Bu Ara Hangi Oyunu Oynuyorsunuz? ­čÄ«

(Tansel Diplikaya) #323

Ben de ┼čuan Child of Light oynuyorum. Hikaye, g├Ârsellik, mek├ón ile karakter ├žizimleri ve m├╝zikleri gayet g├╝zel olmu┼č. Masals─▒ bir ┼čekilde ilerliyor. Diyorlar da ┼čiir ┼čeklinde, ama dil ─░ngilizce oldu─ču i├žin bazen anlamakta zorlan─▒yorum.

Bana g├Âre tek eksisi diyaloglar─▒n sadece metinden olu┼čmas─▒.

(Damla) #324

Cidden evren, hikaye kurgusu ├žok iyi. Ben youtubeÔÇÖda g├Ârd├╝─č├╝m bir videodan sonra merak edip ba┼člam─▒┼čt─▒m hi├ž oyunlara merak─▒m olmad─▒─č─▒ halde. ├ço─čunluk taraf─▒ndan en sevilmeyen ikinci oyun bile b├Âyleyse Origins ve Inquisition nas─▒ld─▒r g├Ârece─čim b├Âl├╝mleri ge├žebilirsem.

(Muhammet Topcu) #325

Inquisition ├žok keyifli, kefilim :smiley: Hatta ve hatta ├žok sevdi─čim ├╝s geli┼čtirme olay─▒ bile var!

Bu ara oynam─▒yorum ama ├Ânceden oynad─▒─č─▒m ve sevdi─čim bir oyunun oynan─▒┼č videosuna denk geldim, nostalji oldu. Bulsam yine oynar─▒m :smiley:

├ťs geli┼čtirme mekani─či nas─▒l Fallout 4 oyunundaki gibi kendimiz bizzat bi┼čeyleri yerle┼čtirerek mi yap─▒yoruz? Yoksa ekran ├╝zerinden mi geli┼čtirme yap─▒yoruz?

(Muhammet Topcu) #328

O kadar ├Âzelle┼čtirilmi┼č de─čil. Oyunun ilerleyen g├Ârevlerinde yeni bir yuva buluyorsunuz diyeyim spoiler vermeden, Skyhold adl─▒ bir zamanlar ihti┼čaml─▒ bir kale kendisi. Ard─▒ndan bu harabemsi kaleyi yeniden eski ihti┼čam─▒na kavu┼čturmak ad─▒na geli┼čtirmeler yap─▒yorsunuz. Tabii bu geli┼čtirmelerin sizlere faydalar─▒ da oluyor. Geli┼čtirmeler kalenin belirli alanlar─▒n─▒ i├žeriyor. ├ľzetle sadece partinizi geli┼čtirmekle kalmay─▒p yurdunuzu da geli┼čtiriyorsunuz.

Wolfstein old blood bitti.┼×imdi bir oyununa daha ┼čans verip new order─▒ ald─▒m.Bundan sonra Detroit Become Human veya Rise of Tomb RaiderÔÇÖdan biriyle devam etmeyi d├╝┼č├╝n├╝yorum.Oynayacak oyun bulam─▒yorum. Overwatche geri donecem herhalde :sunglasses:

Dishonored oynamad─▒ysan─▒z tavsiye ederim. 1,2 ve son yar─▒m oyun olarak devam edebilirsiniz. Oynan─▒┼č─▒ olduk├ža zevklidir hikayelerde g├╝zeldir.

Ac Origins yak─▒n zamanda bitirdim. 40 saate kadar g├╝zel sonras─▒nda s─▒kabiliyor ama genede g├╝zel deneyimdi benim i├žin tavsiye ederim.

(Damla) #331

Sonunda indirip Dragon Age OriginsÔÇÖe ba┼člayabildim. Bu ne kadar g├╝zel oyundur ya. 2 yan─▒nda basit kal─▒r cidden. O sava┼č─▒ izlerken o kadar havaya girdim ki. zavall─▒ CailanÔÇŽ Hen├╝z ba┼čta 2ÔÇÖde oldu─ču gibi al─▒┼čamad─▒m kontrollere. Mage olarak oynuyorum ama vurdu─čumda pek zarar veremiyorum Alistair olmasa yanm─▒┼čt─▒m valla.

Origins serinin en g├╝zel oyunudur bence. Tabi zevk meselesi ama bu t├╝r oyunlar─▒ izometrik oynamay─▒ seviyorum. 3 boyut i┼čin i├žine girince so─čuyorum.

(Tansel Diplikaya) #333

Oyun bitti─činde ba┼čka bir ─▒rktan (her ─▒rk─▒n giri┼č farkl─▒) bir karakterle tamamen farkl─▒ bir oyun oynaya bilirsin. Yapt─▒─č─▒n her se├žim oyunun sonunu etkileyecek. Ben 2 kere oynam─▒┼čt─▒m.

(Damla) #334

Human noble olarak ba┼člam─▒┼čt─▒m onun hikayesi de g├╝zeldi ama bu evrende b├╝y├╝c├╝lere kar┼č─▒ bir sempatim var oynamas─▒ da kolay oluyor. Yine de bir defa da elf olarak oynar─▒m kesin bunu bitirebilirsem. Oyun bekledi─čimden ├žok ├žok g├╝zel ├ž─▒kt─▒ eski olmas─▒na ra─čmen. O m├╝zikler, atmosfer, karakterler ┼čahane.

(M. Ihsan Tatari) #335

My Brother Rabbit

Normalde gizli nesne oyunlar─▒n─▒ pek sevmem. Bu t├╝rde severek oynad─▒─č─▒m iki oyun var, onlar da farkl─▒ yap─▒lar─▒ndan dolay─▒ Samorost ve Tiny Bang Story.

My Brother Rabbit de hem g├Âr├╝n├╝┼č hem de atmosfer olarak bunlardan ikincisine, Tiny Bang StoryÔÇÖye benziyor. Hatta bulmacalar─▒ndan bir tanesi mekanik olarak birbirinin ayn─▒s─▒. ┼×irin grafikler, insan─▒n kafas─▒n─▒ ├žal─▒┼čt─▒ran bulmacalar, sakin bir m├╝zikÔÇŽ My Brother RabbitÔÇÖin arka plan─▒nda duygusal bir a─čabey-k─▒z karde┼č hik├óyesi de var.

Ama├žs─▒zca ekrana t─▒klamad─▒─č─▒n─▒z, buldu─čunuz gizli nesneleri kullanarak ├že┼čitli bulmacalar─▒ ├ž├Âzd├╝─č├╝n├╝z, masals─▒ yap─▒s─▒yla kafa da─č─▒tmak (ya da kafay─▒ da─č─▒tmak) i├žin birebir bir oyun.

(Damla) #336

Hep ayn─▒ oyunu yaz─▒yorum ama yine Dragon Age 2ÔÇÖden devam ediyorum. OriginsÔÇÖi oynamak istesem de 2ÔÇÖyi ├Ânce bitirmeye karar verdim amaÔÇŽ

Allah belan─▒ versin Deep Roads Ejderhas─▒.

Bone PitÔÇÖde 2 denemeyle Varric-Anders ve FenrisÔÇÖden olu┼čan tak─▒m─▒mla kolayca kesti─čim ejderhaya k─▒yasla bunu 5 denemede kesemedim. Arada ┼ču Dragonling denilen ┼čeyler ├ž─▒kmasa bir nebze can─▒n─▒ d├╝┼č├╝rebiliyorum ama olmuyor. Yeterli puan─▒m olmad─▒─č─▒ndan zaten uyduruk bir z─▒rhla gittim g├Âreve acaba b├╝y├╝lerimi mi yanl─▒┼č se├žtim ba┼čtan m─▒ oynasam d├╝┼č├╝ncesindeyim. Art─▒k tak─▒m─▒ de─či┼čtirip deneyece─čim olmad─▒. B├╝y├╝c├╝ kadrosunda Merrill sava┼čc─▒da ise Aveline ya da CarverÔÇÖ─▒ alaca─č─▒m san─▒r─▒m.

(Do─čan) #337

Rocket League, ba─č─▒ml─▒l─▒k yap─▒yor. Gereksiz, ama├žs─▒z bir oyun. Sal beni Rocket League.

Bu oyunun atmosferinden her zaman korkmu┼čumdur . Bu sefer bitirece─čim :slight_smile: (umar─▒m)

─░nan─▒lmaz bir ┼čekilde SpidermanÔÇÖe sard─▒m. Almay─▒ d├╝┼č├╝nen varsa her t├╝rl├╝ tavsiye ederim. Normalde deluxe edition pek almam ama SpidermanÔÇÖi deluxe ald─▒m. Hi├ž de pi┼čman de─čilim.

Skyrim Special Edition
Senelerdir d├Ân├╝p dola┼č─▒p oynuyorum. ┼×imdilerde de birka├ž yeni mod indirdim tekrardan sard─▒.

Pillars Of Eternity 2: Deadfire
─░lk oyununu da ├žok be─čenmi┼čtim ge├ženlerde bunu ald─▒m. ┼×u an g├╝zel gidiyor.

Might & Magic Heroes VII

Hi├ž Heroes serisini oynamam─▒┼člar i├žin k─▒saca bir tan─▒t─▒m yapacak olursam:

Oyun t├╝r olarak s─▒ra tabanl─▒ (turn based) bir strateji oyunu. Yani satran├ž gibi siz turunuzu yap─▒yorsunuz sonra da rakip oyuncu turuna ba┼čl─▒yor. Oyunda farkl─▒ kale ├že┼čitleri ve bunlar─▒n farkl─▒ ├Âzelliklere sahip komutanlar─▒ var. Bunlardan birini se├žip oyuna ba┼čl─▒yorsunuz. Her kalenin farkl─▒ asker tipleri ve ├Âzg├╝n ├Âzellikleri mevcut. Bu komutanlar temel olarak might ve magic (sava┼č├ž─▒ veya b├╝y├╝c├╝) olarak ┼čekilleniyor. Ana haritada kalenize bina yapmak ve asker basabilmek i├žin gerekli olan kaynaklar ve bu kaynaklar─▒n g├╝nl├╝k olarak ├╝retim yapmas─▒n─▒ sa─člayan madenler mevcut. Amac─▒m─▒z ilk olarak madenleri ele ge├žirip asker binalar─▒n─▒ yapmak ve ordumuzu g├╝├žlendirip rakibimizin komutanlar─▒n─▒ yenip kalelerini ele ge├žirmek. Tabi bu s─▒rada rakip ya da rakipler de ayn─▒s─▒n─▒ size veya birbirlerine yapmaya ├žal─▒┼č─▒yor. Sava┼č kazand─▒k├ža bir deneyim puan─▒ kazan─▒yor komutan─▒n─▒z ve ekstra ├Âzellikler kazan─▒yor bu ┼čekilde.

Sava┼č sistemini ise tam bir satran├ž oyununa benzetebiliriz. Sald─▒ran solda savunan sa─čda olmak ├╝zere askerler iki yanda ba┼čl─▒yor sava┼ča. Her askerin bir initiative ve speed miktar─▒ var. Initiative, tur ├Ânceli─čini, speed ise askerin y├╝r├╝me mesafesini g├Âsteriyor. Sava┼č, bir taraf─▒n t├╝m askerleri ├Âld├╝─č├╝nde veya komutan sava┼čtan ├žekilme karar─▒ verdi─činde bitiyor. Sava┼člar her zaman rakibinizle olmuyor. Kimi zaman haritada bulunan kaynaklar─▒ ve madenleri koruyan yarat─▒klar bulunuyor ve e─čer korudu─ču ┼čeyi almak istiyorsan─▒z bu yarat─▒klarla sava┼čman─▒z gerekiyor. Bir komutan─▒ olmayan yarat─▒klar, komutan etkilerini almad─▒klar─▒ ve b├╝y├╝ atamad─▒klar─▒ i├žin bir komutanla olan sava┼čtan genellikle daha kolay oluyorlar (tabi yarat─▒─č─▒n say─▒s─▒na ve t├╝r├╝ne ba─čl─▒). B├╝y├╝ konusuna gelmi┼čken, her turda sizin heronuza (komutan─▒n─▒za) da 1 defal─▒k sald─▒rma ya da b├╝y├╝ atma hakk─▒ tan─▒n─▒yor. Karakterinizin b├╝y├╝ g├╝c├╝ne ve kalelerden ├Â─črendi─či b├╝y├╝lere g├Âre ┼čekilleniyor bu b├╝y├╝ konusu. B├╝y├╝ler temel olarak hasar verme, kendi askerine g├╝├ž sa─člama, rakip askeri g├╝├žs├╝zle┼čtirme veya askerlerini diriltme ┼čeklinde b├Âl├╝nebilir.
Son olarak da haritada artifact denen ├Âzel e┼čyalar var ve bunlar─▒ toplay─▒p komutan─▒n─▒za giydirdik├že de ekstra ├Âzellikler kazan─▒yorsunuz.

Buraya kadar seriyi k─▒saca tan─▒tt─▒m. Serinin en pop├╝ler ve en ├žok sevilen oyunu 3. oyundur ki bu benim de a├ž─▒k ara en sevdi─čim oyundur.

Gelelim seriyi daha ├Ânce oynam─▒┼č fakat 7. oyunu merak edenler i├žin olan b├Âl├╝me:

├ľncelikle k─▒sa bir not: Serinin 2,3,4,5 ve 7. oyunlar─▒n─▒ oynad─▒m yani kar┼č─▒la┼čt─▒rmay─▒ buna g├Âre yapaca─č─▒m. Yeni geldi─čini sand─▒─č─▒m bir ├Âzellik pekala 6. oyun ile birlikte gelmi┼č de olabilir.
-Komutanlar─▒n yetenek kazanma olay─▒ tamamen de─či┼čmi┼č. Eskisi gibi level atlayan heronuza basic bir yeni skill kazand─▒ram─▒yorsunuz art─▒k. Oyunun ba┼č─▒nda ba┼člang─▒├ž heronuzu se├žerken b├╝t├╝n skiller yaz─▒yor ve siz level atlad─▒k├ža bir skill point kazan─▒yorsunuz. Bu puanlar─▒ heronun sahip oldu─ču skiller i├žinde da─č─▒t─▒yorsunuz. Ancak bu de─či┼čim benim ├žok ho┼čuma gitti (├žo─ču oyuncunun aksine).
Ge├ž ├Â─črenilmi┼č ve insan─▒ ├žileden ├ž─▒karan bir not: B├╝y├╝c├╝ karakterlerde Prime Magic diye bir ├Âzellik var ve buna verdi─činiz her bir puan sizin b├╝y├╝ ├Â─črenme kabiliyetinizi geli┼čtiriyor. Bunu serinin di─čer oyunlar─▒ndaki wisdom gibi d├╝┼č├╝nebilirsiniz. Orta seviye b├╝y├╝ler i├žin 5, ileri seviyeler i├žin 8 puana ihtiyac─▒n─▒z var haberiniz olsun.
-Oyun g├Ârsel olarak beni tatmin etti. ├ľyle aman aman bir g├Ârselleri yok fakat 5. oyundan 7ÔÇÖye ge├žince ortada bariz bir fark var haliyle.
-Kale ├že┼čitlili─či yeterli say─▒da. Heroes 5ÔÇÖin en sevmedi─čim ├Âzelli─či az kale ├že┼čitlili─čiydi ve bu oyunda 6 ya da 7 tane farkl─▒ kale tipi var.
-Oyunda art─▒k efsane say─▒lan 3. oyundan olduk├ža ortak asker alm─▒┼člar. Tek eksik Griffinlerin Heaven kalesinden al─▒n─▒z neutral (kalesiz) asker olarak de─či┼čtirilmesi. Onun yerine Heaven a bir k├Âpek koymu┼člar ki pek anlaml─▒ bulmad─▒m.
-En zor modda oynarken hazineleri koruyan canavarlar a┼č─▒r─▒ g├╝├žl├╝ (hem de a┼č─▒r─▒) fakat rakip herhangi bir avantajla ba┼člam─▒yor ve bu onu da geli┼čmek i├žin zorluyor. Haliyle etrafa bula┼čmadan direk rakibe odaklan─▒rsan─▒z oyun kolay kazan─▒l─▒yor.
-Oyunun en yetersiz buldu─čum k─▒sm─▒ rakibin ve yarat─▒klar─▒n yapay zekas─▒. Bazen ├žok anlams─▒z hareketler yap─▒yor ve sanki bilerek kaybetmeye ├žal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorsunuz.
-Steamdeki yorumlarda oyun ilk ├ž─▒kt─▒─č─▒nda tonla bug oldu─ču yaz─▒lm─▒┼č. Fakat ben oyunu Trial by Fire ek paketiyle oynad─▒m ve ├žo─ču bug─▒ kald─▒rm─▒┼člar anla┼č─▒lan ├ž├╝nk├╝ oyundaki tek hata bir yarat─▒─č─▒n ├Âzel g├╝c├╝n├╝ (kendisi fire elemental) sava┼č ba┼č─▒na bir defa atabilir yazmas─▒na ra─čmen her tur kullanabilmesiydi.

Genel anlamda oyun g├╝zel ve tavsiye ederim. ─░ndirimde 70 liraya alm─▒┼čt─▒m ge├žen hafta, almak isteyenler yine bir indirim zaman─▒n─▒ beklesinler derim (260 liral─▒k da bir oyun de─čil). Bu yaz─▒ gereksiz uzun olmu┼č olabilir fakat bu konuda konu┼čmay─▒ ger├žekten seviyorum ve T├╝rkiyeÔÇÖde ne kadar ├žok Heroes oynayan olursa o kadar mutlu oluyorum :slight_smile:

(Damla) #342

Dragon Age 2 bitince InquisitionÔÇÖa ba┼člad─▒m. 17 saatlik oynama s├╝rem var Hinterlands g├Ârevleri a┼č─▒r─▒ s─▒k─▒c─▒ olsa da g├╝├ž toplamak a├ž─▒s─▒ndan zorunlu. Alan, karakter tasar─▒mlar─▒ ba┼čar─▒l─▒. ┼×u an 3 ana g├Ârev yapt─▒m ve ger├žekten tatmin oldum.
├ľzellikle, In Your Heart Shall Burn o kadar iyiydi ki. 2ÔÇÖde yapt─▒─č─▒m t├╝m g├Ârevlerden daha ├žok duygu ya┼čatt─▒. O sinematikler, HavenÔÇÖ─▒ savunmak, SkyholdÔÇÖu bulmak falanÔÇŽ ├çok g├╝zel oyun k─▒sacas─▒.
Hawke ├ž─▒k─▒nca ke┼čke 2ÔÇÖyi import etseymi┼čim dedim. Galiba oyunu InquisitionÔÇÖa aktar─▒nca HawkeÔÇÖ─▒n d─▒┼č g├Âr├╝n├╝┼č├╝n├╝ de─či┼čtirebiliyoruz ┼čimdi oyunun kendi verdi─či karakterle oynayaca─č─▒m mecbur.