Bir Başkadır İncelemesi: Estetize Edilmiş Ayna Testi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/bir-baskadir-incelemesi/

Yönetmen ve senarist Berkun Oya’nın son eseri Bir Başkadır, bu hafta Netflix kütüphanesindeki yerini aldı. Başrollerinde Öykü Karayel ve Fatih Artman‘ın yer aldığı 1. sezon, toplamda 8 bölümden oluşuyor. Yayınlandığı andan itibaren oldukça ses getiren yapım hakkında kaleme aldığımız inceleme yazısı sizlerle. Daha önce Türkiye’de bir dijital mecraya çekilen ilk iş olan Masum’u yazan Berkun… (DEVAMI…)

7 Beğeni

Evet bir çok sahnede aynada kendimize bakıyor gibi bir açı kullanılmış ama ayrıca belirtmek gerektiğini düşünüyorum. Bir çok sahnede de hikayede var olan karakterlerin gözünden de bakıyoruz ya da ortama yeni bir karakter olarak biz ekleniyoruz ve onlar yaşarken onları izliyoruz.

Bence cenaze sahnesinde gömülen kişinin bakış açısından izlemek çok güzel bir deneyimdi.

3 Beğeni

Çok güzel yazı tebrik ederim ama bu dizi sadece bildiğimiz açılardan ele alınmamalı. Bu dizi Netflix’te yayınlandığı ve onu tüm dünya izleyeceği için bana kalırsa bizim açımızdan çok kötü bir yansıtma. Evet dizinin kurgusu, karakterler Türkiye’nin acı bir gerçeği ve güzel bir noktaya değinilmiş fakat bunu ancak biz anlarız. Dünyanın bu diziye bakarak anlayacağı bambaşka. Atiye gibi diziler bizi güzel temsil ederken bu tarz bir dizi “işte Türkler kendi içinde bile böyle” algısı oluşturacak. Imajı yerle bir eden bir dizi. Türkiye’nin ımajı zaten zedelenmişken sanki hepimiz böyle yaşıyormusuz gibi göstermek doğru değil. Bakın şöyle örnek vereceğim; başarılı, eğitimli bir psikoloğa ayrımcı, kibirli bir kimlik vererek sanki cahiller ne iyi niyetli ve dışlanıyorlar ama okumuş, başarılı insanlar çok ayrımcı kibirli yaklaşıyor gibi bir algı oluşturuyor. Bu kibiri mesela zenginler üzerinden gösterseler belki mantıklı. Hicbir emek harcamadan haksız kazanç elde etmiş insanlar aynen o psikolog kadın gibi davranabiliyor. Ama onlara karşı olan tutumu eğitimli, kültürlü bir karakter oluşturup ona yüklemek büyük yanlış. Öteki psikolog kadın içinde çok kötü bir imaj veriliyor. Ne yani cahil olalım ama ayrımcı olmayalım. Cahil olalım ama günü birlik aşk ilişkileri yaşamayalım. Öyle mi? Bu görüşüm sadece dünyaya imaj açısından. Yoksa elbette dizide olanlar birebir bu ülkedeki insanların yaşamından. Sorunlarımız, yargılarımız var. Benim rahatsız olduğum 2 noktadan biri birbirimize karşı bile düşman olmuşken böyle dizilerle anlama düzeyi belli olan kitlenin kafasının iyice bulandırılması ve dünyaya yansıması. Yoksa oyunculuklar harika, teknik açılardan iyi falan filan. Elbette ki televizyondakilerden de iyi ama işte…

Gerçekten güzel bir yazı olmuş. Diziyi izleyeli iki hafta oluyor, bazı sahneler ve replikler aklıma gelip
gülümsetiyor. Son zamanlarda (hatta uzun zamandır) izlediğim en iyi yerli dizilerden birisiydi.
“Bir Başkadır’la biz bir dizi değil, bizi izliyoruz.”

Sizin yazdıklarınızı okurken aklıma, dizideki Peri karakterinin söyledikleri geldi;
“…zaten Robert,sonra fakulte,oradan Amerika… E ne oldu. Döndüm geldim ah! böyle bir dünya var.”

Bu bahsettiğiniz imaj nedir tam olarak? Ben söylediklerinize bakarak, her hayatın mükemmel olduğu, güzel bir dünya, güzel insanlar, dünyaya gelen kötülüğü alt eden güçlü bir ülke vs. Hollywood imajından bahsediyor gibi algılıyorum.

Ama görünüz ki “böyle bir dünya var” :upside_down_face:

Bir çok ülkenin filmlerinde ve dizilerinde ülkelerindeki şahane hayatları göstermek yerine gerçeği yansıtan yapımlar fazlasıyla var. İmajlarının zedelendiğini düşünmüyorum aksine başarılarından ötürü ödül alıyorlar.

Aslında dizi tam da bundan bahsediyor. Misal örneğinizde ayrımcılık yapan sizsiniz. Her karakterin ayrı bir mesajı var.

İşte bu yüzden bu diziyi,insan belgeseli gibi görüyorum.

“Ayrımcılık” kelimesini irdelemeden, sorgulamadan “ayrımcı” diye damgalayan ve kişinin kişiliğini özümsemeden “siz de” diyerek dahil eden kesimleri de bir gün dizi yaparlar umarım.

Örneğinizden yola çıkarak “ayrımcılık” yaptığınızı söyledim.
Eğitimli, başarılı bir insanın ayrımcı olmaması, eğitimsiz, başarısız bir insanın ayrımcı olması daha mantıklıymış gibi örnek vermişsiniz.
Dizideki ayrımcılık yapan karakterin eğitimli olması sizi rahatsız etmiş. Sanki eğitimli, kültürlü bir insanın kötü bir yanı olamaz ama eğitimsiz, kültürsüz bir insan her kötülüğü yaparmış gibi konuşmuşsunuz.
Belki sizin de ayrımcılık yaptığınızı söylemem kaba olmuş olabilir. Ancak kişiliğinize söylemedim.

Umarım yaparlar, büyük bir zevkle izleyeceğimi düşünüyorum. :upside_down_face: