Bilimkurgu Öykü Önerileriniz

Merhaba arkadaşlar, bk türünü fanatiği olmamakla beraber düzenli olarak okumak bana keyif veriyor ve bu alanda yazılmış öykülerin de ilgi çekebileceğini daha yeni Kurt Vonnegut ile öğrendim. Bu konuyu bir arkadaşımla konuştuktan sonra bana Borges’in enfes önsözüyle başlayan ve ona ithaf edilen "Morel’in Buluşu"nu önerdi(Helikopter Yayınları). Kitaba önümüzdeki günlerde başlayacağım, zaten incecik. Daha sonra da bu türde yazılmış öykülerin okumasını yapmaya devam etmek istiyorum, önerileri olan var mı?
Şimdiden teşekkürler :krs:

5 Beğeni

Aslında tam aşağıdaki adreste de çok güzel bilimkurgu öyküleri var. Beklerim :smirk:

9 Beğeni

Ben bu kitabı zaten her ay okuyorum :obey:

2 Beğeni

Her ne kadar bilimkurgu olarak görmesem de öyle geçen bir kitabını öneririm şiddetle: Kedi Beşiği. Muhteşem. Enfes. Dâhiyane.

Bir de Titan’ın Sirenleri var ama sanırım Türkçesi yok, ben de İngilizce okuyorum ama o Kedi Beşiği’nden kat kat daha iyi başladı.

Ayrıca Metis’ten çıkan Asker Kaçağı BK Öyküleri’nde Eric Frank Russel ve Alfred Bester’in öyküleri muazzamdı. Bester yine kendi kitaplarından tanıdığımız bir gücü kullansa da savaş döneminde ve askeri bireyler arasında geçtiğinden farklı yerlere çekiliyordu. Kitabın tamamını okuyamasam da okuduklarımdan bu ikisini çok beğenmiştim.

2 Beğeni

Tamamdır aldım saydıklarını da listeye. Vonnegut gerçekten bu kadar geç tanıştığıma üzüldüğüm bir yazar oldu ama belki de pişmek gerekiyordu biraz yerli eleştirilerini biraz anlamlandırabilmek adına.

1 Beğeni

Aklıma gelen öykü derlemeleri şunlar:

Ben, Robot - Isaac Asimov - İthaki Yayınları
Geliş - Ted Chiang - Monokl Yayınları
Korkunun Bütün Sesleri - Birden Fazla Yazar - Metis Yayınları
Bilimkurgu Öyküleri Dünyalılar - Birden Fazla Yazar - İletişim Yayınları
Tek Kişilik Firar - Tevfik Uyar - Kırmızı Kedi Yayınları

Umarım önerilerim hoşunuza gider.

8 Beğeni

Büyük yazar Harlan Ellison’ın da çevrilen tek öyküsünü de barındıran bir antoloji :metal:

1 Beğeni

Onun yine çevrilme ihtimali hâlâ var ama. Sonuçta popüler bir yazar, Harlan Ellison şu gün bile çevrilmediyse biraz zor :’(

2 Beğeni

Isaac Asimov’un The Last Question öyküsü, öylesine duru bir üslûp var ki öykü akıp gidiyor, içeriğiyse argo tabirle beyin yakıyor. Aynı şekilde Harlan Ellison’ın I Have No Mouth and I Must Scream öyküsü, kanım donmuştu. Korku ve bilimkurgunun böylesine birbirine gideceğini hiç düşünmemiştim önceden.

İkisini de internetten pdf olarak okumuştum, Türkçeleri mevcut mu hiçbir fikrim yok. Ama benim için bu ikisi muazzamdı. Salt bilimkurgu sevmeyen bir insan olarak yazarların bilimkurguyu başka etmenlerle harmanlama ustalığına hayran kalmıştım.

5 Beğeni

Psikolojimi bozdu o öykü. Harlan Ellison’a neden bu kadar hayran olduğumu bir kez daha anladığım, ama “olmaz olsun!” da dediğim bir eserdi. Bir de oyunu var :frowning: Bu acı ne zaman bitecek!

Terry Bison’ın bir öyküsünü çevirdik portalda. Yine Bison’ın çok eğlenceli bir öyküsü var, They Are Made Out Meat. Onu da çevirmiştik de bulamadım niyeyse :face_with_monocle: Çok eğlenceli bir öyküdür.

Sahaflardan topladığım Asimov öyküleri derlemeleri nefistir. Galaksi Şeytanları ile Us Yayınları’ndan çıkan ve Robot külliyatının çok önemli bir parçası olan Robot Öyküleri Antolojisi yine aynı şekilde. Ben, Robot’u okuyup seven kaçırmasın. Bulsun, saklandığı dehlizlerden çıkarsın okusun. Ya da PDF’ine ulaşsın :slight_smile:

Ayrıca farklı tatlar arayanlar Devrimin Kardeşleri’ne bakabilir. İçinde karşı masallar da bulunuyor. Sadece bilimkurgu tabanlı değil. Hatta @bookdilemma’nın pilav aşkı ile kadınlara olan inancından ötürü (bkz. profili) ona ayrıca tavsiye etmiş olayım.

Bir de bilimkurgu deyip Le Guin’i anmamak olur mu? Çarpılırız. İçdeniz Balıkçısı önerisi gelsin o halde :slight_smile:

7 Beğeni

Benden başka birinin bu kitabı önermesi… :heart:

3 Beğeni

Akşam küçük bir alışveriş yapacağım sanırım. Listeye ekledim bile pilavlı önlerini çok teşekkürler :kalp:
Ama kendime üzücü haber idefixte Korkunun Bütün Sesleri yokmuş :sleepy:

1 Beğeni

Bulabilirseniz, Frederik Pohl - Pısırıklar Çağı kitabını öneririm, yazılmış en tatlı bilimkurgulardan
(Atılgan Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi) Alfred Bester - Muhammedi Öldüren Adam zamanda yolculuğu işleyişi bakımından muhteşemdir.

2 Beğeni

Ray Bradbury - All Summer in a Day (Dil belirtmemişsiniz ama Türkçeye çevrilmediyse özür dilerim) Hem kısa hem de dili hafif olduğu için fazla zorlanmadan okunabilir. Bitirdikten sonra Margot’yu kedi gibi kucağıma alıp sıkasım gelmişti :slight_smile: Telif hakları kapsamında olup olmadığını bilmediğimden linkini paylaşmadım ama internette bulabilirsiniz.

1 Beğeni

Asimov’un robot öyküleri antolojisi vardı. Gayet uygun okumak için

Yerli Bilimkurgu Yükseliyor Öykü Yarışması’nda birinci seçilen öykümü okumaya ne dersiniz? :slight_smile:

Forumda başlığını da açmıştım heyecanla ama maalesef ilgi olmadı. :frowning:

1 Beğeni

birde bu aylarda ithaki Yüzyılın en iyi bilimkurgu öyküleri diye kalın bir derleme çıkarttı. Türün meraklısı buna göz atmalı

1 Beğeni

Vay be içteki sese bak, demek haftalar öncesinden doğru doğru konuşuyormuş :kudur: :hanci:

2 Beğeni

Yeryüzü Müzesi de Bilimkurgu Kulübü’nün İthaki Yayınları ile anlaşarak derlediği bir yerli bilim kurgu öykücüleri seçkisidir:

İdefix bağlantısı burada.

1 Beğeni

Sevdiğim öykülerden Zeplin var benim. Öykülerinde değişik bir hava var. Başka dünyalara gitmek için ideal. Özellikle sonlarında ne olacağını anlamıyorsunuz ki bence bu hoş olmuş. Karin Tidbeck in kalemi de gayet sürükleyici ve öykülerde iskandinav ülkelerinin de olması çok iyi olmuş. :droll:
Karin Tidbeck ile röportaj da burada :wink:

2 Beğeni