Bir Yokoluş Alegorisi (Deliryum)

Merhaba Müge.

Her zaman yazdığın türlerden farklı bir öyküydü bu. Karakterinin psikolojik rahatsızlığını okuyucuya derinlemesine aktarmaya çalışıp, adamı hasta etmeye çalışmanın bir deneyiydi adeta. Bu bağlamda amacına ulaştığını teyit edebilirim bireysel olarak. Kutu gibi odam dairesel bir şekle dönüştü. Gözlerim balıkgözü kıvamında görüyor dünyayı.

Öykünün en lezzetli yeri bana göre, karakterinin bedenini yok ettiğin satırlardı. Burada “İşte bu bizim tanıdığımız Müge!” dedim.

Büyük bir evrensel kaosun içinde bulunduğumuz şu günlerde, kimse bana gerçek dünyanın etkisizliğinden bahsetmesin şimdi. En iyi fantastik öyküler, sıra dışı hikayeler bile gerçekten beslenir. Çünkü beslenen gerçektir.

Çok yaşa. Gör, oku, yaz ve paylaş. Biz de beslenelim.

Sevgiler…

3 Beğeni

@gayekcelik :heart:

Yorumunu merak ediyorum. Ben de bu öyküyü seçtiğim için memnunum. Tema’yı içselleştirdim ne dokunmak istedim ne de dokunmamak. Sen de destek oldun bana bu süreçte tekrar teşekkürler. Bu öykümsü iyi bir seçim gibi gözüktü. Senin gibi bir kalmeden bunlari duymak cok guzel. Beğenmene çok sevindim. Yorumun benim için çok değerli canım. Yeni öykülerde görüşmek üzere :pray:t2:

@Arokan

Bir sonraki temada kutuya sokulan insan nasıl çıkartılır adlı bir masal mı kaleme alsam :grimacing:

Yorumun iyi geldi bana :slight_smile: evet ben gibi hem de değil hem oradayım hem de orada değil. Benim en beğendiğim bölüm de yok olması ve gözünü balonlar evreninde açması oldu. Açtı mı? Bilmem orada mıydı? Onu da bilmiyorum. Bence mutlaka bizi buraya birisi koydu ama hatırlmaıyorum :slight_smile:

Görüşürüz

2 Beğeni

Valla her sayıda heyecanla öykünü bekler olduğumu fark ettim. Yine çok güzel. Düşünce gücün, anlatı dilin etkileyici. Kalemine sağlık arkadaşım.
Dilek

1 Beğeni

Çok teşekkürler Dilek mahçup ettin beni
Zaman ayırıp okuduğun için ve güzel sözlerin için çok çok sağol

En kısa zamanda ben de öyküne konuk olacağım

1 Beğeni

Merhaba @Muge_Kocak,

Benzer yorumları tekrarlamış olmak istemem ama “söylemezsem de çatlarım” şeklinde hislere büründüğüm için paylaşmak durumunda hissediyorum bazılarını. :blush:

Maddelemem gerekirse;

• @Kursat_Akbulut ve @UlianaHippogrief’a katılıyorum. Ben de sigara kullanmayan hatta kokusundan da hiç hoşlanmayan biriyim ancak önce öykünü, sonra yorumları okuduğum için yorumlarda benimle aynı hissi paylaşanları görünce tebessüm ettim. Öyle bir sigara içesim geldi ki, sorma gitsin. Ciğerlerime zararı konusunda da seni sorumlu kılabilirim Mügecim, bilmiş ol. :blush:

• Benzer bir örneği @gayekcelik’e de demiştim. Sende de aynı tadı alıyorum. Sizin incelikle işlediğiniz metaforlar ve hassas betimlemeler okuyucuyu öykünün zarifliğine doğru sürüklüyor. Kurgu ya da konu ne kadar tuhaf, absürt, sert bile olsa bunu edebi dile çevirmedeki başarınız işin estetik kısmını gözler önüne seriyor. Başka bir öykü olsaydı, özellikle şu, şu veya şu diye seçerdim ancak o kadar çok ki, neredeyse tüm öyküyü kopyalamak istemem şimdi buraya. :sweat_smile:

• Benim de son dönemlerde okuduğum öykülerinden farklı olduğunu düşündüğüm bir öykü. İç hesaplaşma, psikolojik sorgular aslında piramitte de vardı yanlış hatırlamıyorsam ancak bu öyküde çok daha derin felsefe ve psikoloji detayları aldım. Varoluşçuluk, nihilizm, septisizm, depresyon, paranoya ve daha pek çok kavram aklıma geldi okurken. Bu kadar derinliği hissedip de yazman oldukça başarılı. Eğer planlamadan yazdıysan, bu durumda da bana şu an sorgulattığın tüm düşünceler için ayrıca alkışlıyorum seni.

Maddeler kendini anlatmış, başka ekleyecek yorumum yok. İyi ki yazmışsın bu ay da, sensiz olmazdı, hep yaz!

Sevgiler,

Sena

5 Beğeni

Senacan :slight_smile:

Çok teşekkür kısıtlı zamanından çalıp okuduğun ve detaylı yorumladığın için. Umarım sözlerine layık olabilecek eserler üretmeye devam ederim. Yazar için büyük sorumluluk taşıyor çünkü. Üretemediğimde de Sena’nın keskin kılıcının yazıma ineceğinden eminim
Sigarayı özendirmekte RTÜK sansürüne uğramadan önce @gayekcelik e söyleyim bana çiçek çizsin de oralara yapıştırma yapayım :sweat_smile:

Dediğin gibi bu öykü karanlık oldu bakalım masalda ne olacak?

Öykülerde ve rapte kal :))

4 Beğeni

Est. Olur mu öyle şey, ben de otorite değilim, sadece hepinizin açıklıkla okur görüşlerini merak ettiğinize inandığım için paylaşıyorum genel olarak hissettiklerimi. :pray:

Sesli güldüm, gözümde bile canlandıramadım yine fantastik bir kurgu oldu, yaratıcıydı gayet. :blush:

O zaman yıo, yıo diyerek sevgilerimi sunuyorum :v:

Görüşmek üzere,

Sena

2 Beğeni

Merhaba,
Öncelikle güzel bir öykü olmuş. Uzun olmasına rağmen dağınık değil. Bu önemli.
Bir de başlık ilginç gelmişti. çalıştığım bir metine başlık bulamıyordum. Sanırım Deliryum’u kullanacağım :)) Bilginiz olsun, ilerde karşılaşırsanız şimdiden söyleyeyim dedim.
Elinize sağlık…
Sevgiler, selamlar…

2 Beğeni

Teşekkürler okuyup yorumladığınız için.
Beğenmenize sevindim
Deliryum hepimizindir elbette kullanabilirsiniz :slight_smile:

Sevgiler

2 Beğeni

Merhaba @Muge_Kocak,

Güzel kurulmuş dengeli cümleler, oldukça akışkan bir okumayı temin ediyor. Birbirine karşı kaba ve yabancı duran cümleler yerine, bir birine anahtar kilit kurgusuyla pat pat eklemlenen Lego bloklarından mamul bir yataktan edebi zevkimiz çavlanlayarak akıp gidiyor. Birbirini tamamlayan akıllıca çatılmış cümle yapısını çok beğendim.
Karantinaya dair otobiyografik tecrübenin bu güçlü anlatımın doğmasına yardım ettiğini düşünüyorum.

Vee evet, müphem karakterimiz kapıdan dışarı çıktığı anda hikaye bana el sallayarak uzaklaştı :sweat_smile: :sweat_smile:. Anlatı kendi mecrasında oldukça güzel bir finale ulaştı lakin benim sevdiğim edebi torakların dışına çıkmıştı bir defa :relieved: .
Yani yine sevdim amma kapıya çıktıktan sonra o ayaklar ne de güzel bir kaçış hikayesine koşabilir, bizi aksiyonun pırıltılı kapılarına çarpabilirdi diye hayıflanmadım değil. Neyse kısmet değilmiş. Seveni için mükemmel bir hikaye olmuş, elinize sağlık. Esen kalın efendim.

2 Beğeni

Merhaba @Foton

Az çok sizin kaleminizi ve tercihlerinizi anladım ve kapıdan çıkana kadar olan bölümü beğeneceğinizi öngörmüştüm. Koptuğunuz kapıdan çıktıktan sonra ki kısım da tam benlik :slight_smile:

Sizin ve benim tercihlerimiz uyuşmasa da yine de ortak bir paydada bir araya geldiğimizi görüyorum bu da beni sevindiriyor.

Teşekkürler değerli zamanınızı ayırıp okuduğunuz ve yorumladığınız için.

2 Beğeni

Merhaba @Muge_Kocak,
Bir öğleden sonra, kafede otururken, yan masada kendi kendine konuşan bir kadını fark etmiştim. Dünyadaki bütün dertler beynine girmişti, anlattıkça anlatıyordu.
O kadın gelip senin öyküne girmiş. Yorgun ama hiç durmadan konuşmaya devam eden aklı çok güzel anlatmışsın.
Acıtıyor; hem de çok.
Ellerine sağlık.
Sevgiler.

2 Beğeni

Çok teşekkürler okuyup yorumladığın için
Beğenmene sevindim

Akıl sağlığımızı koruyabilip,
Hayatı biraz daha hafife almayı başarabildiğimiz günlere diyelim

Sevgiler

2 Beğeni

Merhaba Sevgili Müge. Duygu yoğun öykün için çok teşekkürler ellerine yüreğine sağlık. Karantina günlerinde olduğumuzdan mı nedir bana biraz ağır geldi. Eğer amacın okurunun içini karartmaksa başardın benim üzerimde:) Aklıma takılan bir şey var başlıkta parantez olur mu? Burada bence o açıklamaya gerek yoktu. Başka öykülerde buluşmak dileğiyle

2 Beğeni

Merhaba @Nurdan_Atay

Çok teşekkürler okuyup yorumladığın için. Beğenmene sevindim, içini kararttığım için üzüldüm :frowning:
@Lightsky’a topu atıp diyeceğim ki: insanları sigaraya özendiren,içlerini karartan ben değilim, cafedeki o deli kadın :slight_smile:

Başlıkta parantez olur mu bilmem, ben yaptım :slight_smile:
Deliryum, kadının durumunu anlatmak için anlamlıydı. Yani acaba öyle miydi, yoksa sonra mı oldu gibi. Belki dediğin gibi fazla durmuştur.

Sevgiler

2 Beğeni

Merhabalar @Muge_Kocak

Öykülerinizdeki karanlık doz gittikçe artıyor gibi.
Her cümlesine ayrı ayrı özenilmiş bu öykünün. Metaforlar ve betimlemeler yine iyi olmuş.
Klasik bir öykü değildi.

Kaleminize sağlık.

1 Beğeni

@Muge_Kocak Selam,

Ne desem bilemiyorum. Senin bu soyut gerçekliğin beni öyle bir uçuruyor ki, nereye gittim, ne yaptım anlamıyorum. Tıpkı senin şu kaybolanların gibiyim. Şimdi odamda o balonun içindeyim. Ya o kadar beğendim ki, art arda iki kez okudum; birini sesli okudum. :sweat_smile: Evet. Ciddiyim. Seslendirir gibi, yavaş yavaş, sindire sindire bir kez daha okudum. Ben çok etkilendim. Yani zaten sıradanın çok çok uzağındasın, sanki bütün bu klişelere, kalıplara, normlara bir başkaldırın var; üslubun öyle tuhaf, öyle zengin. Yine beni uçurdun, bir yerlere götürdün, dönünce şöyle bir bakakaldım, ne desem ne yapsam diye düşündüm.

Hep yanlış anlıyorum ama ben yine alt metinde çok güçlü fikirler gördüm. Bu sefer paylaşmayacağım. :face_with_hand_over_mouth: Ama çok beğendim Müge. Hakikaten çok zevk aldım. Eline, emeğine sağlık. :pray: Böyle devam, sakın değişme. Okuyan herkese de öneri; boş bir odada, sesli bir şekilde tekrar okuyun bu öyküyü. :+1: :wave:

2 Beğeni

@Haluk_Cevik

Çok teşekkürler, zaman ayırdığınız, okuyup yorumladığınız için.
Beğenmenize sevindim.
En kısa zamanda sizin öykünüzde görüşmek üzere :slight_smile:

@ulu.kasvet

Mesai yapar gibi oturup tek tek okumuş ve yorumlamışsın. Çok teşekkürler.
Ben bu soyutlukla devam edersem yakında ben de yok olacağım sanırım :))

Ama işte sanırım, yaşadığımız dünya, hayatlar, acılar, yeterince gerçek ve ben o gerçeklerle yeterince çevrili olduğumu düşündüğüm için seviyorum tuhaflıkları.

Bu arada sesli okurken umarım kimse seni duymamıştır :))

Tekrar çok teşekkürler

Her ne kadar seni başka mecralarda da okusam da, Seçki’deki okurları yazılarından mahrum bırakmamalısın diye düşünüyorum

Görüşürüz

2 Beğeni

@Muge_Kocak Öncelikle kalemine sağlık. Karantina denen olayı bu kadar dehşet, grotesk ve başarılı şekilde aktarmışsın. İnsanın içine işleyen yalnızlık, depresyon ve varoluşuu bu kadar etkileyici bir şekilde sorgulamandan oldukça keyif aldım. Karakterin iç buhranı okurken insanı her an yüreğini elinde tutuyordu. Gerçek olması o kadar muhtemel geldi ki bana bu, gerçekten etkiledin. Emeğine, kalemine ve dimağına sağlık sevgili ortim. Daha nice öykülerini okumak nasip olur umarım :slight_smile:

2 Beğeni

Emree :slight_smile:

Karanlıklarımız uyuşuyor seninle. Bu kasvetli öyküm için yaptığın güzel yorumlara çok teşekkür ediyorum. Daha nicelerine hep birlikte imzalar da atalım :slight_smile:
Yoğunluğunu biliyorum, umarım Seçki’de seni daha sık görürüz :slight_smile:

:raising_hand_woman:

2 Beğeni