Brandon Sanderson

Ben, Sanderson’un eserlerinin tıpkı Yüzüklerin Efendisi gibi (Orta Dünya benzeri veya GOT ) zaman ve mekanlarda geçtiğini düşünmüştüm. Sanırım öyle değil. Sanderson serilerinin nasıl bir çağda ve Evrende geçtiğini bir iki kelimeyle izah edecek bir hayırsever var mıdır :slight_smile:
Örnek: Steelheart=… … gibi.

(Kingebu) #167

Nevi şahsına münhasır diyelim.Şaka bir yana bende çok çözdüm sayılmam. :slight_smile:

(Mertcan Kurnaz) #168

Steelheart alcatraz lejyon gibi kitaplar yazarin asil kitaplari arasina soktuğu cerezlik low fantastik kitaplar kafa toplamak için yaziyor yani. Onlarin kurgusu basit oluyor olaylar normal dünya da geçiyor california gibi filan yani. Ama ana seriler fırtına işığı sissoylu savaskiran elantris gibi kitaplar yazarin kendi kafasinda kurduğu evrende ve dunyalarda geçiyor. Lotr gibi yani dunya irk buyu sistemi zaman çağ toplum düzen her sey tamamen kurgu.

(Mertcan Kurnaz) #169

Bide cosmere kitaplari birbiri ile baglantili yani ama steelheart filan değil onlar birbirinden ayri

(Mehmet Turan) #170

Kozmeri bir evren olarak düşün. O evrende birbirinden farklı gezegenlerde hayat var ve hepsinde insanlar yaşıyor ama her gezegende yaşayanların o gezegenin kendine has büyü sistemi var. Bazı gezegenler hakkında diğerlerinden daha çok şey biliyoruz. Bu gezegenler arasında ve bu büyüler arasında çeşitli bağlantılar var. Bunları okudukça öğreniyorsunuz.

Sissoylu Scadrial gezegeninde
Fırtına Işığı Arşivi Roshar gezegeninde
Elantris Sel gezegeninde gibi.

Tüm bu hikayelerin ortak yanları var ve her yeni çıkan kitapta gezegenler arası ilişkiler artıyor.

Steelheart, Rithmatist, Alcatraz, Lejyon serilerinin kozmer ile ilgileri yok. Yazarın kafasını dağıtmak için aralarda yazdığı kitaplar. Ancak hepsini beğenerek okumuştum.

Aslında bunları gerek bu konuda gerek kitapların kendi konularında çok konuştuk. Konuları geri dönük tararsanız daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Son olarak benim tavsiyem de eğer kozmer evreninde. Başlayacaksan Elantris’den başlaman yönünde. Eğer kozmer dışı bir kitap istiyorsan lejyon ya da steelheart derim.

(Muhammet Topcu) #171

O kısmı tam olarak anlamak için Arcanum Unbounded’taki Sissoylu kısımlarını okumanız lazım. O esnada olan çok şeye açıklık getiriyor. Ama uyarayım, Sissoylu İkinci Çağ’ın üçüncü kitabının sonuna dair ufak bir spoiler içeriyor. Ama ilk çağı bitirdiyseniz büyük oranda okumak güvenli diyebilirim.

(Erdem ) #172

Keşke Arcanum Unbounded Türkçe olarak hazırlansa ve dilimize kazandırılsa diyeceğim ama aklıma hemen Fırtınaışığının çıkamayan üçüncü kitabı geliyor … ( Amacım tartışma başlatmak değil ama o kadar çok kitap olup hala düzgünce çevrilmemesi garibime gidiyor. Brandon , yayınevinden daha hızlı sanırsam :neutral_face:)

:angry::angry::angry: