Bir Devir Kapandı: Fox Artık Resmen Disney'in Bir Parçası!

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sinema/disney-fox/Hollywood’un en büyük stüdyolarından 21st Century Fox, artık resmen Disney’in bir parçası! (DEVAMI…)

4 Likes

Zaten yakında yiyeceğinin resmi olarak açıklanacağını biliyorduk. Yemiş, üzücü.

1 Like

Stüdyolar içinde Fox’a ayrı bir sevgim vardı. Bilimkurgu, aksiyon türünde çok sağlam filmleri var Fox’un. Disney semirdikçe semiriyor. Ve Disney’in masalsı yönünden , her içeriği PG-13 yaş sınırlamasıyla üretmesinden artık tiksiniyorum. Azıcık yetişkin işi görmeyi hak ediyoruz bence.

4 Likes

O zaman Avengers’da bi Wolverin görsek şöyle efsane :smiley:
Hayal ama artık bu mümkün…

Benim endişem X-Men filmleri ile ilgili. X-Men ton olarak diğer Marvel yapımlarından daha farklı. Filmleri Winter Soldier tonunda olmalı. Wolverine çatır çatır adam kesip biçerken kan çıkmayacaksa olmaz. R-Rated olsun demiyorum ama sürekli şakalı-komikli Marvel filmleri gibi de olmasın. Zaten X-Men ayrı bir evren gibi. Bir sürü çizgi roman serisi var. X-Men Cinematic Universe kursalar yeri var.

4 Likes

Dünyanın her geçen gün distopik filmlerde görmeye alışık olduğumuz devasa şirketlerin hüküm sürdüğü bir gezegene dönüşüyor oluşuna tanık olmak acayip bir duygu. Teknoloji şirketlerinin (Apple, Microsoft, Google ve Amazon vb.) büyüklükleri ve hayatımızdaki yerleri zaten ortada. Otomobil ve uçak gibi fabrika üretimine tabi şirketlerin ebatları da malumunuz…

Gıda sektörü de bundan nasibini alıyor elbette. Günümüzde Amerika’da ve dünyanın tüm genelinde tarımı ve hayvancılığı filmlerde gördüğümüz çalışkan çiftçi Sam, onun 5 kişilik çekirdek ailesi ve sevimli köpekleri Walter değil, gökdelen plazalarının çatı katındaki toplantı odasında yaşayan ve hektarlarca ekim alanı ve hayvan üretim fabrikası (evet fabrika) olan iş adamları yönetiyor. Bu firmaların ülkelere ürün satmak için yaptıkları lobi faaliyetlerin büyüklüklerini ve dönen parayı düşünmek bile kafayı yememize yeter…

Eğlence sektörünün de bu dönüşüme ayak uydurması uzun sürmedi elbette. Disney son derece ileri görüşlü bir şekilde, doğru kararları alarak yönettiği 15 yılda tekel olmayı başardı. Pixar, Lucas Films, Fox gibi firmaları tarihten sildi resmen. Düşünsenize, bu yıl yeni bir Star Wars filmi vizyona girecek ama hakkında en ufak bir haber bile duyamıyoruz. Neden? Çünkü Avengers’ın pazarlamasına zarar vermek istemiyorlar. Onun rüzgarı geçsin o zaman Star Wars’u ön plana sürecekler. Beyler bayanlar, bu nasıl bir güçtür? Eskiden rakip olduğu, bugün nal toplattığı (Parasal anlamda geride bıraktığı -fakat maalesef eninde sonunda parası olan kazanıyor, sanatı en iyi icra eden değil-) diğer stüdyoları ve firmaları da yiyerek gittikçe büyüyecek ve hayatımızın her anındaki tüm eğlence anlayışımıza yön veren firma haline gelecek. Çocuklarımız onların çizgi filmleri ile büyüyüp onların yetişkin-genç romanlarını okuyacak ve tüm olayların aynı evrende geçtiği filmleri izleyip sevdikleri kahramanların yeni maceralarına tanık olacak. Yani anlayacağınız, tarlada yetişen mısır, fabrikada sütü sağılan inek ve sinemada film izleyen çocuk aynı kaderi yaşamaya mahkum olup bu firmaya para kazandırmış olacak. Bu nasıl ileri görüşlü, para kazanma odaklı ve uzun vadeli bir planlamadır? Amacınız ne sizin?

Bu bakış açısından bakınca Elon Musk’ın yaptığı gibi insanlığı bir adım ileriye götürme amaçlı yapılan tüm yatırımlar çok değerli görünüyor gözümde. Onda da para kazanma amacı elbette birinci sırada ama bunu yaparken bizi diğerlerinin yaptığı gibi sütü sağılan ineğe çevirmeyip, geleceğe dair bir umut veriyor. Bilemiyorum, bana daha masum ve makul bir gerekçe gibi geliyor.

Ben çıkıp bir hava alsam iyi olacak…

5 Likes

Disney, Karayip Korsanlarında ki havayı yansıtırsa tüm filmlere baya sıkıntılı günler bizleri bekliyor. Keza her filmde soğuk soğuk espiriler o karanlık havayı da dağıtır. Filmlerde karanlık havayı aslında yansıtıyorlar;ama, hemen ardına espiri kondurup biraz yumuşatma çabaları bana saçma geliyor. Yoksa Ölü Adamın Sandığı ve Salazar’ın İntikamı gibi filmler baya karanlık temalıydı. X-Men, Avengers’e göre biraz daha yumuşak, çizgi romanları filan hep o tonda-Wolverine ve Hawkeye hariç.-Ama, filmlerde bir yumuşama olacağı muhakkak. Bu çok üzücü.

1 Like

Bana kalırsa endişe etmeye gerek yok, Disney bu şirketler tarafından yürütülmekte olan projelere az müdahale edecektir diye tahmin ediyorum. Çünkü kendi tarzı olmasa da, sonuçta bu şirketlerin yaptığı filmler toplamda milyar dolarlık hasılat ettiler ve etmeyede devam edecekler. Böylesine büyük potansiyeli kaybetmek için değil, aksine kendi öz şirketini finanse etmek ve daha da güçlendirmek adına yapıyordur. Yapmasa da kendisi kaybeder zaten, sanırım bu kadarına akılları eriyordur.

Hiç Billy Bat okumuş muydunuz?

Almadıkları çok az isim kaldı. Resmen gerşekleşen bir kehanete tanık olmak gibi hissetiriyor yaşananlar.

Planet of the Apes serisini devam ettireceklerini açıklamışlar. Maymunların nasıl yozlaştığını anlatsalar bari.

1 Like