Brandon Sanderson'dan CDPR'a Destek

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/brandon-sandersondan-cdpra-destek/

Brandon Sanderson’dan The Witcher’ın hakları için Sapkowski ile davalık olma aşamasına gelen CD Projekt RED’e açık kapı: “Dilerlerse kitaplarımın haklarını bedavaya veririm.” (DEVAMI…)

11 Beğeni

Helal olsun valla. Kitapları takdir ile okuduğum yaratıcı bir yazarın, oyunlarını takdir ile oynadığım değerli bir firmaya şu aşamada fikirsel olarak destek çıkıyor olması göğüs kabartıcı bir durum. En azından değer verdiklerimizin (verdiklerimin) kendi değerlerinin de boş olmadığını görebiliyoruz.

3 Beğeni

Zeki adam. Çünkü iyi yapılmış bir oyunun, filmin veya dizinin kitap satışlarını katbekat arttırdığını çok iyi biliyor. Son cümlesinde de “Kendini beğenmiş fantazya yazarlarıyla işleri bitmiştir sanırım,” diyerek inceden inceye tarafını belli etmiş zaten.

3 Beğeni

Diğer konuda detaylar tamamen şeffaf olmadığı için şu haklı demedim bilerek. CDPR ne kadar sevsem bile, bilemiyoruz. Belki de Sapkowski ile aralarında çok daha farklı problemler var ve ilk açıklamayı yaparak taraftarları toplamayı düşündüler… O konu tam olarak şu haklı denebilecek düzeyde değil bence.

Ama bu mevzunun da ötesinde, Sanderson’un bence burada yaptığı “iyi niyet” çakallığı çok daha kötü. İlk bakışta çok ponçik gözüküyor evet. Taraftarlar bölünmüşken, Sapkowski’ye karşı birçok olumsuz yorum dolaşırken, tam bu noktada “ben çok iyiyim, kitaplarımı beleş yapsınlar” gibi bir açıklama bence meehhh. Yanlış anlaşılmasın. Görüşü hatalıdır demiyorum, hatta başka zaman söylese gayet katılabilirim. Ne yazık ki zamanlama çok manidar ve kötücül. Çok akbabalık seziliyor.

4 Beğeni

Haberi orijinalinde ilk okuduğumda verdiğim tepkiyi buraya da yazayım: Sanderson kan istemiş :smiley:

2 Beğeni

Hadi bakalım oturmayamı geldik ? ??? !!!

Mıt su forum en güzel haberleri hep sen yapıyorsun. Adamın zirvesinin .

Çarpanlar ayırma - Geometri çalışacağım su zor günde çok iyi geldi .

1 Beğeni

Sanderson’ın çıkışını, “Sen ne iş, Sanderson?!” diyerek karşılayanlardanım. Sahi, sen ne iş, Sanderson? :thinking:

1 Beğeni

Yok yav, estağfurullah. Gün içinde müsait olan bir ben oluyorum, o yüzden bana denk geliyor kanlı haberler :slight_smile:

Karışmasının nedeni artık dayanamaması bence. Çünkü uzun süredir Sapkowski’nin bu tarz haberleriyle 2’de bir karşılaşıyoruz. Kendisi günümüzün hem popüler serilerinden birinin yazarı, hem de bu kadar başarılı ve çok iyi satmış bir oyunun uyarlandığı eserin sahibi. Oyunlarının Witcher evrenine, kitaplarına ve kitlesine bu kadar büyük bir katkı sağladığı bariz iken ve oyunları da fantastik bir eserin ekranlara çok iyi uyarlanmış haliyken, Brandon Sanderson’a hak vermemek elde değil bence. Oyunların seriye kazandırdığı ün ve destek akıl almayacak kadar büyük. Belki de şu an birçoğumuz bilmiyor olacaktık bu seriyi.

Sapowski’nin geçmişte yaptığı hatadan ve firmanın şu anki geldiği yerden dolayı, firmayı bu kadar sömürmeye çalışması bana doğru gelmiyor. Ha, arkada işler farklı yürüyordur veya bizim bilmediğimiz şeyler vardır elbette. Ancak ben gördüğüm şeylerden dolayı bu yazara pek sıcak bakamıyorum. Günümüzde nedense, az çok ünlü olan biri ne zaman fikrini belirtse veya eleştiri yapsa, prim yapıyor veya eleştirmek için eleştiriyor algısı oluşuyor. Ki günümüzün önde gelen ve okuyucusuna değer veren yazarlardan biri olan Brandon Sanderson’ın, fikrini belirtmesini yadırgamıyorum ve -yazarı tanıdığım kadarıyla- fırsatçılık yapacak biri olduğunu da düşünmüyorum.

4 Beğeni

Superman yaratıcıları da vakti zamanında 180 dolar gibi bir paraya hakları Dc’ye satmış aonra tutunca çok peşimde koşmuşlar ama nerdeyse sefalet içinde ölmüşler. Ölmeden önce Dc yine de senelik 20bin dolar maaş bağlıyor. Bugünse Supermanın yaratıcısının ailesi işin peşimi bırakmayıp gelirin yanlış değilsem %50sini alıyor.

Valla yazarların kafa nasıl çalışıyor anlamam ama iş işten geçmiş. Sen serindeki potansiyele inanıyor olaydın zamanında vermeyeydin o fiyattan diyecem amma bin bir hali var dünyanın bu yazar için olmasada başka durumlar var mecbur kalınan. Ama yani işi davaya taşımak ne bileyim açlık. Ki kitapların varlığı Cdpr olmasa bilinmezdi belki bir dünya insanca. Bence cdpr yazardan reklam parası alsın lel : P

Edit: Superman telif meselesi

1 Beğeni

Ünlü olmanın olumsuz yanları. Firmaya destek çıkmasını yadırgamıyorum. Kafamı kurcalayan, oyun haklarını vermekle ilgili kısmı. Onun gibi bir konumda olunca, bizlerinki gibi duygusal çıkışlar yapması politik olarak biraz hatalı. Kitabım oyuna filme uyarlanaydı, tarzı demeçlerde bulunma lüksü var. Ama burada söz konusu olan hukuki bir süreç. Demeci, bu sürece etki etmese bile, kitapları oyunlaştırmanın sektörel boyutunda etki yaratabilir; ticareten adaletsizlik yaratacak sonuçlara kapı aralanması söz konusu olabilir. Örneğin, kitabın tanıtımı olur, gerekçe gösterilerek, yazarların alacağı paylarda ve hukuki haklarında “Bu işlerin adeti budur.” anlayışında kısıtlamalara gidilebilir.

Sanderson’ın düşüncelerini ifade etme hakkı var; bunlar doğuştan gelen haklar, kısıtlanamaz. Ama onunki gibi başarılı ve konumu itibariyle hemen dikkate alınacak birinin, ifade biçiminde biraz daha dikkatli olması gerek. İtibarı sebebiyle sözleri sektöre yön verebilecek nitelikte. Birileri onun sözlerini emsal göstererek, tek tarafın çıkarlarını gözettiren anlaşmalara zorlayabilir fikri mülkiyet sahiplerini. Benim endişem bu yönde. Ufak bir ihtimal. Ama ihtimal bile olsa rahatsız edici. Yani Sanderson’un şahsına yönelik değil, derdim.

1 Beğeni

Ben bu konuda Sanderson’un yanındayım. Sapkowski’nin ki bildiğin yaban çakallığı. Seni dünyaya duyuran duyuran oyuna onca sene söv say, sonra da ben bu kadar tutacağını bilmiyordum deyip adamların kapısına dayan.

Sanderson’un

Bence bu kısım değil de şu cümle daha önemli;
“Gerçi artık kendini beğenmiş fantastik yazarlarla uğraşmak istemiyorlar”
Bence Sanderson’un asıl söylemek istediği Sapkowski’nin ve benzeri … (siz dolduruverin boşluğu) davranışları yüzünden diğer eserlerin ve yazarların zarar göreceği. Ve bence haklı da. Yüzüklerin Efendisi serisinde de olduğu gibi sürekli olarak iyi yapılmış ve sayesinde bir çok ün ve para kazanılmış bir işe b*k atıp sonra doymak bilmeden ordan da bir lokma yemeye çalışıyor bu ikiyüzlüler. Şirketler sonunda bunlarla uğraşmaktan sıkılıp kendi hikayelerini ortaya koymaya başlıyacaklar. Tıpkı Netflix’in Bright’ı gibi.

2 Beğeni

Brandon Sanderson halt etmiş. Bunu bu olay olmadan önce söyleseydi keşke. Böyle bir olayın üzerine söylemesi bana kötü niyetli bir tavırmış gibi geliyor.

1 Beğeni

İyi de, olay olmadan önce nasıl o olay hakkında konuşabilir ki ?

Yani bundan yıllar evvel “benim kitaplarımı beleşe oyun yapabilirsiniz, siz süper bir şirketsiniz, size kurban olurum ben” diyemez miydi yani?

Ama mevzu “kitaplarımı oyun yapın, siz süper bir şirketsiniz” mevzusu değil. Sanderson burada şirket ile alakalı değil, Sapkowski’nin davranışıyla alakalı konuşuyor ve olaya ithafen böyle bir söylemde bulunuyor.

1 Beğeni

Yani ona ithafen öyle cümleler kurmasaydı, daha iyi olurmuş gibime geliyor. Çünkü çarpıtılmaya ve başka tartışmaların kapısını aralamaya çok müsait. Sıkıntı orada.

1 Beğeni

Kötü niyetli kişiler tarafından “Zaten meşhur edeceğiz kitabını” şeklinde kullanılabilir haklısınız.

1 Beğeni

Aylar önce yazdığı bir şey vardı Brandon Sanderson’ın o geldi aklıma, olaya bakış açısı katması için paylaşayım:

The book did great, and I’m doing just fine. US and UK publishers are both very happy. I achieved financial independence through my writing years ago at this point, and I have plenty of money. I have enough in investments that my passive income would be enough to live for the rest of my life at my current standard of living–I write purely for artistic satisfaction. (Which has kind of been the way it’s always been, but it IS far less stressful now.)

Ancak yukarıda @mit’in yazdığı gibi “iyi yapılmış bir oyunun, filmin veya dizinin” kendi serisine neler katabileceğini de iyi biliyor:

Very few books get to 10mil without some kind of film or television franchise to propel them. I’d guess that the only single sf/f book sitting at over 10mil copies without a major adaptation is Foundation.

Sissoylu da henüz bitmiş bir seri değil o yüzden reklam veya herhangi bir yoldan tanıtımın yazara, editöre ve yayınevine büyük yararı olacağını göz önünde bulundurmak lazım. Yine de ben yalnızca kendi faydasını düşünerek böyle bir mesaj attığını ve kötücül bir yarar sağlama niyeti olduğunu sanmıyorum.

Son olarak, Sissoylu’ya RPG türünde düzgün tasarlanmış PvP sistemiyle güzel bir oyun yaparlarsa ayıla bayıla oynarım :smile:.

1 Beğeni

Bırendınnn…