Bu Ara Hangi Oyunu Oynuyorsunuz? 🎮

Cidden evren, hikaye kurgusu çok iyi. Ben youtube’da gördüğüm bir videodan sonra merak edip başlamıştım hiç oyunlara merakım olmadığı halde. Çoğunluk tarafından en sevilmeyen ikinci oyun bile böyleyse Origins ve Inquisition nasıldır göreceğim bölümleri geçebilirsem.

1 Beğeni

Inquisition çok keyifli, kefilim :smiley: Hatta ve hatta çok sevdiğim üs geliştirme olayı bile var!

2 Beğeni

Bu ara oynamıyorum ama önceden oynadığım ve sevdiğim bir oyunun oynanış videosuna denk geldim, nostalji oldu. Bulsam yine oynarım :smiley:

2 Beğeni

Üs geliştirme mekaniği nasıl Fallout 4 oyunundaki gibi kendimiz bizzat bişeyleri yerleştirerek mi yapıyoruz? Yoksa ekran üzerinden mi geliştirme yapıyoruz?

O kadar özelleştirilmiş değil. Oyunun ilerleyen görevlerinde yeni bir yuva buluyorsunuz diyeyim spoiler vermeden, Skyhold adlı bir zamanlar ihtişamlı bir kale kendisi. Ardından bu harabemsi kaleyi yeniden eski ihtişamına kavuşturmak adına geliştirmeler yapıyorsunuz. Tabii bu geliştirmelerin sizlere faydaları da oluyor. Geliştirmeler kalenin belirli alanlarını içeriyor. Özetle sadece partinizi geliştirmekle kalmayıp yurdunuzu da geliştiriyorsunuz.

1 Beğeni

Wolfstein old blood bitti.Şimdi bir oyununa daha şans verip new orderı aldım.Bundan sonra Detroit Become Human veya Rise of Tomb Raider’dan biriyle devam etmeyi düşünüyorum.Oynayacak oyun bulamıyorum. Overwatche geri donecem herhalde :sunglasses:

1 Beğeni

Dishonored oynamadıysanız tavsiye ederim. 1,2 ve son yarım oyun olarak devam edebilirsiniz. Oynanışı oldukça zevklidir hikayelerde güzeldir.

Ac Origins yakın zamanda bitirdim. 40 saate kadar güzel sonrasında sıkabiliyor ama genede güzel deneyimdi benim için tavsiye ederim.

2 Beğeni

Sonunda indirip Dragon Age Origins’e başlayabildim. Bu ne kadar güzel oyundur ya. 2 yanında basit kalır cidden. O savaşı izlerken o kadar havaya girdim ki. zavallı Cailan… Henüz başta 2’de olduğu gibi alışamadım kontrollere. Mage olarak oynuyorum ama vurduğumda pek zarar veremiyorum Alistair olmasa yanmıştım valla.

1 Beğeni

Origins serinin en güzel oyunudur bence. Tabi zevk meselesi ama bu tür oyunları izometrik oynamayı seviyorum. 3 boyut işin içine girince soğuyorum.

1 Beğeni

Oyun bittiğinde başka bir ırktan (her ırkın giriş farklı) bir karakterle tamamen farklı bir oyun oynaya bilirsin. Yaptığın her seçim oyunun sonunu etkileyecek. Ben 2 kere oynamıştım.

1 Beğeni

Human noble olarak başlamıştım onun hikayesi de güzeldi ama bu evrende büyücülere karşı bir sempatim var oynaması da kolay oluyor. Yine de bir defa da elf olarak oynarım kesin bunu bitirebilirsem. Oyun beklediğimden çok çok güzel çıktı eski olmasına rağmen. O müzikler, atmosfer, karakterler şahane.

My Brother Rabbit

Normalde gizli nesne oyunlarını pek sevmem. Bu türde severek oynadığım iki oyun var, onlar da farklı yapılarından dolayı Samorost ve Tiny Bang Story.

My Brother Rabbit de hem görünüş hem de atmosfer olarak bunlardan ikincisine, Tiny Bang Story’ye benziyor. Hatta bulmacalarından bir tanesi mekanik olarak birbirinin aynısı. Şirin grafikler, insanın kafasını çalıştıran bulmacalar, sakin bir müzik… My Brother Rabbit’in arka planında duygusal bir ağabey-kız kardeş hikâyesi de var.

Amaçsızca ekrana tıklamadığınız, bulduğunuz gizli nesneleri kullanarak çeşitli bulmacaları çözdüğünüz, masalsı yapısıyla kafa dağıtmak (ya da kafayı dağıtmak) için birebir bir oyun.

1 Beğeni

Hep aynı oyunu yazıyorum ama yine Dragon Age 2’den devam ediyorum. Origins’i oynamak istesem de 2’yi önce bitirmeye karar verdim ama…

Allah belanı versin Deep Roads Ejderhası.

Bone Pit’de 2 denemeyle Varric-Anders ve Fenris’den oluşan takımımla kolayca kestiğim ejderhaya kıyasla bunu 5 denemede kesemedim. Arada şu Dragonling denilen şeyler çıkmasa bir nebze canını düşürebiliyorum ama olmuyor. Yeterli puanım olmadığından zaten uyduruk bir zırhla gittim göreve acaba büyülerimi mi yanlış seçtim baştan mı oynasam düşüncesindeyim. Artık takımı değiştirip deneyeceğim olmadı. Büyücü kadrosunda Merrill savaşcıda ise Aveline ya da Carver’ı alacağım sanırım.

Rocket League, bağımlılık yapıyor. Gereksiz, amaçsız bir oyun. Sal beni Rocket League.

1 Beğeni

Bu oyunun atmosferinden her zaman korkmuşumdur . Bu sefer bitireceğim :slight_smile: (umarım)

3 Beğeni

İnanılmaz bir şekilde Spiderman’e sardım. Almayı düşünen varsa her türlü tavsiye ederim. Normalde deluxe edition pek almam ama Spiderman’i deluxe aldım. Hiç de pişman değilim.

1 Beğeni

Skyrim Special Edition
Senelerdir dönüp dolaşıp oynuyorum. Şimdilerde de birkaç yeni mod indirdim tekrardan sardı.

Pillars Of Eternity 2: Deadfire
İlk oyununu da çok beğenmiştim geçenlerde bunu aldım. Şu an güzel gidiyor.

1 Beğeni

Might & Magic Heroes VII

Hiç Heroes serisini oynamamışlar için kısaca bir tanıtım yapacak olursam:

Oyun tür olarak sıra tabanlı (turn based) bir strateji oyunu. Yani satranç gibi siz turunuzu yapıyorsunuz sonra da rakip oyuncu turuna başlıyor. Oyunda farklı kale çeşitleri ve bunların farklı özelliklere sahip komutanları var. Bunlardan birini seçip oyuna başlıyorsunuz. Her kalenin farklı asker tipleri ve özgün özellikleri mevcut. Bu komutanlar temel olarak might ve magic (savaşçı veya büyücü) olarak şekilleniyor. Ana haritada kalenize bina yapmak ve asker basabilmek için gerekli olan kaynaklar ve bu kaynakların günlük olarak üretim yapmasını sağlayan madenler mevcut. Amacımız ilk olarak madenleri ele geçirip asker binalarını yapmak ve ordumuzu güçlendirip rakibimizin komutanlarını yenip kalelerini ele geçirmek. Tabi bu sırada rakip ya da rakipler de aynısını size veya birbirlerine yapmaya çalışıyor. Savaş kazandıkça bir deneyim puanı kazanıyor komutanınız ve ekstra özellikler kazanıyor bu şekilde.

Savaş sistemini ise tam bir satranç oyununa benzetebiliriz. Saldıran solda savunan sağda olmak üzere askerler iki yanda başlıyor savaşa. Her askerin bir initiative ve speed miktarı var. Initiative, tur önceliğini, speed ise askerin yürüme mesafesini gösteriyor. Savaş, bir tarafın tüm askerleri öldüğünde veya komutan savaştan çekilme kararı verdiğinde bitiyor. Savaşlar her zaman rakibinizle olmuyor. Kimi zaman haritada bulunan kaynakları ve madenleri koruyan yaratıklar bulunuyor ve eğer koruduğu şeyi almak istiyorsanız bu yaratıklarla savaşmanız gerekiyor. Bir komutanı olmayan yaratıklar, komutan etkilerini almadıkları ve büyü atamadıkları için bir komutanla olan savaştan genellikle daha kolay oluyorlar (tabi yaratığın sayısına ve türüne bağlı). Büyü konusuna gelmişken, her turda sizin heronuza (komutanınıza) da 1 defalık saldırma ya da büyü atma hakkı tanınıyor. Karakterinizin büyü gücüne ve kalelerden öğrendiği büyülere göre şekilleniyor bu büyü konusu. Büyüler temel olarak hasar verme, kendi askerine güç sağlama, rakip askeri güçsüzleştirme veya askerlerini diriltme şeklinde bölünebilir.
Son olarak da haritada artifact denen özel eşyalar var ve bunları toplayıp komutanınıza giydirdikçe de ekstra özellikler kazanıyorsunuz.

Buraya kadar seriyi kısaca tanıttım. Serinin en popüler ve en çok sevilen oyunu 3. oyundur ki bu benim de açık ara en sevdiğim oyundur.

Gelelim seriyi daha önce oynamış fakat 7. oyunu merak edenler için olan bölüme:

Öncelikle kısa bir not: Serinin 2,3,4,5 ve 7. oyunlarını oynadım yani karşılaştırmayı buna göre yapacağım. Yeni geldiğini sandığım bir özellik pekala 6. oyun ile birlikte gelmiş de olabilir.
-Komutanların yetenek kazanma olayı tamamen değişmiş. Eskisi gibi level atlayan heronuza basic bir yeni skill kazandıramıyorsunuz artık. Oyunun başında başlangıç heronuzu seçerken bütün skiller yazıyor ve siz level atladıkça bir skill point kazanıyorsunuz. Bu puanları heronun sahip olduğu skiller içinde dağıtıyorsunuz. Ancak bu değişim benim çok hoşuma gitti (çoğu oyuncunun aksine).
Geç öğrenilmiş ve insanı çileden çıkaran bir not: Büyücü karakterlerde Prime Magic diye bir özellik var ve buna verdiğiniz her bir puan sizin büyü öğrenme kabiliyetinizi geliştiriyor. Bunu serinin diğer oyunlarındaki wisdom gibi düşünebilirsiniz. Orta seviye büyüler için 5, ileri seviyeler için 8 puana ihtiyacınız var haberiniz olsun.
-Oyun görsel olarak beni tatmin etti. Öyle aman aman bir görselleri yok fakat 5. oyundan 7’ye geçince ortada bariz bir fark var haliyle.
-Kale çeşitliliği yeterli sayıda. Heroes 5’in en sevmediğim özelliği az kale çeşitliliğiydi ve bu oyunda 6 ya da 7 tane farklı kale tipi var.
-Oyunda artık efsane sayılan 3. oyundan oldukça ortak asker almışlar. Tek eksik Griffinlerin Heaven kalesinden alınız neutral (kalesiz) asker olarak değiştirilmesi. Onun yerine Heaven a bir köpek koymuşlar ki pek anlamlı bulmadım.
-En zor modda oynarken hazineleri koruyan canavarlar aşırı güçlü (hem de aşırı) fakat rakip herhangi bir avantajla başlamıyor ve bu onu da gelişmek için zorluyor. Haliyle etrafa bulaşmadan direk rakibe odaklanırsanız oyun kolay kazanılıyor.
-Oyunun en yetersiz bulduğum kısmı rakibin ve yaratıkların yapay zekası. Bazen çok anlamsız hareketler yapıyor ve sanki bilerek kaybetmeye çalıştığını düşünüyorsunuz.
-Steamdeki yorumlarda oyun ilk çıktığında tonla bug olduğu yazılmış. Fakat ben oyunu Trial by Fire ek paketiyle oynadım ve çoğu bugı kaldırmışlar anlaşılan çünkü oyundaki tek hata bir yaratığın özel gücünü (kendisi fire elemental) savaş başına bir defa atabilir yazmasına rağmen her tur kullanabilmesiydi.

Genel anlamda oyun güzel ve tavsiye ederim. İndirimde 70 liraya almıştım geçen hafta, almak isteyenler yine bir indirim zamanını beklesinler derim (260 liralık da bir oyun değil). Bu yazı gereksiz uzun olmuş olabilir fakat bu konuda konuşmayı gerçekten seviyorum ve Türkiye’de ne kadar çok Heroes oynayan olursa o kadar mutlu oluyorum :slight_smile:

5 Beğeni

Dragon Age 2 bitince Inquisition’a başladım. 17 saatlik oynama sürem var Hinterlands görevleri aşırı sıkıcı olsa da güç toplamak açısından zorunlu. Alan, karakter tasarımları başarılı. Şu an 3 ana görev yaptım ve gerçekten tatmin oldum.
Özellikle, In Your Heart Shall Burn o kadar iyiydi ki. 2’de yaptığım tüm görevlerden daha çok duygu yaşattı. O sinematikler, Haven’ı savunmak, Skyhold’u bulmak falan… Çok güzel oyun kısacası.
Hawke çıkınca keşke 2’yi import etseymişim dedim. Galiba oyunu Inquisition’a aktarınca Hawke’ın dış görünüşünü değiştirebiliyoruz şimdi oyunun kendi verdiği karakterle oynayacağım mecbur.

1 Beğeni

Oyunu aktarma durumu 1’den 2’ye aktarıldığı gibi değil malesef. Yaptığın eylemleri teker teker tanımlağın Keep diye bir sistem yapmışlar (İçe aktarıcı yapmaya üşenmişler gibi olmuş)

Bayağı hızlı gidiyorsun bu arada benim bitirmem aylar almıştı :grin:

2 Beğeni