Black Mirror: Bandersnatch - Biz Şimdi Ne İzledik?

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/black-mirror-bandersnatch-biz-simdi-ne-izledik/

Black Mirror yılbaşına özel “Bandersnatch” başlıklı interaktif bir filmle özlemimizi gidermeye geldi. Hepimizin heyecanla beklediği bu yeni deneyimi fazla geciktirmeden yaşadık ve izlenimlerimizi sizlerle paylaştık. (DEVAMI…)

Seçimleri biz yapıyor olmamıza rağmen olaylar nereye varacaksa yine oraya varıyor, bölümün vermek istediği mesajı bizim üzerimizden göstermeleriyle yaratıcı bir senaryo olmuş ben sevdim.

En etkileyici sonlarından biri eğer geldiyseniz, günümüzde yaşayan aynı kitapla ilgilenen bir kadının aynı yolda delirdiğini ve onu da seçimimizle kontrol edebileceğimizi görmek çok etkileyiciydi.

(Erdem) #3

Biraz önce bitirdim diziyi. Fikir olarak güzel uygulama biraz basit. Ya da özgür iradeyi sorgulama açısından başarılı. Tam karar veremedim bu yönden.
Sanırım gelecekte dizilerin yapılacağı konsept olarak düşünülmüş. Sonuçta tüm diziler böyle yapılmaya başlanırsa korsan dizi sitelerinin sonu gelmiş olur.

(Sadece Emre ) #4

Bilgisayar aleminde hiç bir şeyin sonu gelmez yani hiç bir şey güvende değildir. İki aya kalmaz aynı algoritmayı kuracaklarına eminim korsan dizi sitelerinde. Sonuçta mantık aynı.

O değilde ben hala izleyemedim ya Netflix hesabı olup paylaşabilecek birisi var mı?

(Erdem) #5

Bu dizi için algoritma basit ama seçenekler çoğalmaya başladığında korsan sitelerinin elinden bir şey gelmez. Tek yapabilecekleri, bu dizi için yaptıkları gibi her seçenek için farklı bölüm çıkarmak olur.
Bir frp oyununu dizi haline getirmek kadar düşüncesi saçma olur.

(Umut Söyler) #6

Stanley Parable, Doki Doki gibi oyunların Philip K. Dick kafasıyla oluşan bir temayla bir filme aktarımı da diyebileceğimiz bir deneme. Oyunlarda denen bu interaktif hikaye anlatıcılığının bir filme düzgün bir şekilde ne zaman yansıtılacak diye bekliyordum ve sonunda oldu diyebilirim. Umarım bu film bu tipte birçok filmin çıktığını görürüz.

(Deniz) #7

İnteraktif dizi yapmışlar da bi süre sonra konudan kopuyorsunuz. Süreklilik bitiyor bir süre sonra.

O kadın da (eğer gidiş yolunuz Colin Ritman’ın evinden geçtiyse) Colin Ritman’ın evinde gösterdiği bebeği Pearl Ritman’dı.

:scream: Onu hiç farketmemişim güzel bir detay olmuş. Ayrıca kadınla röportaj yaparken haberler bölümünde alt yazıda geçenler önceki sezonlarla bağlantılı geldi bana.

(bu alana reklam verebilirsiniz) #10

Konu itibariyle güzel ama interaktif dizilerden yana değilim. Tam kendinizi akışa bırakmışken şu mu bu mu diye sorulması havayı dağıtıyor. Bir kere yapıldı tamam, ama dizilerin geleceği bu yönde olmamalı.

(Fatih Çetin) #11

Şimdi netflix hesabım yok. Başka bir yerden izleme fırsatım oldu. Film 5 saat civarı gözüküyor ama 15 dakika olda henüz öyle bir seçim aşaması gelmedi. Kaydedip internete yükleyen arkadaşın seçimlerine göre mi izlenmiş olacak? Farklı farklı sonları var yani.

(bu alana reklam verebilirsiniz) #12

Netflix platformu dışında seçimli izleyemezsiniz. Düz bir senaryo olarak izleyebilirsiniz.