Bilimkurgunun Kısa Tarihi

(Ümit Yaşar) #9

Güzel bir tarihçe, ellerinize sağlık

Türkçe bilimkurgu kısmına Vedi Bilgin’in Rüya mı Hakikat mı adlı romanı ve Nostromo dergisi de ilave edilebilir.

(Bahri Doğukan Şahin) #10

Türkiye kısmında Bilimkurgu Kulübü’nü aradı gözlerim. :smile:

Teşekkürler, emeğine sağlık.

(Ufuk ) #11

Evernote’a attım bu yazıyı. Zaman zaman bakıp yeni yolculuklara yelken açacağım. Teşekkürler bu güzel çalışma için.

Yerli Bilimkurgu Yükseliyor’u listede görmek hoş oldu. Öykü yarışmalarını ve seçki kitaplarını herkese tavsiye ederim.

(Sezai Ozden) #12

Emeğinize sağlık, güzel bir yazı olmuş. Birkaç ekleme ve düzeltme gereği hissettim. Gulliver’in yerinde liste başı olarak Samsatlı Lukianos’u görmek isterdim. Bildiğiniz üzere çağdaş edebiyatın ilk bilimkurgu eseri, ilk "Ay Yolculuğu"nu yapan kişi. Bu yolculuk, “Gerçek Bir Hikaye (Yaşanmış bir öykü)” adlı eserinde geçer (MS. 170). 1913 ve 1996 yılları arasına birkaç isim daha eklenebilirdi. Orhan Yüksel, Metin Atak, Selma Mine, Refik Özdek, Gülten Dayıoğlu, Haldun Aydıngün, bu isimlerden bazıları. YBKY Bilimkurgu Öykü Seçkisi 2018, Özgen Berkol Doğan anısına ithaf edilen bir seçkidir. Öyküler bu eser için yazılmıştır. Yayımlanmış olanlar yalnızca, ilk 3 yarışmada ilk üçe giren öykülerdir. 01 Ocak 2018 de PDF ve EPUB olarak yayınlanmış, daha sonra kitap haline gelmiştir (Temmuz 2018). Yerli Bilimkurgu Yükseliyor Dergisi, Yerli Bilimkurgu Yükseliyor platformunun çıkardığı bir dergidir (sadece bir dergi ismi olarak anılmak istemeyiz elbette). YBKY Bilimkurgu Öykü Seçkisi 2019 da Orhan Duru’ya ithaf edilerek oluşturuluyor. Katılımlar hala devam ediyor. Ayrıca yazının sonuna Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi gelebilirdi. İlk bilimkurgu kütüphanemiz olması açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Teşekkür ederim. Saygılar.

(Ufuk ) #13

Sezai Bey, bilgilendirme için teşekkürler.

Ben kendi adıma, Türkiye’de bilimkurgunun gelişimi açısından vermiş olduğunuz katkı için size bir kez daha -daha önce bir çok kez söyledim ama- teşekkür etmek istiyorum. Yerli Bilimkurgu Yükseliyor’daki emeğinizi görmezden gelmek mümkün değil.

2019 YBKY Bilimkurgu Öykü Seçkisi’nde yer alacak olmaktan da büyük memnuniyet duyuyorum. Bu vesileyle herkesi katılım gösterip öykü göndermeye davet ediyorum. :slight_smile:

(Sezai Ozden) #14

Elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bunu sürdürebilmemizin en büyük etkeni de harika bir platformun harika üyeleridir. Bilimkurgu ile ilgili -başlığında bilimkurgu olması kafi- yazılara rastladığımızda çocuğumuzu görmüş gibi heyecanlanıyoruz ve tüm bilgileri sindirmeye çalışıyoruz. Bu yüzden, yerli bilimkurgu zaman cetvelinde ismini görmek istediğimiz yazarları eklemek gereği hissettim. Çünkü onlar önemli yapı taşları. Bilgi de sevgi gibi paylaşarak çoğalır. Bildiklerimizin üzerine katarak hep birlikte yerli bilimkurguyu hak ettiği yere getireceğiz. İlginiz için ben teşekkür ederim Ufuk Bey. Saygılar.

(Didem) #15

Triffidlerin Günü güzeldir ama John Wyndham ın Krizalitler kitabını da tavsiye ederim herkeseee.

(Cem) #16

Eline sağlık @EmrecanDogan. “Bilimkurgunun Kısa Tarihi” adlı bir yazıda tabii ki bilimkurguya dair yapılan her şeyi listelemek ne mümkün ne de mantıklı. Bilhassa Emrecan tarafından yapılan ülkemizdeki bilimkurgu kısmı, orijinal yazıya gayet hoş bir ekleme olmuş. Yazar kendi sevdikleri ve öne çıkanları doğrultusunda seçimlerini yapmış. “Bu niye yok?!” tepkileri için de yazının sonunda yorumlara davet edilmiş (yazıyı okumayıp, sadece istedikleri kısma bakanlar/bakacaklar için belirteyim).

Sizin bu “kısa tarih” yazısına eklemek istedikleriniz var mı? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Tekrar teşekküler emeğin için. :slight_smile:

(M. Ihsan Tatari) #17

Eline sağlık Emrecan, güzel bir derleme olmuş. Araya bizim tarihimiz için önemli olan eserleri ve yazarları eklemen de çok iyi olmuş. Atılgan Dergisi’ni görünce şaşırdım ve sevindim :slight_smile: Hakan Alpin ve Aşkın Güngör’ü oradan takip ederdim zamanında.

Listeye Bilimkurgu Kulübü’nü ve Le Guin’den arka kapak yazısı kapan Yeryüzü Müzesi’ni de eklersek güzel ve yerinde olur. Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi de unutulmamalı tabii. Sonuçta onlar da kaç senedir bu alanda güzel işler ortaya koyuyorlar.

Eline sağlık.

(Hazal Çamur) #18

Emrecan emeğine sağlık, aklına sağlık. Keyifli bir dosyaydı.

(Emre Can Doğan) #19

Teşekkürler. :buyucu:

Teşekkürler. :buyucu: :slight_smile: Yakın zamanda güncelleme gelecek.

O kadar da yanı başındayız halbuki unuttuk. :confused:

Arşivlik bir yazı olduysa ne mutlu bana.

Güncelliyoruz efem. :buyucu: Ancak onlar-hayattadırlar inşallah- darılmasınlar köşe taşlarını ekleyebildim yoksa hacim şişiyor ve yapmayı düşündüğüm sözlüğün boyutlarına ulaşıyor. Orhan Yüksel’in tek eseri Merih’e Yolculuk’un konusunu bulamadım ne yazık ki. Yayın tarihi bile zar zor çıktı. Selma Mine’den de X-Bilinmeyen içinde bahsetmiştim, Türk Bilimkurgu edebiyatımızın ilk kadın yazarlarından biri Özlem Kurdoğluyla. Tekrar almadım o yüzden, Özlem Kurdoğlu’nu ekledim. Ve teşekkürler bizleri bilgilendirdiğiniz için. :heart:

Teşekkürler. :buyucu: Ama daha çok köşe taşlarını eklemeye çalıştım, sadece sevdiklerim olsa torpil gibi olurdu, nesnel olmazdı. Gerçi önemi yüzünden Orhan Duru’ya iki kez yer verdim. :confused:

Teşekkürler. :heart:

Sizden yorum almak… :buyucu:

(fatih çetin) #20

Konu çok güzel olmuş. “Rüyada Terakki ve Medeniyet-i İslamiyeyi Rüyet” kitabı hoşuma gitti. Ukitap’tan takas ile almayı planlıyorum ileride okumak için. Tavsiye eder misiniz?

(Emre Can Doğan) #21

Herkes bence eline geçen her kitabı okumalı ama klasik bir bilimkurgu beklemeyin. Yazıda da dediği gibi “siyasi bir rüya” kitabı bu. Adam uyuyor, olaylar yaşanıyor sonra kalkıyor “A, uyanmışım!” tarzı bir durum var. Tabii kitap bir klasik :slight_smile:

(fatih çetin) #22

Takas ile aldım sayılır. Pazartesi kargolaşacağız. Okuduğum kitaplar değerlensin bu şekilde. Zaten ileride okuyacağım. Okurum, beğenmesem bile takas ile yine farklı bir kitap alırım artık.

(Sezai Ozden) #23
"Dr. Vedii Bilgin Hataylı"
Rüya mı Hakikat mı?

(Sezai Ozden) #24

Elinize sağlık Emrecan. Şimdi tam kısa tarih oldu. Sizi yorduk ancak zaten elimizdeki doneleri siz de biliyorsunuz. Eklenmese olmazdı. Tekrar teşekkürler.:slightly_smiling_face:

(Emre Can Doğan) #25

V.'yi Vedii diye açan da var, Vedia diye de. Hataylı’da sanırım soyadı değil, nereli olduğuyla alakalı imiş. Ama yine de gerçek biri değil bence. Biliyorum, sözlük için havuz oluşturmuş olduk böylece. :buyucu:

(Sezai Ozden) #26

Ben, Vedia’ya rastlamadım henüz. İsmi referans aldığımız bu yazıyı okumanızı isterim. https://www.kayipdunya.com/kayip-dunya/bilimkurgu-edebiyati
Kolaylıklar dilerim.

(Kaan Arslan) #27

Elinize sağlık. Bir hatayi duzeltmek isterim. Arthur C. Clarke’ın 2001 serisi 3 değil 4 kitap. 2001, 2010, 2061 ve son kitabın adi 3001. Clarke zaten kitaplarını ya tek ya ikileme (mesela tetik serisi) ya da dortleme (uzay destani ve rama serileri) yaziyor. Orjinal ilk kitabın sonu ile de filmin sonu farkli fakat sonradan çıkan baskılarda ve diger kitaplarda Clarke filmin sonunu baz almış.

(Emre Can Doğan) #28

Tamamdır,düzeltiriz onu. Teşekkürler :slight_smile: