Bir Şişe Amontillado

Öykü Seçkisi’nde okumak için: https://oykuseckisi.com/bir-sise-amontillado/Telefonumun titremesiyle uyandım. Gece yarısı uyanmaktan nefret ederim, çünkü bana göre gecenin kör karanlığında uyanmak, habis bir çıbanla oynamaya benzer. Eğer o çıban patlarsa tüm kötülükler her bir yana fışkırır, akabinde pis alacalı cerahat o uğursuz varlığını sürdürmek için kendisine derhâl bir başka yer bulur… Gördüğünüz gibi, o gecenin uçsuz karanlığı zihnimi bulanıklaştırmaya başlamıştı bile.… (DEVAMI…)

Özgün bir fikri yanardağ temasıyla oldukça güzel şekilde birleştirmişsiniz. Elinize sağlık. Bazı noktalara değinmeden geçmek istemedim.

Buradaki çitilemek fiilini bu cümleye konduramadım. Bunun gibi birkaç ufak örnek daha mevcut yazıda. Kişileştirme ve benzetme yaparken dikkat etmek gerek.

Bariton, bas, tenor vs. gibi sesleri anlamak bazen piyano ve parçalara rağmen zordur. İfadeyi bu şekilde özelleştirmenin doğallığı bozduğu kanısındayım. İfadelere teknik bir detay iliştirmekten kaçınmak gerek.

Enver Bey’in gözlerinin dolması için gereken itici güç, metnin ön hazırlığında yok. Bu kadar keskin duygu değişimleri gerçekçilikten uzaklaşmamıza neden oluyor.