanım göz önüne geldi ama bu popülerlik kısa sürecek ve halkımız yine magazine geri dönecektir. Popülerlik sevici tayfa