Bir Yazarı Neden Severiz?

Kurduğu dünya(lar) beni keyiflendiriyorsa, dünyaya farklı bir açıdan bakmamı sağlıyorsa, “arkadaş olsak da içmeye gitsek” dedirtiyorsa, güldürüyorsa, şaşırtıyorsa o yazarı yüksek ihtimalle severim.

1 Beğeni

Güzel soru. Neden severim? Aklıma ilk esenler: Zevk verdiği için. Bilmenin, anlamanın, keşfetmenin, hayal gücünün hazzı için. Daha önce hiç hissetmediğim duygular için. Başka dünyalar için. Yaşama gücü verdiği için. Anlam kattığı için. Kendimi yalnız hissettirmediği için. Hayatıma derinlik ve genişlik kattığı için. Zaman ve mekanı kırdığı, sınırlı ömrüme binlerce yıl ve yer, binlerce yaşam kattığı için. Beni daha iyi ve daha mutlu bir insan yaptığı için.

5 Beğeni

Halkı, milleti anlatması…
Yaşar Kemal ve John Steinbeck en favori sevdiğim yazarlardır.

3 Beğeni

Edebi bir zevke sahip olmalı. Yazdığı her sayfa diğerini merak ettirmeli. Alıntılanabilecek güçte cümleleri olmalı. Yazdıklarında mantık hatası, karakter tutarsızlığı, gereksiz plot armor olmamalı. Örneğin; önceki sahnede bütün şehri yakıp küle çeviren bir ejderha ana karakterle karşılaştığında onu duvardan duvara fırlatmamalı, onu da yakabilmeli.

2 Beğeni

Sadece fikirleri için bile severiz bence. Zaten okuduğumuz kitapları da fikirlerini yansıttığı biryer olduğu için kitabı beğenip beğenmememiz, her tür için geçerli olmasada, fikirlerinden kaynaklanır.

1 Beğeni

Bir yazarı üslubu, kullandığı teknikler, anlatım gücü gibi kriterler doğrultusunda değerlendirip, ona objektif bir şekilde puanımızı verebiliriz. Fakat işin içine değer girince, konu bir hayli öznelleşiyor. Bir yazarın benim için kıymetli olması için bir şekilde bana dokunmuş olması gerekir. En küçük bir fikriyle bile, bir şekilde bana yön verebilmişse çok başka bir yerdedir artık benim için. Ayrıca bazı yazarlar vardır, ne anlatmak istediğini görürsünüz ama okudukça aslında daha fazlasını anladığınızı duyumsarsınız. Yazarla aranızda kitap dışı bir boyut açıldığını hissedersiniz. Bunun bir sonraki ve kaçınılmaz olan seviyesi de yazarı hayatınıza devamlı müdahil etme zorunluluğu duymanız olacaktır.

4 Beğeni

Buraya kalem gücü, uslübu, anlatım şekli vs yazabilirim çünkü elbet bunların da önemi var ancak şahsen ben kendisinde, eserlerinde kendimden bir parça gördüğüm, hissettiğim yazarları seviyorum. Sevdiğim bir yazarın her eserini sevemeyebilirim mesela ama yaşadıklarında, düşüncelerince, hayatında, bakış açısında kendimden parçalar gördüğüm yazarları seviyorum.