Bu Ara Hangi Oyunu Oynuyorsunuz? ­čÄ«

Warhammer 40k: Dawn of War II
Warhammer serisi uzun s├╝redir k├╝t├╝phanemde duran ama ba┼člamak isteyip de bir d├╝rt├╝ ba┼člayamad─▒─č─▒m bir seriydi. ├ľzellikle 40k serisi ilgimi ├žok ├žekiyordu ve bende dawn of war serisinden ba┼člad─▒m. 2009 y─▒l─▒nda ├ž─▒km─▒┼č bir oyun olarak, hala ta┼č gibi ve hikayesi biraz kar─▒┼č─▒k gelsede, lorunu da okuyarak yava┼č yava┼č ├ž├Âz├╝yorum. Ger├žek zamanl─▒ stratejiye ilginiz varsa bir g├Âz at─▒n derim.

Oynamas─▒ ├žok zevkli fakat multiplayer k─▒sm─▒nda sunuculardan dolay─▒ bi t─▒k ping var. Sunucu se├žme se├žene─či g├Ârmedim, o y├╝zden san─▒r─▒m tek sunucu USÔÇÖde ve sunucu se├žemiyorum. Ping sorunu d─▒┼č─▒nda, dalga temizleme modunda baya saatimi g├Âmd├╝m ve toplam 6-7k saat dawn of warÔÇÖ─▒ olan tuhaf bir arkada┼čla tan─▒┼čt─▒m, onunla arada dalga temizlemeye giriyorum, zevkli oluyor.

2 Be─čeni

S├╝rekli g├Âz├╝me tak─▒l─▒yordu ama sizin gibi estetik tarz─▒ndan dolay─▒ ┼čans vermemi┼čtim. Yine XCOM i├žin de g├Ârev d─▒┼č─▒ etkinliklerde sizinle ayn─▒ d├╝┼č├╝ncedeyim. San─▒r─▒m benlik bir oyun olacak bu. Te┼čekk├╝r ederim. :+1:

2 Be─čeni

Hocam hikayesini de ├Âv├╝yorlar. Siz be─čendiniz mi?

Hikayesi yeterli say─▒l─▒r, ama kimseye bu oyunu hikayesi i├žin al─▒n demem. Bir de t├╝m hikaye tamamlanm─▒┼č de─čil, birinci sezon gibi bu.

1 Be─čeni

Genshin Impact (2020)

Birka├ž ayd─▒r durmadan oynuyorum. ├çok fazla uzun bir hikayesi, s─▒n─▒rs─▒z g├Ârevleri derken bitirmeye asla yakla┼čam─▒yorum. Sadece bir a├ž─▒k d├╝nya ve hikaye-rpg oyunu de─čil. Hikayeye g├Âre yedi ulusu tek tek ziyaret ediyorsun (her biri ayr─▒ bir oyun uzunlu─čunda) ve ┼ču an hen├╝z 4 tanesini g├Ârd├╝k. Ge├žen sene sadece 3 tanesi vard─▒ yani zamanla g├╝ncellemeler ile hikaye uzuyor.

Bunun haricinde arkada┼člar─▒nla oynayabilece─čin bir sistemi de mevcut. D├╝nya leveli senden y├╝ksek ise onlar─▒ d├╝nyana davet edip toplamda 4 ki┼či olarak oynamaya devam edebiliyorsun. Bunun pozitif taraflar─▒ geli┼čmek i├žin ger├žekten yard─▒ma ihtiyac─▒n─▒n olmas─▒. Ya da arkada┼člar─▒nla beraber oldu─čun i├žin al─▒nan zevk art─▒yor.

Ge├žende gelen g├╝ncelleme ile dili art─▒k T├╝rk├že de olabiliyor ki bence muazzam bir geli┼čme. Oyunda cidden ama cidden ├žok metin var. Hepsi istisnas─▒z ├ževrilmi┼č, ben ├žok ┼ča┼č─▒rd─▒m ├╝cretsiz bir oyun i├žin. Telefonda da oynanabiliyor ama ben bilgisayar s├╝r├╝m├╝n├╝ kullan─▒yorum.

Anime sevmeyen biri zaten oynayamaz diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. Grafiklerden tut hikayesine kadar her ┼čey soft anime usul├╝. Biraz can s─▒k─▒yor bu k─▒s─▒m ├ž├╝nk├╝ d├╝┼č├╝k ya┼č kitlesi i├žin yarat─▒ld─▒─č─▒ ├žok bariz. Yani ┼č├Âyle ├Ârnekleyeyim canavarlar─▒ ├Âld├╝rebiliyorken insanlar─▒ yendi─činde ninja usul├╝ duman at─▒p ka├ž─▒yorlar. K─▒sacas─▒ bir├žok eksi─či var. Ama ald─▒─č─▒m zevk buna de─čiyor. Kriterlere uyuyorsan─▒z oynayabilirsiniz.

Halihaz─▒rda oynayan var ise haber etsin de yard─▒mla┼čal─▒m. :joy:

2 Be─čeni

2020ÔÇÖde ba┼člay─▒p AR 17 gibi b─▒rakm─▒┼čt─▒m. 1 ayd─▒r oynuyorum. Sumeru ve ├ž├Âl taraflar─▒na yeni yeni giriyorum. ─░nazuma ve ┼×ogun Raiden ├žok g├╝zel olmu┼č. Dilekten de geldi─či gibi ├ž─▒kard─▒m.

High On LifeÔÇÖ─▒ bitirdim. Rick & Morty seviyorsan─▒z baya e─členirsiniz derim. ├ľzellikle ba┼člarda baya g├╝ld├╝m. Diyaloglar muhte┼čem olmu┼č. Game PassÔÇÖte mevcut.

3 Be─čeni

Dark Souls of WW2 Games

1 Be─čeni

Bu aralar Nba 2k23 de career moduma ara verdirecek kadar ├žok keyif verdi. oyunun inan─▒lmaz bir sempatisi var. tarz─▒n─▒ benzetebilecek oyun bulam─▒yorum ama ger├žekten ├žok keyifli, ps5te rotlar─▒ kontrol etmek biraz zorlasa da gayet e─členceli bir oyun.

1 Be─čeni

Ka├ž─▒nc─▒ replay unuttum ama h├ól├ó ├žok keyifli.

Valkyria Chronicles oynuyorum. Oyun genel olarak g├╝zel, kendine has bir oynan─▒┼č─▒ var. Senaryo fena de─čil, sadece birazÔÇŽ cheesy.

Ama s├╝rekli ┼čapkadan tav┼čan ├ž─▒kart─▒yor, kafay─▒ yemek ├╝zereyim. ├ľnceki b├Âl├╝mde d├╝┼čmanlar─▒n g├Âr├╝p ate┼č etmesini engelleyen sis bombas─▒ sonraki b├Âl├╝mde etkisiz. Az ├Ânce bo┼č olan yolda bir adam─▒ 10 cm daha yakla┼čt─▒r─▒nca 1 tank ve iki roketatar peydah oluyor (turn based oyun yahu). Sonraki turnden yemeyeyim diye son command pointle ├╝s ele ge├žiriyorum, d├╝┼čman faz─▒nda yenilmez bir d├╝┼čman gelip her┼čeyi ├Âld├╝r├╝yor (bir ┼čekilde gelece─či g├Âr├╝p turn├╝ erken bitirip sonraki turnde ilk command pointle ├╝s ele ge├žirip sonrakilerle ├╝niteleri d├╝zg├╝n yerlere almak laz─▒m. Gelece─či g├Âremiyorsan─▒z burda ├Âl├╝p son yar─▒m saatlik k─▒sm─▒ ba┼čtan oynamak gerekiyor).

Bu son anlatt─▒─č─▒m─▒ az ├Ânce yumurtlad─▒ oyun, vallahi kafam─▒ duvarlara vuraca─č─▒m az kald─▒ :roll_eyes:

├ľh├Âm. Bu gerizekal─▒l─▒klar hari├ž g├╝zel evet.

3 Be─čeni

Dead SpaceÔÇÖin grafiklerini kar┼č─▒la┼čt─▒rmak i├žin bir video yap─▒yorum, oynama f─▒rsat─▒ da bulabildim dolay─▒s─▒yla. Evet oyunun grafikleri genel olarak ├žok g├╝zel duruyor; hem Series X hem de Series SÔÇÖte g├╝zel ├žal─▒┼č─▒yor ancak g├Âz ├Ân├╝nde olmayan k─▒s─▒mlarda ger├žekten de tembellik yap─▒lm─▒┼č. Mesela baz─▒ yaz─▒lar─▒n ve posterlerin kaplama kalitesi resmen ilk oyunun seviyesinde b─▒rak─▒lm─▒┼člar.

Bu da kaplamalarla ilgili foto─čraf, Series XÔÇÖten al─▒nma. Series SÔÇÖte ├žok daha k├Ât├╝ durum;

3 Be─čeni

D├╝n bu sa├žmal─▒klar─▒ ya┼čay─▒nca oyuna ragequit att─▒m, ├ž─▒kt─▒m Metroid: Dread ald─▒m d├╝nden beri onu oynuyorum.

Oyun bekledi─čimden de g├╝zel ├ž─▒kt─▒. Super Metroid en sevdi─čim oyunlardan biridir, bu da ┼ču ana kadar nerdeyse onunla ayn─▒ seviyede gidiyor, ├žok ba┼čar─▒l─▒.

M├╝zikler, atmosfer falan ┼čahane, oynan─▒┼č da klasik 2d Metroidler gibi ┼ču ana kadar. Ruhunu bozmadan ├žok g├╝zel modernle┼čtirmi┼čker gibi duruyor. Bakal─▒m devam─▒ nas─▒l gelecek, heyecanl─▒y─▒m ┼čahsen.

3 Be─čeni

┼×u s─▒ralar k├╝├ž├╝k oyunlar oynay─▒p bitirip di─čerine ge├žme d├Ânemimdeyim. Birka├ž tanesinden bahsedeyim.

├çok tatl─▒, oynamas─▒ a┼č─▒r─▒ zevkli bir bulmaca oyunu. Di─čer bulmaca oyunlar─▒ndan en b├╝y├╝k fark─▒ sizi ├žok garip d├╝┼č├╝nmeye itmesi. Bariz ┼čekilde ÔÇśbu buraya girecek ┼ču ┼čuradan ├ž─▒kacakÔÇÖ ┼čeklinde de─čil de mesela 3 map ├Ânceki ├ž├Âp├╝n i├žindeki bal─▒─č─▒ al─▒p ya─čl─▒ y├╝zeyiyle g─▒c─▒rdayan bir tabureyi ya─člaman gerekiyor gibi. Bay─▒ld─▒m. Hikayesi de ├žok tatl─▒, biraz buruk.

image
Amanita Design yap─▒m─▒ her ┼čey gibi tatl─▒┼č bir platform oyunu. Bunu bitirmedim biraz daha geni┼č vakitte oynar─▒m diye ba┼člay─▒p b─▒rakt─▒m. Samorost ve machinariumÔÇÖla ayn─▒ tad─▒ alabilirim diye umuyorum.

image
Yine Amanita Design. Tatl─▒┼č oyunlarda ya┼č grubunu anlamak zor oluyor bazen bu biraz daha k├╝├ž├╝kler i├žin gibi. Ha yine e─člendim ama ne yap─▒yorum ben ┼čimdi de dedim ├žok. :sweat_smile:

image
├çok zevkliydi, hemen bitiverdi. Evet yine Amanita Design :sweat_smile: ve yine bulmaca oyunu. Ge├žen k─▒┼č indiriminde sadece sevdi─čim yap─▒mc─▒lar─▒n di─čer oyunlar─▒na el att─▒m.

image
E─členceli, hafif dark. Becerilerim ├žok d├╝┼č├╝k oldu─ču i├žin biraz zor geldi. Ara verdim d├Ânece─čim geni┼č zamanda. Spoiler *yine amanita design :sweat_smile:

─░lkini sevdim diye di─čerlerini de ald─▒m ama iade ettim. ├çok bulmaca bulmaca olunca da s─▒k─▒l─▒yormu┼č insan.

image
A┼č─▒r─▒ k─▒sa bir oyun. Bah├žeden ka├ž─▒p tekrar evin yolunu bulmaya ├žal─▒┼čan ve di─čer evlerin, di─čer hayatlar─▒n yan─▒ndan ge├žerek t├╝rl├╝ zorluklar atlarak evine d├Ânmeye ├žal─▒┼čan bir kedi oluyoruz. Yine bir bulmaca yine tatl─▒ bir konu. Yap─▒mc─▒n─▒n The White Door oyunu da e─členceliydi.

9 Be─čeni

Ba┼čka b├Âyle tatl─▒┼č veya bulmaca oyunu ├Âneriniz var m─▒ diye sorsam. :slightly_smiling_face:

2 Be─čeni

Ben de asl─▒nda yeni yeni oynamaya ba┼člad─▒m ama en sevdi─čim ve t├╝re girmemi sa─člayan da Rusty Lake serisiydi. Rusty Lake Roots, Rusty Lake Hotel gibi 3-4 tane oyunu olmas─▒ laz─▒m.

1 Be─čeni

En son Detroit: Become HumanÔÇÖ─▒ oynad─▒m. Turing testini ge├žen Androidlerin oldu─ču 2038ÔÇÖde ge├žiyor. Irk├ž─▒l─▒k, k├Âlelik, zihin felsefesi ve ├Âzg├╝r irade gibi temalar i┼členmi┼č. Kararlar oyunun seyrine ve sonuna etki ediyor. G├Ârselleri ve m├╝zikleri ├žok iyi. Oyundan ziyade interaktif bir film tad─▒ndayd─▒.

2 Be─čeni

Oynamad─▒ysan─▒z Heavy Rain oyununu tavsiye ederim. Ayn─▒ firman─▒n oyunu.

2 Be─čeni

Hi├ž duymam─▒┼čt─▒m. ┼×imdi biraz inceledim de konusu ilgin├žmi┼č ger├žekten. Te┼čekk├╝r ederim.

Bu oyunlar─▒ g├Âr├╝nce akl─▒ma Machinarium geldi. @birisi43

Mobile de ├ž─▒km─▒┼č san─▒r─▒m. O da oynanabilir. Harika bir oyundu ger├žekten de. :smiley:

2 Be─čeni