Bugün Ben Şunu Öğrendim

İlk yardım prensibinden dolayı. ABC yani, Airway, nefes alamıyor öncelikli o olmalı. :slight_smile:

1 Beğeni

Sokakları, caddeleri bembeyaz görmeyi, bata çıka yürümeyi özlemişim.

1 Beğeni

Aslıda eli kopana da hızlı müdahale şart :thinking: İşlev görmesi için yani… Ama barsak üzerine ıslak gazlı bez koyup baya idare edersin :sweat_smile:

1 Beğeni

Twitter’da böyle bir şey gördüm. Hatta yayınevlerinden bazıları da askıya kitap koymuşlar. Haberiniz olsun arkadaşlar.

Çocuklara yönelik reklamlarda ve ürünlerde herhangi bir gıdanın içerisinden oyuncak/teşvik ürünü çıkmasının reklamının yapılması ve satılması yasaklanmış. Yerinde bir karar.

1 Beğeni

Geç bile kalındı. Hepsi boyadan ibaret o ürünlerin. Özellikle kasa yanlarına konulması da bazı aileler için büyük sorundu. Tam kasada ısrarcılık olabiliyordu. Gerçi ne değişir? Şimdi de cips yığarlar. Şekerleme doldururlar. Minder Yumurta’nın da içinden patates çıkar artık. :smiley:

3 Beğeni

Gümüş iyonunun beyin için faydalı olduğunu öğrendim. Ayrıca bu gümüş iyonunu barındıran tek besin cevizmiş.

2 Beğeni

Ben de çingenelerin neden Veba’ya yakalanmadıklarını biliyorum. Gümüş iyonu değil de gümüşle alakalı. :slight_smile: Gümüşün bakterileri öldürmek gibi bir özelliği var ve çingenelerin de damardan gümüş tozu almak gibi bir huyu. Hatta gümüş yüzünden derinin mavi renge döndüğü bir hastalığa yakalananlar oluyor ama sonuçta Vebadan korunmuşlar veya efsane böyle. :slight_smile:

2 Beğeni

Cesur Yeni Dünya’daki Bernard ben miyim yoksa?

Ne sıra olmasını ne de sırada durmasını biliyoruz. [Bunu zaten düşünüyordum ama şimdi söylüyorum] :slight_smile:

1 Beğeni

Noel Baba aslında Thor, geyikleride aslinda iki tane keçiymis hatta keçilerden biri sakatlığının üstesinden gelmesine rağmen eski formunu bir türlü yakalayamamış.iyi seneler.

Neil gaiman son eseri, aslında çok fazla yerde de var.iyi yıllar size:)

1 Beğeni

Aklıma kaynak diye soran çocuğa kulağım diyen adam geldi. :smiley:

6 Beğeni

Yok ama anlatayım sen hayal et. :smiley: Darbe dönemi adamın biri “Ankara’da patlama sesleri devam ediyor” yazmış facebookta bir yoruma. Çocuğun biri gelmiş “Kaynak???” yazmış adam da cevaben “kulağım a… bu nasıl soru?” yazmış :smiley:

10 Beğeni

Herkes yürüyüp gider,
Sen kalırsın.

Bilmediğin;
Herkesin yürümediği,
Senin de kalıp kaldığındır.

Yol gider,
Hayat gider,
Her şey gider;
Hiçlik kalır.

Öğrendin…
Şimdi bildiğin gibi kal.

4 Beğeni

Windows 10’da Win ve Tab tuşlarına aynı anda basarsak 3 gün boyunca açtığımız tüm dosyaların listelendiğini ve dilediğimizi seçip açabildiğimizi “kazara” öğrendim. Demek ki her sabah benim gibi her dosyayı tek tek açıp aramaya gerek yokmuş. (Enayi gibi hissediyor…)

6 Beğeni

Çok yeni olmasa da yeni bir özellik 8-9 ay önceki güncellemeyle gelmişti. Zaman Çizelgesi ( gavurcası Timeline galiba) olarak adlandırılıyor.

1 Beğeni

Age of Empires 3 te kralınıza Hitler ismi verilmiyormuş :neutral_face:

3 Beğeni

Kuş gribi zamanlarında aşı bulundu, aşı olun denilen aşıların normal grip aşısı olduğunu öğrendim. Kuş gribi normalde insanda hastalık yapmayan bir virüsmüş ancak siz hâli hazırda gripseniz etkileşime geçip değişerek ölümcül hâle geliyormuş.

Kırım Kongo Kanamalı Ateş’li hastadan kan alırken eline enjeksiyon batmasıyla görevlilerin ölmesinin ama hastanın birkaç gün sonra taburcu olmasının nedenini de öğrendim. Çünkü nairovirüs ailesinden olan bu virüs kene ısırmasıyla geçtiğinde erken tedavi edilebiliyor. Ancak virüs insan vücuduna girdiğinde patonijetisi 10 kat artıyor ve insandan insana bulaştığında kesin ölümcül oluyor.

8 Beğeni

Aslında yeni öğrenmedim ama bu başlıkta paylaşacağım. Çünkü çok eğlenceli bir konu. Bilmeyenler de şimdi öğrenecekler ve “bugün ben şunu öğrendim” diyecekler.

Yaşı yetenler CM 01-02 oyununu hatırlarlar. Bu oyunda Maxim Tsigalko adında bir futbolcu vardı. Oyundaki yetenekleri o kadar olağanüstüydü ki gerçek hayattaki yeteneği nedeniyle değil de bir oyun yüzünden ünlü olan ilk futbolcu olabilir. Gerçekte dünya yıldızı olacak kadar iyi bir futbolcu değildi ama oyunda tam bir gol makinesiydi. Çok ucuza transfer ediyordunuz ve rakiplerinizi birer birer eziyordunuz. Bu aslında bilinçli olarak yapılmış bir şey değildi. Oyundaki bir hatadan kaynaklanmıştı.

Beyaz Rusya’ya onunla tanışmak için giden futbol severler olmuştu. Avrupa’da pek çok futbol kulübünün taraftar grubu bu adamın transfer edilmesi için etkinlikler düzenlemişti. CM 01-02’yi karşılıklı oynarken Tsigalko’yu transfer etmek hile yapmak sayılıyordu. Fakat o gerçek hayatta büyük bir futbolcu olamadı ve bir süre sonra sakatlığı nedeniyle futbola erken veda etti. Tsigalko türünün tek örneği değildi. Benim aklıma gelen bir diğer örnek de Sergei Nikoforenko.

Bir oyunun içindeki bir hatanın gerçek hayata nasıl bir etkide bulunduğunun ilginç bir örneği.

7 Beğeni