Brandon Sanderson, 2019'da Fırtınaışığı Arşivi 4'ün Yanı Sıra Onlarca Yeni Kitap Yazacak

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/brandon-sanderson-2019da-firtinaisigi-arsivi-4un-yani-sira-onlarca-yeni-kitap-yazacak/

Brandon Sanderson önümüzdeki yıl kaleme almayı planladığı Fırtınaışığı Arşivi 4, Sissoylu 7 ve Alcatraz 6’nın yanı sıra bizi bekleyen bir sürü sürpriz projesinden bahsetti. (DEVAMI…)

14 Beğeni

Adam android olmalı. Okuma hızımdan daha hızlı kitap yazıyor sanırım.

4 Beğeni

Bunlar çok güzel de akılçelen yetersiz kalıyor. Benim fikrim tabi. Yazarın hayranı çok ve üstlerine aldıkları sorumluluk büyük. Hâl böyle olunca yetişemiyorlar. Yetişecek gibi de durmuyor. Tam heyecanlanıyor gibi olurken içimdeki ses hooop diyor. Bi dur…

7 Beğeni

Bu adam resmen manyak.

Keşke herkes manyak olsa :slight_smile:

3 Beğeni

Adam resmen deli yazıyor, iyiki de yazıyor.
Ama Akılçelen maalesef Sanderson’ın hızına yetişemiyor yukarıda da söylendiği gibi.
Neyse, Sanderson yazsın biz okuyalım. Önemli olan bu. :joy:

3 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum.

Akılçelen önemli bir iş yapıyor reddedemeyiz bunu fakat manga serileri falan derken Brandon Sanderson’ın hızına mümkün değil yetişemezler. Cidden odaklanma isteyen bir yazar.

Bir taraftan yayınevi için şans, bir taraftan şanssızlık.

1 Beğeni

Ben adamın yazdığı serilerin isimlerini aklımda tutamazken o baştan okuyup aynı anda farklı seriler yazıyor, helal olsun!

1 Beğeni

Bence bu adamın bir sürü ghostwriter’ı falan var, sıkılınca araya şu romanı koyuyorum gibi demeçlerle bizleri kekliyor gibi.

5 Beğeni

Acaba Beyaz Kum 2 noldu?

Ama öyle olsa belli olurdu diye düşünüyorum çünkü okuduğum her kitabında bariz onun yazım tarzı var. Zaman Çarkı’nın son 3 kitabında bile BS tarzı belli oluyor. Umarım ghostwriter’ı yoktur yoksa hayal kırıklığına uğrarım epey. :frowning:

İnanılmaz seviyorum bu adamı ya ben. Aileden biri gibi oldu artık. Umarım hep böyle istikrarlı ve iyi yazmaya devam eder. Akılçelen de Sanderson’a özel bir çevirmen ekibi oluşturursa yazara anca yetişebilir gibi duruyor… :joy:

2 Beğeni

Brandon’un her ne olursa olsun günlük aşağı yukarı 10 bin kelime civarında yazdığını biliyorum. Hadi bazı günleri es geçse, hasta olsa, sinemaya gitse, ödül töreni filan desek ortalama 5 bin kelime olsun günlük. 365 gün x 5000 = 1 825 000 kelime yapar. Ne anlatacağını bilen ve yazım tarzı belli olan birisi günde rahat 10 bin kelime çıkartır. Kendimden biliyorum. :smiley: Bir zamanlar çok yazıyordum. Ortalama 300 sayfalık bir kitabın - Türkçe dili için - 60 bin ile 70 bin kelime arasında olduğunu öğrenmiştim (Punto, yazı tipi farkı olabiliyor.) birkaç editör arkadaştan/abiden. Gerisini de siz hesap edin artık. :smiley:

1 Beğeni

Aynen bende sana katılıyorum. Kim olursa olsun adamakıllı bir kitap yazması ve bu kitaplar bide fantastik kurgu ise öyle ha diye aklına gelmez. Yıllarca araştırma yapması gerek ve bunu kendine göre bir kurguya çevirmesi de lazım bu bile en az 4-5 yıllık temiz bir çalışma işidir. Kimse yanlış anlamasın ama bu adam herkesi kekliyor. :slight_smile:

2 Beğeni

Bu konu hakkında da birkaç şey okudum, dinledim. Ben de kendisinin yalancısıyım. Çok fazla kitap okumuş ve gençliğinde Role Playing çok yapıyormuş. Çoğu karakter ve hikaye de oradan kalmış kendisine. Hatta Fırtına Işığı arşivi serisi de 10 yıldır üstünde çalıştığı bir konuymuş. Ha deyince ortaya çıkmamış zaten. Hatta yayın hayatına geçmeden önce yazıp kenara attığı birkaç kitabı da varmış. Çöpe mi atmıştı acaba? Orayı tam anımsayamadım şimdi. Şimdi diyeceksiniz bunları nereden duydum. Ya kendisinin yaratıcı yazarlık derslerinden - bunları youtube’dan bulabilirsiniz- ya da sağda solda gördüğüm röportajlardan-açıklamalarından okudum.

5 Beğeni

Bu kitapların türkçeye çevrilmesini bekleyene kadar, acaba ingilizceyi mi öğrensem bilemedim. Anca öyle yetişirim galiba . :grin:

Bence çoğu taslakları yıllardır hazırlamıştır. Şimdi hızlıdan yazıyordur. Bulmaca gibi doldurup hızlı servis. :grin:

2 Beğeni

Abi bana hiç inandırıcı gelmiyor. Robert jordan gibi bir adam bile hayatına zaman çarkı ve conan kitaplarını ancak sıgdırmış ve efsane olmuş bu yazar ise habire binlerce sayfa dolusu kitap basıp duruyor ve bunu tek yaptığını söylüyor :slight_smile: bu devirde böyle şeylere inanmak komiklik olur. Neil gaiman bile her kitabında bir kaç arkadaşının yardımı ile yazıyor.

2 Beğeni

Belki tüm külliyat bitince açıklar. Yav biz 16 kişiydik yazıyorduk. Tek isim olarak çıkarıyorduk. Aslında benim adım Brandon Sanderson’da değil. Her birimizin isimlerinin baş harfleri. :joy::joy::joy:

2 Beğeni

Öyleyse bile (ki sanmıyorum) ben keklendiğim için çok mutluyum valla, gerisi umrumda değil. :yum:

3 Beğeni

Haberi görünce sevindim :grinning:
Haber için teşekkürler ,elinize sağlık.

1 Beğeni

Ahahaha aynı şeyi J.K Rowling için düşündüğümü belirtince çok sert tepkiler almıştım :joy::joy: Rowling fanatikleri gerçekten çekilmezmiş.

2 Beğeni