Bugün Ben Şunu Öğrendim:

(Yusuf Ekici) #479

Uygun bir konu bulamadığım için buraya yazdığımı söyleyerek başlayayım. Konuya uygunluk açısından da:
Bugün Spaced Repetition’ın ne olduğunu öğrendim. Hafıza ve öğrenme (ezberleme) üzerine geliştirilmiş bir çeşit oyun. Öğrendiğim kaynağın iddiasına göre bir şeyi sonsuza kadar -unutmadan- öğrenmenize yardımcı oluyor. Kısa kesip kaynağı paylaşayım:

How to Remember Anything Forever-ish.

Bu ve benzer çalışmaların sahibi Nicky Case, kendisiyle Oyun Teorisi üzerine yaptığı benzer bir oyun (simülasyon) sayesinde tanıştım. Teoriyi profesörlerden daha etkili anlattığı kesin. Olayı The Evolution of Trust isimli başlığıyla vermesi de epey güzel.

Son olarak The Wisdom and/or Madness of Crowds isimli çalışmasında da toplumdaki iyi veya kötü bir davranışın veya herhangi bir bilginin nasıl yayıldığını; yayılması için uygun koşulları ya da yayılmaması için gereken koşulları anlatıyor.
Zaman bulunca bakacağım birkaç güzel çalışması daha var.

(Cemalettin Sipahioğlu) #480

Pek sevdiğim Prenses Gelin romanının yazarı William Goldman’ın hayat gözlerini yumduğunu öğrendim. Kendi adıma beni utanca sürükleyen şey, bunu ScifiNow dergisinin Kaybettiklerimizi Anma köşesinden öğrenmem :expressionless:

Efendim, kendisi, romancılığı kadar -ve hatta ondan daha öne çıkarak- senaristliylen de tanınan özel bir isimdi. Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969),All the President’s Men (1976), The Stepford Wives romanının 1975 tarihli uyarlaması, başarılı Stephen King uyarlamalarında gösterilen Misery (1990) gibi filmlerin senaristliğini yapmıştı.

Kişisel olarak senaristliğini yaptığı The Ghost and the Darkness ve Maverick filmlerini özellikle beğenmiştim.

Prenses Gelin romanına dönersem… Mizahıyla karakterleriyle anlatım tarzıyla ben de özel bir yere sahip. O kitabı hatırladıkça William Goldman’i de anacağım.

Bağırsakları dışarıda olan, eli kopmuş, yüzü parçalanmış hastalar aynı anda geldiğinde ilk önce yüzü parçalananla ilgilenmem gerektiğini. Aşağıya resim bırakıyorum çıkmış sorudan ama aşırı kan vahşet içerebilir. Rahatsızlık duyanlar bakmasın.

Özet

(Hüseyin gök) #482

Ben bugün asgari ücretin 20(20) tl olduğunu ögrendim. Keşke 20(50) tl olsaydıda buna razı gelen kesimin kim olduğu açık ve net belirtilseydi:-)

(fatih çetin) #483

Nedenini açıklar mısınız?

İlk yardım prensibinden dolayı. ABC yani, Airway, nefes alamıyor öncelikli o olmalı. :slight_smile:

Sokakları, caddeleri bembeyaz görmeyi, bata çıka yürümeyi özlemişim.

(Didem) #486

Aslıda eli kopana da hızlı müdahale şart :thinking: İşlev görmesi için yani… Ama barsak üzerine ıslak gazlı bez koyup baya idare edersin :sweat_smile:

(Hiçliğin bekçisi…) #487

Twitter’da böyle bir şey gördüm. Hatta yayınevlerinden bazıları da askıya kitap koymuşlar. Haberiniz olsun arkadaşlar.

(Emre ) #488

Çocuklara yönelik reklamlarda ve ürünlerde herhangi bir gıdanın içerisinden oyuncak/teşvik ürünü çıkmasının reklamının yapılması ve satılması yasaklanmış. Yerinde bir karar.

(Hiçliğin bekçisi…) #489

Geç bile kalındı. Hepsi boyadan ibaret o ürünlerin. Özellikle kasa yanlarına konulması da bazı aileler için büyük sorundu. Tam kasada ısrarcılık olabiliyordu. Gerçi ne değişir? Şimdi de cips yığarlar. Şekerleme doldururlar. Minder Yumurta’nın da içinden patates çıkar artık. :smiley:

Gümüş iyonunun beyin için faydalı olduğunu öğrendim. Ayrıca bu gümüş iyonunu barındıran tek besin cevizmiş.

(Can) #491

Ben de çingenelerin neden Veba’ya yakalanmadıklarını biliyorum. Gümüş iyonu değil de gümüşle alakalı. :slight_smile: Gümüşün bakterileri öldürmek gibi bir özelliği var ve çingenelerin de damardan gümüş tozu almak gibi bir huyu. Hatta gümüş yüzünden derinin mavi renge döndüğü bir hastalığa yakalananlar oluyor ama sonuçta Vebadan korunmuşlar veya efsane böyle. :slight_smile:

(Emre ) #492

Cesur Yeni Dünya’daki Bernard ben miyim yoksa?

Ne sıra olmasını ne de sırada durmasını biliyoruz. [Bunu zaten düşünüyordum ama şimdi söylüyorum] :slight_smile:

(yunusemre) #494

Noel Baba aslında Thor, geyikleride aslinda iki tane keçiymis hatta keçilerden biri sakatlığının üstesinden gelmesine rağmen eski formunu bir türlü yakalayamamış.iyi seneler.

(fatih çetin) #495

Kaynak? (20 karakter)

(yunusemre) #496

Neil gaiman son eseri, aslında çok fazla yerde de var.iyi yıllar size:)

(Can) #497

Aklıma kaynak diye soran çocuğa kulağım diyen adam geldi. :smiley:

(fatih çetin) #498

Yeni bir video mu? Kaynak var mı? :smiley: