Black Moon İncelemesi: Fransız Yeni Dalgası'nın Fantastik Yüzü

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/black-moon-incelemesi/

Black Moon incelemesi sizlerle. Fransız Yeni Dalgası’nın öncülerinden Louis Malle’nin 1975 tarihli Kara Ay filmi apokaliptik bir Alice Harikalar Diyarında uyarlamasını andırıyor. (DEVAMI…)

2 Beğeni

Geçen hafta izledim de baya baya kötü bir film. Bir şeyler anlatmak gibi bir derdi yok sanırım. Gözünüze rastgele sahneler fırlatıyor, sahneleri kendinizce anlamlandırsanız bile bu anlamlandırmalarınızın doğru ya da yanlış olmasına dair referans noktaları yok. Uydurduğunuzla kalıyorsunuz ortada.

Filmin başında bir kadın-erkek savaşının olduğunu görüyoruz. Sonra karakterimiz tuhaf olayların gerçekleştiği bir ev ile karşılaşıyor. Yalnız burda şöyle bir sorun var. Acaba bu ev tuhaflıklarla mı dolu yoksa tüm dünya tuhaflıklarla dolu ve kadın-erkek savaşı da dünyaya yayılmış tuhaflıkların bir parçası mı? Genelde insanlar savaştan kaçan ana karakterimizin tuhaf olayların olduğu bir eve rastgeldiğini söylüyorlar ama ben bunu nerden çıkardıklarını anlamadım. Filmin sonundaki kartal-kadın-erkek olayı filmin tek düzgün bölümüydü sanırım.

(yazarı tarafından geri alınan gönderi, bildirilmediği takdirde 24 saat içinde otomatik olarak silinecek.)