Brandon Sanderson

Ben, Sanderson’un eserlerinin tıpkı Yüzüklerin Efendisi gibi (Orta Dünya benzeri veya GOT ) zaman ve mekanlarda geçtiğini düşünmüştüm. Sanırım öyle değil. Sanderson serilerinin nasıl bir çağda ve Evrende geçtiğini bir iki kelimeyle izah edecek bir hayırsever var mıdır :slight_smile:
Örnek: Steelheart=… … gibi.

2 Beğeni

Nevi şahsına münhasır diyelim.Şaka bir yana bende çok çözdüm sayılmam. :slight_smile:

3 Beğeni

Steelheart alcatraz lejyon gibi kitaplar yazarin asil kitaplari arasina soktuğu cerezlik low fantastik kitaplar kafa toplamak için yaziyor yani. Onlarin kurgusu basit oluyor olaylar normal dünya da geçiyor california gibi filan yani. Ama ana seriler fırtına işığı sissoylu savaskiran elantris gibi kitaplar yazarin kendi kafasinda kurduğu evrende ve dunyalarda geçiyor. Lotr gibi yani dunya irk buyu sistemi zaman çağ toplum düzen her sey tamamen kurgu.

3 Beğeni

Bide cosmere kitaplari birbiri ile baglantili yani ama steelheart filan değil onlar birbirinden ayri

3 Beğeni

Kozmeri bir evren olarak düşün. O evrende birbirinden farklı gezegenlerde hayat var ve hepsinde insanlar yaşıyor ama her gezegende yaşayanların o gezegenin kendine has büyü sistemi var. Bazı gezegenler hakkında diğerlerinden daha çok şey biliyoruz. Bu gezegenler arasında ve bu büyüler arasında çeşitli bağlantılar var. Bunları okudukça öğreniyorsunuz.

Sissoylu Scadrial gezegeninde
Fırtına Işığı Arşivi Roshar gezegeninde
Elantris Sel gezegeninde gibi.

Tüm bu hikayelerin ortak yanları var ve her yeni çıkan kitapta gezegenler arası ilişkiler artıyor.

Steelheart, Rithmatist, Alcatraz, Lejyon serilerinin kozmer ile ilgileri yok. Yazarın kafasını dağıtmak için aralarda yazdığı kitaplar. Ancak hepsini beğenerek okumuştum.

Aslında bunları gerek bu konuda gerek kitapların kendi konularında çok konuştuk. Konuları geri dönük tararsanız daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Son olarak benim tavsiyem de eğer kozmer evreninde. Başlayacaksan Elantris’den başlaman yönünde. Eğer kozmer dışı bir kitap istiyorsan lejyon ya da steelheart derim.

11 Beğeni

O kısmı tam olarak anlamak için Arcanum Unbounded’taki Sissoylu kısımlarını okumanız lazım. O esnada olan çok şeye açıklık getiriyor. Ama uyarayım, Sissoylu İkinci Çağ’ın üçüncü kitabının sonuna dair ufak bir spoiler içeriyor. Ama ilk çağı bitirdiyseniz büyük oranda okumak güvenli diyebilirim.

4 Beğeni

Keşke Arcanum Unbounded Türkçe olarak hazırlansa ve dilimize kazandırılsa diyeceğim ama aklıma hemen Fırtınaışığının çıkamayan üçüncü kitabı geliyor … ( Amacım tartışma başlatmak değil ama o kadar çok kitap olup hala düzgünce çevrilmemesi garibime gidiyor. Brandon , yayınevinden daha hızlı sanırsam :neutral_face:)

3 Beğeni

:angry::angry::angry:

5 Beğeni

16681771_1359552057398610_5058837152691371223_n

2 Beğeni

Adamlar teknolojide ve Brandon Sanderson’da 50 yıl kadar önümüzdeler.

Hatta BS da 50 bin yıl. Çünkü bizimkiler muhtemelen çiviyle taşa yazıyorlar. Bu kadar gecikmesinin başka bir açıklaması olamaz.

8 Beğeni

Patates baskı yapıyorlarmış. Biraz geliştik sen de yani. 38 yıll…

8 Beğeni

Çeviriyi de kurban usülü yapıyorlarmış. :joy:
Bu arada hayırdır, olay ne tam olarak, yukarıda birkaç resim ortayaçıkıvermiş.:confused:

4 Beğeni

Skyward ciltli basımlarının yurtdışı stantlarındaki görüntüsü. :roll_eyes::no_mouth:

4 Beğeni

Teşekkürler. :slight_smile:
Skyward bize gelene kadar ohooo… :expressionless::rofl::no_mouth:

2 Beğeni

:smiley: Neyse ki öyle bir beklentim yok. :rofl:

2 Beğeni

Akılçelen değil de Doğan kitap alırsa gelir büyük ihtimal de… Neyse, sanmıyorum. Yüce Audible imdadımıza yetişir birkaç aya.

2 Beğeni

Ben de aynı şeyi YKY için düşünüyordum. Hatta tutarsa, her zaman yaptıkları gibi ciltli, ciltsiz, illüstrasyonlu, daha güzel kapaklı, daha bol illüstrasyonlu diye suyunu çıkarırlar güzel olur.

1 Beğeni

YKY biraz zor ya, sanmıyorum. Hani alacaksa bütün külliyatı alsın isterim şahsen ama sanmam.

1 Beğeni

Brandon Sanderson Skyward imzasına yetişemeyenler için fazladan imzalayıp bu rafa bırakmış. Kendi sosyal medya hesaplarından paylaşmıştı dün yanılmıyorsam.

6 Beğeni

Skyward saf bilimkurgu. Ben sevdim sahsen (Audible). Ikinci kitabi da yazildi, sene sonunda baskiya cikacak.
Sanderson’un uzayli yada robot oldugu uzerine teoriler var. Kitap yazma makinesi adam.

Sissoyludan baslama kararin iyi olmus, zamaninda yakalasaydim bende onu onerecektim. Nisbeten kisa bir seri. basi sonu belli. 300 yil sonra ayni gezegende gecen ikinci serisine de devam etmek zorunda degilsin. Dogrudan baglanti yok.

Bu arada tum kozmer gezegenlerinde teknoloji ayni hizda gitmiyor. Mesela Scadrialde hizli gelisiyor ama digerleri geriden geliyor. Bazi buyu sistemleri teknoloji gelistirmeye daha cok meyilli. Hatta Arcanum Unbounded (civi yazisi tablet cevirileri biterse artik) okursaniz, hikayelerinden birinde uzay caginda olup baska bir gezegende soz sahibi olmus birilerinden bahsediliyor. Yillar sonra bir Sissoylu ile bir pare tasiyicisinin uzayda kavgaya tutustugunu gorebilecek miyiz sorusuna yazar, mumkun olabilir demisti.

9 Beğeni