Bir Başyapıtı Katletmek: Neuromancer

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: Bir Başyapıtı Katletmek: Neuromancer – Kayıp Rıhtım

image

William Gibson’ın ünlü eseri Neuromancer’ı inceledik, belki de tüm baskıları içinde en kötüsü olan 6:45 çevirisini masaya yatırdık. (DEVAMI…)

12 Beğeni

Yeni çevirisi üzerine de bir eleştiri yazısı yazılsa iyi olabilir. Birçok insan yeni çevirideki durum ne görmüş olur böylece.

2 Beğeni

Yeni çeviri kimden bu arada kusura bakmayın off-topic oldu biraz.

6:45 genel olarak kitaplara karşı soykırımcı bir tavır sergiliyor. Tunus caddesindeki 6.45 Kaybedenler Kulübü’nde iki shot atmayı yeğlerim.

1 Beğeni

Sergül Oğur adında bir çevirmen.

2 Beğeni

Ekşi Sözlük’te kendilerine şöyle bir soru yöneltilmiş.

"merhaba,

başkalarının doğru düzgün basabilmeleri için 6:45’in sahip olduğu kitap telif haklarını ne zaman salacaksınız? yıllarca “androidler elektrikli koyun düşlerler mi?” ismiyle basılan kitap anca sizden kurtuldu, neuromancer için de umut var mı?"

teşekkürler."

Verilen cevap

https://eksisozluk.com/entry/99202011

https://eksisozluk.com/eksi-sozlukun-konuklarinin-yazara-hakaret-etmesi--6284892?p=1

8 Beğeni

Büyük oçlermiş. Kendi elleriyle ispatlamışlar.

1 Beğeni

Okuruna “oç” diye hitap etmek de bu işin son noktası oluyor herhalde. Te Allahım…

7 Beğeni

Bugün sahafta Matrix Avcısı gördüm. Altın Kitaplar yayın eviydi sanırım. Heyecanlandım ama çeviri konusu aklıma gelince almadım. :slight_smile:

serveimage

3 Beğeni

Kitabı merak edip alacaktım az kalsın. Durum böyleyse hiç gerek yok sanırım. 6,45 hala devam ediyor mu? Kapanmadı mı?

Bir de seriyle ilgili bir sorum var. Kont sıfır kitabının ismi Count Zero. Burda count sayı olan mı yoksa gerçekten kont anlamına gelen Count mu? :sweat_smile:

1 Beğeni

İkisini de içeren bir kelime oyunu anladıgım kadarıyla… resim

(Ekşi sözlük lakerda isimli yazarın entrysi, devamında spoiler olduğu için tümünü paylaşmadım)

Ben birinci kitabı tamamlayamadım çok uğraşsam da ama seriyi okumayı çok istiyorum eski basımın da daha iyi olmadığını duymuştum, kitabın orijinal dili de zorlayıcı galiba… yeni çeviri girişimi varmış sanırım hangi yayınevinden bilen var mı acaba :thinking:

2 Beğeni

Neuromancer için İthaki dedikoduları vardı ama dedikodu olarak mı kaldı?

1 Beğeni

Bende bu kitabı ve devam serisini okumak için bekliyorum. 6:45 basımının kötü olduğunu bir yer okudum yada dinlemiştim. Bundan dolayı başlamadım. Fakat bu zamana kadar da bir hareketlenme olmadı. Eğer ithaki basarsa seri olarak basmasını yeğlerim. Bu seri bilim kurgu klasiklerine yakışmaz mı?

Can Kantarcı çevirisiyle İthaki’den gelecek. Kitabın adının farklı olması da olası.

6 Beğeni