Bilimkurgunun Kısa Tarihi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/bilimkurgunun-kisa-tarihi/Bilimkurgu edebiyatı sonsuz bir derya. Gelin bu zaman çizelgesiyle kimi önemli satır başlıklarını yeniden hatırlayalım. Belki gözünüzden kaçmış bir dönemeci keşfetmenize yardımcı olabiliriz. Ne dersiniz? (DEVAMI…)

36 Beğeni

O kadar güzel bir dosya olmuş ki kaç kişiye şimdiden link attım. Elinize, kaleminize, araştırmanıza sağlık! Dilerim Türk bilimkurgusu da zamanla yükselir ve geniş bir tarihi olur.

2 Beğeni

Eline sağlık çok güzel olmuş. :clap:t6::+1:t6:

Şu kitap dikkatimi çekti. Ocak listeme ekledim.

Triffidlerin Günü
İçlerinde okuduklarım ve yeni baskısını beklediklerimde var. Bu kitabı duymamıştım.

2 Beğeni

Ellerinize sağlık, harika olmuş. :clap:

1 Beğeni

Senenin 2. gününde 2019’un En’leri listesine şimdiden hızlı bir giriş yapılmış :+1:

1 Beğeni

O kitaba bakmama rağmen bulamayınca Türkçesi yok sanmıştım. Editörden kaçmamış. :smiley: Ve teşekkürler. -

Sözlük için 137 ayrı yazar bulmuştum, tabii sözlük o yüzden hiç bitmedi. Üstelik ben tamamladıkça yeni biri çıkıyordu. :smiley:

Teşekkürler. :buyucu: :heart_eyes:

Unutulmazsa :smiley: Daha birkaç tane bilimkurgu yazısı var mutfakta.

Tebrikler, bilgilendirici bir yazı olmuş. Elinize sağlık. :smiley:

1 Beğeni

Güzel bir tarihçe, ellerinize sağlık

Türkçe bilimkurgu kısmına Vedi Bilgin’in Rüya mı Hakikat mı adlı romanı ve Nostromo dergisi de ilave edilebilir.

2 Beğeni

Türkiye kısmında Bilimkurgu Kulübü’nü aradı gözlerim. :smile:

Teşekkürler, emeğine sağlık.

2 Beğeni

Evernote’a attım bu yazıyı. Zaman zaman bakıp yeni yolculuklara yelken açacağım. Teşekkürler bu güzel çalışma için.

Yerli Bilimkurgu Yükseliyor’u listede görmek hoş oldu. Öykü yarışmalarını ve seçki kitaplarını herkese tavsiye ederim.

3 Beğeni

Emeğinize sağlık, güzel bir yazı olmuş. Birkaç ekleme ve düzeltme gereği hissettim. Gulliver’in yerinde liste başı olarak Samsatlı Lukianos’u görmek isterdim. Bildiğiniz üzere çağdaş edebiyatın ilk bilimkurgu eseri, ilk "Ay Yolculuğu"nu yapan kişi. Bu yolculuk, “Gerçek Bir Hikaye (Yaşanmış bir öykü)” adlı eserinde geçer (MS. 170). 1913 ve 1996 yılları arasına birkaç isim daha eklenebilirdi. Orhan Yüksel, Metin Atak, Selma Mine, Refik Özdek, Gülten Dayıoğlu, Haldun Aydıngün, bu isimlerden bazıları. YBKY Bilimkurgu Öykü Seçkisi 2018, Özgen Berkol Doğan anısına ithaf edilen bir seçkidir. Öyküler bu eser için yazılmıştır. Yayımlanmış olanlar yalnızca, ilk 3 yarışmada ilk üçe giren öykülerdir. 01 Ocak 2018 de PDF ve EPUB olarak yayınlanmış, daha sonra kitap haline gelmiştir (Temmuz 2018). Yerli Bilimkurgu Yükseliyor Dergisi, Yerli Bilimkurgu Yükseliyor platformunun çıkardığı bir dergidir (sadece bir dergi ismi olarak anılmak istemeyiz elbette). YBKY Bilimkurgu Öykü Seçkisi 2019 da Orhan Duru’ya ithaf edilerek oluşturuluyor. Katılımlar hala devam ediyor. Ayrıca yazının sonuna Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi gelebilirdi. İlk bilimkurgu kütüphanemiz olması açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Teşekkür ederim. Saygılar.

4 Beğeni

Sezai Bey, bilgilendirme için teşekkürler.

Ben kendi adıma, Türkiye’de bilimkurgunun gelişimi açısından vermiş olduğunuz katkı için size bir kez daha -daha önce bir çok kez söyledim ama- teşekkür etmek istiyorum. Yerli Bilimkurgu Yükseliyor’daki emeğinizi görmezden gelmek mümkün değil.

2019 YBKY Bilimkurgu Öykü Seçkisi’nde yer alacak olmaktan da büyük memnuniyet duyuyorum. Bu vesileyle herkesi katılım gösterip öykü göndermeye davet ediyorum. :slight_smile:

2 Beğeni

Elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bunu sürdürebilmemizin en büyük etkeni de harika bir platformun harika üyeleridir. Bilimkurgu ile ilgili -başlığında bilimkurgu olması kafi- yazılara rastladığımızda çocuğumuzu görmüş gibi heyecanlanıyoruz ve tüm bilgileri sindirmeye çalışıyoruz. Bu yüzden, yerli bilimkurgu zaman cetvelinde ismini görmek istediğimiz yazarları eklemek gereği hissettim. Çünkü onlar önemli yapı taşları. Bilgi de sevgi gibi paylaşarak çoğalır. Bildiklerimizin üzerine katarak hep birlikte yerli bilimkurguyu hak ettiği yere getireceğiz. İlginiz için ben teşekkür ederim Ufuk Bey. Saygılar.

2 Beğeni

Triffidlerin Günü güzeldir ama John Wyndham ın Krizalitler kitabını da tavsiye ederim herkeseee.

3 Beğeni

Eline sağlık @EmrecanDogan. “Bilimkurgunun Kısa Tarihi” adlı bir yazıda tabii ki bilimkurguya dair yapılan her şeyi listelemek ne mümkün ne de mantıklı. Bilhassa Emrecan tarafından yapılan ülkemizdeki bilimkurgu kısmı, orijinal yazıya gayet hoş bir ekleme olmuş. Yazar kendi sevdikleri ve öne çıkanları doğrultusunda seçimlerini yapmış. “Bu niye yok?!” tepkileri için de yazının sonunda yorumlara davet edilmiş (yazıyı okumayıp, sadece istedikleri kısma bakanlar/bakacaklar için belirteyim).

Sizin bu “kısa tarih” yazısına eklemek istedikleriniz var mı? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Tekrar teşekküler emeğin için. :slight_smile:

1 Beğeni

Eline sağlık Emrecan, güzel bir derleme olmuş. Araya bizim tarihimiz için önemli olan eserleri ve yazarları eklemen de çok iyi olmuş. Atılgan Dergisi’ni görünce şaşırdım ve sevindim :slight_smile: Hakan Alpin ve Aşkın Güngör’ü oradan takip ederdim zamanında.

Listeye Bilimkurgu Kulübü’nü ve Le Guin’den arka kapak yazısı kapan Yeryüzü Müzesi’ni de eklersek güzel ve yerinde olur. Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi de unutulmamalı tabii. Sonuçta onlar da kaç senedir bu alanda güzel işler ortaya koyuyorlar.

Eline sağlık.

3 Beğeni

Emrecan emeğine sağlık, aklına sağlık. Keyifli bir dosyaydı.

1 Beğeni

Teşekkürler. :buyucu:

Teşekkürler. :buyucu: :slight_smile: Yakın zamanda güncelleme gelecek.

O kadar da yanı başındayız halbuki unuttuk. :confused:

Arşivlik bir yazı olduysa ne mutlu bana.

Güncelliyoruz efem. :buyucu: Ancak onlar-hayattadırlar inşallah- darılmasınlar köşe taşlarını ekleyebildim yoksa hacim şişiyor ve yapmayı düşündüğüm sözlüğün boyutlarına ulaşıyor. Orhan Yüksel’in tek eseri Merih’e Yolculuk’un konusunu bulamadım ne yazık ki. Yayın tarihi bile zar zor çıktı. Selma Mine’den de X-Bilinmeyen içinde bahsetmiştim, Türk Bilimkurgu edebiyatımızın ilk kadın yazarlarından biri Özlem Kurdoğluyla. Tekrar almadım o yüzden, Özlem Kurdoğlu’nu ekledim. Ve teşekkürler bizleri bilgilendirdiğiniz için. :heart:

Teşekkürler. :buyucu: Ama daha çok köşe taşlarını eklemeye çalıştım, sadece sevdiklerim olsa torpil gibi olurdu, nesnel olmazdı. Gerçi önemi yüzünden Orhan Duru’ya iki kez yer verdim. :confused:

Teşekkürler. :heart:

Sizden yorum almak… :buyucu:

1 Beğeni

Herkes bence eline geçen her kitabı okumalı ama klasik bir bilimkurgu beklemeyin. Yazıda da dediği gibi “siyasi bir rüya” kitabı bu. Adam uyuyor, olaylar yaşanıyor sonra kalkıyor “A, uyanmışım!” tarzı bir durum var. Tabii kitap bir klasik :slight_smile:

1 Beğeni
"Dr. Vedii Bilgin Hataylı"
Rüya mı Hakikat mı?
1 Beğeni