Bilimkurgu Klasiklerinin 50. Kitabı Belli Oldu

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/bilimkurgu-klasikleri-50-iskencecinin-golgesi-gene-wolfe/

İthaki Yayınları Bilimkurgu Klasikleri Dizisi’nin merakla beklenen 50. kitabı, Amerikalı yazar Gene Wolfe imzalı İşkencecinin Gölgesi oldu. (DEVAMI…)

6 Beğeni

Bu yılın nisan ayında Gene Wolfe’u kaybettiğimizde “maalesef ki maalesef böylesine büyük bir ustanın dilimize çevrilmiş tek bir kitabı bile yok” demiştim. The Book of the New Sun serisini özellikle merak ediyordum. İlk kitabının ustanın ölümünden sonra da olsa dilimize kazandırılması sevindirici. Devamının da gelmesi dileğiyle.

10 Beğeni

Kitabı, seri olması nedeniyle (Bkz: İthaki ve serilerin yarım kalması sorunu) almamayı düşünüyordum ama konuyu okuyunca fikrimi değiştirdim. :slight_smile: mutlaka alacağım. Umarım hem bu seri tamamlanır, hem de yazarın diğer kitapları dilimize kazandırılır

2 Beğeni

Valla beni eleştirebilirsiniz ama, Ray Bradbury’nin kült yazar olarak değerlendirilmesi ve Fahrenheit 451 romanının bilim kurgu alanında kült kabul edilmesi bana abartı geliyor. George Orwell ve 1984 romanı bunu 10’a katlar. :smile:

2 Beğeni

Orwell’in 1984’ü, PKD kitaplığı, Enders Game, Hyperion, Halka Dünya,Carl Sagan’ın Contact’ı,… Uzar gider bu liste :sweat_smile: o yüzden ben sırf bkk listesinde diye almıyorum kitapları. Kendi listemi kendim oluşturuyorum. Ki çoğu kitap Türkçe’ye çevrilmemiş oluyor.

2 Beğeni

Ben aslında bu dayatmaya biraz rahatsız oluyorum. Bu kitap külttür, klasiktir diye yapılan dayatma bana saçma geliyor. Herkes Tolstoy, Balzac gibi yazarları efsane bulur, ben kitaplarını baygınlık geçirerek okudum. :blush:

2 Beğeni

Ben de tam tersi Fahrenheit 451 ve Cesur Yeni Dünya’yı 1984’ten daha çok seviyorum :slight_smile: Orwell’in fikirleri çok güzel ama kitap o kadar karamsar ki okurken hafakanlar basmıştı bana.

Yine de bu üç romanın bilimkurgunun klasiklerinden, yani bu alanda yazılmış en önemli eserlerden olduğu kesin. Ama Bradbury’nin diğer kitapları klasiklere dahil edilmeyebilirdi belki. Hakeza Doom gibi serilerin klasikler içinde yer alması da uzun vadede pek iyi sonuç vermedi gibi gözüküyor.

Neyse… 5-10 yıl önce okumayı bile hayal edemeyeceğimiz ya da sadece sahaflarda fahiş fiyatlarla bulabildiğimiz eserlere kavuşmuş olduk en azından bu sayede. Gerisi teferruat.

4 Beğeni

Fahrenheit’in en başarılı bilim kurgu sayılması beni şaşırtıyor aslında. Elbette 1984 çok karamsar. Ama bilim kurgu açısından Fahrenheit’den daha başarılı bence. Fahrenheit’deki o mekanik tazıyı hala anlayabilmiş değilim, kafamda canlandıramadım :smile: