Bugün Ben Şunu Öğrendim

Penguin Kitabevi hakkında bir anı;

2007 yılında aleme rezil olmuş yayınevi. biraz önce dünya kitap ekinde okuduğum yazıdan alıntı yaparak yazıyorum:

david lassman diye biri penguin’e kendi yazmış gibi jane austen’in aşk ve gururunu göndermiş ama metinde hiç bir değişiklik yapmadan sadece isimleri değiştirerek.
adam bunu bilinçli yapmış, yani kötü niyet yok oturmuş arkadaşları ile planlamış. bugün bir şahaser yazılsa ve en sıradan yollarla yayınevlerine yollansa editörler bunun farkına varırlar mı?

sonuç:
yılın en komik satırlarını penguin books’un baş editörü david lassman’a yanıt olarak yazmış. “gerçekten çok ilginç ve özgün bir yapıta benziyor”

4 Beğeni

Şiddet illa ki kötü bir şey değildir.

Size bu şekilde düşündüren nedir? Şiddetin hangi durumlarda kötü olmadığına örnek verebilir misiniz?

Aöf notlarını, okuyup geçmemek anlayarak çalışmak lazımmış :slight_smile:

1. Kasım sonunda sivri sinek görmek.

2. Kasım sonunda sivri sinek öldürmek.

Şakayla geçmiş olsun hadi. Hem öğrenseniz ne yapacaksınız?

Madem şiddetin iyi olabileceği bir takım durumlar olduğunu iddia ediyor ve paylaşıyorsunuz, bu durumda benim gibi şiddet karşıtlarının da merak etmesi gayet doğaldır fakat anlaşılan o ki bu yazdığınıza siz bile ikna olmamışsınız çünkü temellendiremediniz.
Her neyse bu başlığın konusu değil zaten. Yine de varsa bir örneğiniz, uygun bir başlıkta tartışabiliriz.

2 Beğeni

Temellendirememe değil, temellendirmeme. Yine de, madem merak eden var, söyleyeyim. Bu siber-uzamdaki hazların sanal simulakrasıyla yaşayan insanların solipsistik saf ideolojik değerlerinin normalize ettiği şeyi (bilinmeyen bilinenleri) dile getirdim. Öznel şiddeti değil, nesnel şiddeti.

Uygun bir başlıkta cevabınızı beklemiyorum çünkü bu başlığa bir dışa vurum olarak yazdım, argüman olarak değil. En azından sizin için değil (bunu hakaret olarak algılamayın, ilgilenmiyorum sadece). Başka Zizek meraklısı varsa sohbet edebiliriz.

1 Beğeni

Türk Hava Yolları’nın yayınevi olduğunu öğrendim.

3 Beğeni

Tam olarak bugün öğrenmedim aslında. Okuduğum bölüm, hayalini kurduğum meslek ve yer için bir basamak olabiliyormuş. Geç olsun güç olmasın.

1 Beğeni

Sağlığın her şeyden önemli olduğunu öğrendim. Uzun, sade, sakin ve sağlıklı bir günün her şeyden önemli olduğunu…

9 Beğeni

Psikologlara verilen paranın aslında devede kulak kaldığını öğrendim. Bir ömür acı çekerek yaşamaktansa en azından tedavi için bir adım atabilirdim ama şuan param olmadığı aklıma geldi.

Hayvan genlerinin patentinin alınabileceğini öğrendim. Bitkilerin zaten alınabildiğini biliyordum ama o kadar rahatsız edici gelmemişti. Kanlı canlı hayvan söz konusu olunca gözüm korktu :S Ama hala insan genlerinin patenti alınamıyor, içimiz rahat edebilir :no_mouth:

Patentler tamamen yalan dolan. Bak Zakırberg reyisimise her şeyi kopyalayıp çalabiliyor. Teknolojinin yazılım dalında patentler çok işlemiyor. Sonuçta patentleri güvenilir yapan şey devletlerin ve mahkemelerin koruyabilmesi ama işler ABD’nin eline geçince öyle olmuyor.

Idefix’in bu yıl ki En İyi 50 listesinde Melezler olduğunu öğrendim.

Çevirisinden memnun kalmadığım bir eseri o listede görünce bu yıl da En İyi 50 listesine güvenemeyeceğimi öğrenmiş oldum.

Bakın derdim kitabın içeriği değil, ama listede Yapraklar Evi gibi gözleri kör ettiren bir emek varken… Öyle işte.

1 Beğeni

İdefix’in listelerini seviyorum. Daha önce duymadığım, ıskaladığım yazarları ve kitapları tanıma fırsatı ediniyorum. Özellikle yerli yazarların kitaplarına bakarım liste açıklandığında. Tabi ki liste ne kadar güvenilir, değerlendirenler kaçını okumuştur, yetkinlikleri var mıdır bunların hepsi tartışılır.

Bu yılki listede dikkatimi çekenlerden bazıları
10 Kanını Satan Adam (Yu Hua)
13 Başkasının Yüzü (Kobo Abe)
16 Y ( Cem Akaş)
21 Peygamberin Endişesi (Yavuz Ekinci)
29 Melezler (S.G. Jones)
30 Tuhaflıklar Fabrikası (Eyüp Aygün Tayşir)
43 Titan’ın Sirenleri (Vonnegout)

ve 1. seçilen Bir At Bara Girmiş (David Grossman)

Yerli yazarlar bir parça içime su serpiyor olsa da listelerin yayınevleri ile dirsek temasında olmadan hazırlandığına ben kendi adıma inanmıyorum :confused:

Bu sene de dediğiniz gibi farklı yazar ve kitapları listeye taşıdılar. Ama şöyle bir genele baktığımızda, geçen yıllardaki yayınevleri ve belli yazarlarla paralellik gösteren bir yapıya sahip olduğu kanaatindeyim.

Tezat Not: Bir At Bara Girmiş’i okumayı düşünüyorum

2 Beğeni

Yapraklar evi hoşunuza gitmedimi. Gözleri kör ettiren bir kitap derken? :grin:

Bu halıyı dokuyan çocuk kör oldu manasında, çevirmenin gözlerini kör ettiren bir emek var anlamında demek istemiştim :slight_smile:

3 Beğeni

Bilgisayar yazılımlarında “hata” anlamına gelen “bug” kelimesinin gerçekten de bir böcekten geldiğini öğrendim.

1946’da Harvard’da çalışan programcı Grace Hopper, bir bilgisayarda meydana gelen hataya makinenin içine sıkışan bir güvenin neden olduğunu fark etmiş. “Bug var,” demiş. Ve o gün bugündür bu tür hatalara hep “bug” denmiş. Enteresan…

26 Beğeni

Yorulduğumu öğrendim. Sınav senem ablalarım, ağabeylerim! An itibariyle yorgunluk bayrağını çekiyorum. En kısa zamanda toparlanmak dileğiyle…

4 Beğeni