Bugün Ben Şunu Öğrendim

Kesinliği kanıtlanmamış araştırmaların sonucu, eğer ihtiyaç duyan bir kesim varsa ve kolayca ürüne dönüştürülebiliniyorsa, ticari teşebbüsler vasıtasıylan anında kendi pazarının oluşabildiğini öğrendim.

Bu sene içerisinde, kafayı çevreleyen elektronik ağlara verilen zararsız şoklar vasıtasıyla hafıza ve öğrenme kapasitesinin arttırılabilineceğine dair deney raporu yayınlanmıştı. Sene geçmeden ve araştırma kaynak gösterilerek çeşitli beyin geliştirme kitleri pazarlanmaya başlanmış. Deneyin ilk raporları olumlu olabilir, ama ortada henüz kesin kanıtlar yok. Lakin şimdiden ticari ürüne dönüşmüş.

Özellikle Amerika’dai öğrenciler arasında, derslere odaklanabilmek için reçetesiz ilaç kullanımı yaygın. Kimyasal uyarıcılara kıyasla beyin dalgasını etkileyerek zihinsel kavrayışı arttırmak daha cazip, evet. Ama ortada kesin sonuçlar yokken ve olası yan etkileri de bilinmiyorken, bu tip cihazların satışı, bana biraz fırsatçı umut tacirliğiymiş gibi geliyor.

4 Beğeni

Algoritma kelimesinin Harezmi isminden (al-Khwarizmi) geldiğini yeni öğrendim…

kaynak: Algorithm - Wikiwand

10 Beğeni

İnsan birine bir kez geç kalır bir daha da kimse için acele etmez diyor Yaşar Kemal.

Harekete geçmek gerek elbet. Ama kör ölür badem gözlü olur, kaçan balık büyük olur. İnsan kaybettiğinin ağırlığıyla hayata küsüyor. Harekete geçmek karnabahar yemekse bizler de mızmız çocuklarız herhalde bilemedim. ://

3 Beğeni

Çok gezen mi bilir çok okuyan mı sorusuna çok gezi yazısı okuyan diyebileceğimi farkettim.

5 Beğeni

Öğrensen belki de “türban” demezdin ama canın sağolsun :slight_smile:

Yine çok bir şey öğrenemedim aylar geçti de… Ya da insan düşünmekten içindeki sesi nasıl kaybeder onu öğrendim.

2 Beğeni

Özgürlük için mücadele edenlerin kendi özgürlük alanlarının daha da genişlemesi için uğraş vermelerini fakat kendinden olmayanları öcü olarak görüp hakarete varır tonda konuşması sözde ‘özgürlük elçisi’ bu varlıkların, ‘çok büyük alim yüce insanların’ büyük akıl tutulması yaşadıklarını öğrenmedim de kanıksadım diyelim.

3 Beğeni

Asıl karizmanın bir şeylerde başarılı olmak olduğunu farkettim. Bir konuda kendinize güvendiğinizde ve kendinizi geliştirdiğinizde her türlü insan sizin yanınızda olmak istiyor. Bu hem güzel hem de kötü bir durum. Onlardan uzaklaştığınızda pek hoşlanmadıklarını hissediyorum kişisel bir şey olmasa da. Bazı şeyler arasında büyük dengesizlikler var, ama istediğinizde her şeyi yerli yerinde tutabileceğinizi öğrendim.

Ha bir de yazdığım hikayelerin aşırı modern tazda olduğunu öğrendim okuldaki bilgilerimle karşılaştırdığımda. Ayrıca şunu öğrendim ki iyi bir hikayenin olmazsa olmazı kesinlikle büyüklü, küçüklü ama oldukça manalı çatışmalar.

5 Beğeni

Yolu bildiğimi sanıyordum ama kayboldum.

5 Beğeni

Anksiyete krizine girdim sanırım ilk defa. Kimsenin kapısını çalamadım ve kalp krizi geçiriyormuş gibi hissediyorum şu an bunları yazarken bile. 10 dakika önce çok mutluydum ve dans ediyordum. Şu an ise ölüm korkusu, kalp krizi mi geçiriyorum lan diye sürekli düşünüyorum ve çarpınk yaşıyorum. Umarım sabaha uyanırım.

1 Beğeni

Ben hiç o kadar büyük bir şey yaşamadım ama böyle zamanlarda hep müzik dinliyorum. İşe yarıyor. Büyük geçmiş olsun umarım bir şey yoktur. Çok zorlarsa bir eczaneye ya da en iyisi acile gidin. Ambulans çağırmak da bedavaydı sanırım. Bir sakinleştirici ve güzel bir uyku çok iyi gelir.

1 Beğeni

Teşekkür ederim iyiyim şuan.

1 Beğeni

Kronik Myeloblastik Lösemi’de 9q ve 22q translokasyonuyla BCR-ABL füzyon geni oluşuyor. Bunu da Philedelphia kromozomu olarak adlandırıyoruz. KML’de görülmesi gerekli bir durum tanı için.

Forumda yazdığınız cümlenin veya paragrafın altına “-” koyduğunuzda yazınız büyüyor.

Bu

Şekilde

Ben yeni öğrenmiş de olabilirim :slight_smile:

6 Beğeni

Beni ne kadar çok sevdiklerine ilk defa: “İnandım.”
Güzel bir şeymiş, gözümü kapamamak yani inkar etmemek.
Ama hangi ben’i sevdiklerini de anladım.
O yüzden hep o ben olmalıyım, hep.
Onları haklı çıkarmalıyım.

3 Beğeni

Hayatın birbirimizi kırmak için çok kısa olduğunu.

2 Beğeni

Uyku açmak için sade kahve değil sütlü kahve içmek gerektiğini, hatta en iyi uyku açanın cappuccino olduğunu.

1 Beğeni

1

Sayıların bu şekilde olmasının sebebi. Ve bu mantığı ortaya koyan da yine harezmi sanıyorum.

10 Beğeni

Hepsi iyide 5de son ucunda sıkıntı var.

Bugün ben https://worldbirthsanddeaths.com/ sitesinden dünya üzerindeki güncel doğum ve ölüm oranlarını öğrenebileceğimizi öğrendim

1 Beğeni