Bir Jacoben macerası ''Kaçırılan Çocuk''

Çoğu kişi Define Adası’nı okumuşuzdur. Ama bence Robert Louis Stevenson’un en iyi kitabı olan Kaçırılan Çocuk pek bilinmez.Bence konusu itibarıyla bile Define Adası’nın bir adım önüne geçebilecek bir kitap.Tarihte en ilgi çekici konulardan biri olan Jacobite İsyanları’nı anlatan çok az kitaptan biri.Etrafımda Britanya tarihini ilgi çekici bulan çok az kişi var.Eğer bu konuyla ilgili olan varsa kitap veya Britanya hakkında tartışmayı çok isterim.

2 Beğeni

İngiliz Edebiyatı okuyorum. Tarih sevmesem de V for Vendetta bile bir İngiliz komplosunu anlatıyor, Burgess da 1066’yı önemsiyor, ki tarih sevmem için bir başka sebep. İlk yaptığım çeviride bile derste görüp hayatta işime yaramaz dediğim Gunpowder Plot çıkmıştı. Stevenson’ın bahsettiğin kitabını geçenlerde görmüş, listeme almıştım. Bu aralar Robinson Crusoe’ya tarihi okuma yapıyoruz. Bu kitaba da öyle denk gelmiştim. Bir de Stevenson’ın eşek sırtındaki yol maceralarını anlattığı bir seyahat kitabını da görüp, "Vay lan, çok iyimiş. Kesin okuyayım demiştim. Stevenson <3 ben.

3 Beğeni

Sanırım ben biraz daha işin siyaset kısmıyla ilgileniyorum.İrlanda-İngiltere arasındaki savaşlar hakkında ne düşünüyorsun ? Haklı bulduğun bir taraf var mı ?

Siyaset dünyanın her yerinde aynı, fakat sanki İngiltere bu ortamdaki en pis oyuncu bana göre. İrlanda’da milyonlarca insan Potato Famine’de kırılırken o sadece seyretti. Protestan diye binlerce kişiyi öldürdü Bloody Mary. Yine İrlanda’nın sefalet çekmesi artık Jonathan Swift’e “Alçakgönüllü bir Öneri” makalesini yazdırdı. İsteklerini kabul etsin diye şehre giden erzak stoklarını kesti ve Union Jack kuruldu böylece.

Ben de tam olarak Swift gibi kalleş İngiltere siyasî ortamından hiç hazzetmem, ama bu bölümde okuyacaksam da bu deveyi gütmek zorundayım :smiley:

Sen ne düşünüyorsun peki bunlarla ilgili veya sırf İngiltere siyasetiyle ilgili?

1 Beğeni

Ben de kesinlikle senin gibi düşünüyorum.Sadece İrlanda değil İskoçya ve Galler’in de ezildiğini düşünüyorum.İngiltere sadece Birleşik Krallık’ta değil tüm dünyada sömürgeye sahip ve bunu rahatsız ediyor.Ayrıca edebiyat konusunda Jacobite İsyanları’yla ilgili eserlerin daha fazla olması gerekiyor bence.

Emperyal edebiyata girersek çıkamayız ya :d

1 Beğeni