Bugün Ben Şunu Öğrendim:

(Hiçliğin bekçisi…) #623

Restorasyon diye bir şey daha icat edilmedi. Edilsin yapılacak efendim. :sunglasses:

(Emre ) #624

Kardeşim bak adam daha ne yapsın size? Eskimiş “tarihi eserleri” yeniliyor yine yaranamıyor. Reisimizin yoluna taş koymayın bir kerede ya. Yetmez ama evet.

Tarihe amfiye beton dökülerek yapılan restorasyonları unutmayalım.

Nankörlük işte naparsın.

@AeroKnight bu video. Beğenmişsin gerci izlemiş olabilirsin.

(Emre ) #628

Ha evet, bunu izledim. IQ muhabbeti sokmasalarmış işin içine daha iyi olurmuş.

(Okan Akıncı) #630

Audrey Hepburn’ün baş rolde oynadığı Funny Face filmindeki Empatikalizm adlı hayalî ideoloji ya da akımın Avusturyalı filozof Ludwig Wittgenstein’in düşüncelerine ne kadar çok benzediğini öğrendim. Görünen o ki o kadar da hayalî değilmiş.

ABD 40 sene önce dikilen Rehbertaşı anıtında bulunan 10 maddenin hepsi uygulanmalı mı sizce? Özellikle ilk madde.

(Emre ) #632

Ben bunu ilk defa siz yazınca öğrendim şimdi. Wired’da yazanı okudum önce:

http://www.radioliberty.com/stones.htm

Okuyorum şu anda fakat daha yeni bilgi sahibi olduğum bir konu hakkında ne kadar berrak fikirler oluşturabilirim bilmiyorum. Yarın bir şeyler karalarım belki şu an okumakla ve düşünmekle yoruyorum kendimi.

(Okan Akıncı) #633

Çözülemeyecek bilgisayar sorunu yoktur, Linux kullanmayan insan vardır.

(Bilgisayarımda, Windows’ta bir türlü çözemediğim bir donanım sorununu Linux’a dönerek çözdüm)

(Emre ) #634

Ya biz din derslerinde diğer dinlere düşman olarak özellikle Yahudilik anneden geçer diye öğretilerek büyütüldük, sanki doğarken biz Müslümanlığı okuduk da bu dünyaya geldik, doğan çocuğun bile kimliğine İslam yazmışız daha hala onun bunun dini değiştirilmiş, bizim ki değiştirilmemiş en doğru bizimki evreninde yaşıyoruz. He sen nerden biliyorsun onlarınkinin değiştirildiğini, seninkinin değiştirilmediğini? Kontrol eden bir mekanizma mı var, koyuyorsun yeşil ışık yanıyor? Hem seninki Allah’ın sözü diğerleri değil mi? Bunların kitapta başlıyor ötekileştirme, huzursuzluk, gıybet, hıyanet.

(galeme) #635

Halikarnas Balıkçısı kitabın değil yazarın ismiymiş.

(Kingebu) #636

Güzel kardeşim bu dediklerinin hepsinin cevabı var.Ama inanıp inanmamak sana kalmış.Herşeyi red edebilirsin.Fakat cevap arıyorsan okuduğun bazı şeylere inanmak zorundasın.Vicdanın ve aklın seni nerede rahat hissettiriyorsa o doğrudur.

Ceket palto vs. asılan ayaklı askılara dilsiz uşak denildiğini öğrendim. :flushed:

Modern Klasikler Oksimoronluğu başlığı sayesinde oksimoronun anlamının “İki zıt anlamlı kelimenin bir arada kullanılması” olduğunu öğrendim. Emre Karayel’in aynı isimli tiyatro oyununu da hatırlıyorum. Anlamını moron, idiot gibi bir şey sanıyordum, alakası yokmuş.

(Emre ) #639

Pubg’de yer alan “Yasnaya Polyana”nın Tolstoy’un doğduğu yer olduğunu öğrendim. Orda adına müzesi de varmış.

Bugün ben şunu öğrendim değil de, fark ettim demeliyim. Bir zamanlar gazeteler kuponla verdikleri kitaplarla, okurları için çok önemli bir kültür hizmeti de yapıyorlardı.

(Enver Arman ★) #641

Kitaplarınız için acilen bir ev almalısınız.

:slight_smile: Ev alamam ama daha az kitap almalı ya da e-kitap almayı artırmalıyım…

Şimdi bulamadım ama yine eski zamanlar Radikal gazetesi Şevket Süreyya kitapları dağıttı, Sabah gazetesi de (ben de yok ama) 90’lar da Nobel ödüllü romanlar dağıtmış…

Gazeteler bir dönem gazetecilik faaliyetleri dışında kültür faaliyetleri de yapıyormuş.

(Hiçliğin bekçisi…) #643

Misafir kabul ediyor musunuz? :joy: Bir kahvenizi içerdim. :sweat_smile: