Bilimkurgu ve Fantazyada Unutulmayan Mimari Yapılar

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/liste/bilimkurgu-ve-fantazyada-unutulmayan-mimari-yapilar/Bilimkurgu ve fantazyanın akıllara kazınan mimari yapılarına birbirinden özenli çizimlerle yeniden konuk olmaya hazır mısınız? (DEVAMI…)

10 Beğeni

Unutulmayan mimari yapılar diyince aklıma direk fortress of solitude geldi

Hocam kirmadan, en samimi şekilde nasıl denilirse o şekilde demek istiyorum. Başlık ve yazi tamam ama seçimler son derece zayif olmus. Konu başlığını görünce, yaziya direk olarak atladim ve ne yazık ki tatmin olamadim. Gerçi sana anlatıyorum ama Angie’s List tarafindan lidte hazirlanmiş, sanirim ona demem lazim. Mesela H.R. Giger diye bir abimiz vardir, arastirsin derim. Onun tasarladigi pek cok yapi var. Ornegin Matrixte Zion yahut Makinelerin Kalbi… Prometheus’da ki yarım hilal gemi gibi…İlla mimari olarak ayaklari toprağa basan tastan mermerden eserler diyorsak ve baslik bilim kurgu ,fantazya diye basliyorsa Marveldan cok H.P Lovecraft’in eserlerinde bahsi gecen yerleri gormek isterim. R’lyeh gibi…Sadece sinema desen gene kabulumdu ama edebiyat sinema farketmez diyorsak ve Dune Atraiders Evi , Yuzukler Ayrikvadi veya Gondor , King Kara Kule gibi yapilari hic vermiyorsak… Icerigi guclendirelim derim. En derin saygilarimla… Not: Poter ve Thrones da verilen mekanlarin bazilari gercek hayata, gerçekten var.
Gigger demişken;

1 Beğeni

Başlığı oluyunca aklıma ilk Alan Lee ve Minas Tirith geldi.

2 Beğeni

Mimari yapı olarak kafamda canlandırmakta en çok zorlandığım yerler Centilmen Piç’teki Atacamı yapılar. Onlarla ilgili, yazarın kafasındakine uygun bir görsel görmeyi çok isterdim.

Mimari estetiğinden değil de yapıları sebebiyle Elric öykülerinde karşıma çıkan organiğimsi yapılar beni etkilemişti.

Ama bi’ dakika: Elric dünyasının bir ucundaki o gizemli kale de ilgimi çekmişti :thinking:

Elric sayesinde konudan saptım, yine onun sayesinde konuya geri döndüm. Böyüksün, Lanetli Lord! Böyüksün, Moorcock :sweat_smile:

1 Beğeni