Bugün Ben Şunu Öğrendim:

Elbette ediyoruz :grinning: ama salonda.

(Halil Oğulcan Karamağara) #645

Kahve aldım ve kahve içeceğim. Kahvesiz yapamıyorum. :frowning:

(Hiçliğin bekçisi…) #646

Ahaha. Ya aklıma şey geldi. Hani çocuk olunca çocuk sevmeye gidilir ya ben de kitap sevmeye gelmek istiyorum. :joy:

Çocuk sevmeye hediye ile gidiliyor siz de kitap sevmeye kitap hediyesiyle gelirsiniz.:grinning:

(Hiçliğin bekçisi…) #648

Tabi canım elimiz boş gelecek değiliz. Alırız bir iki yaprak Oathbiringer. :smiley:

Sahaf bir arkadaşım var, daha çok ikinci el kitaplar vb satıyor. Sana dükkan açalım, bir süre kitap almadan bunlar dükkanı idare eder diye takılır arada bir.

(fatih çetin) #650

Ben küçükken, 2001-2002 olması lazım, gazete kuponları ile 60 kitaplık Dünya Klasikleri seti almıştım. Güzel bir hizmetti bence. O kitapları yakın zamanda bir meslektaşımın Konya’daki bir okula açacağı kütüphaneye bağışladım. Maksat gelecek nesiller okumaktan mahrum kalmasın.

(Can) #651

Alper hocam ne yapmak istedim biliyor musunuz? Bilemezsiniz çünkü söylemedim saçma oldu kabul neyse. Şöyle geri geri gidip bir hızla kitapların üstüne atlayasım geldi. Paranın, hazinenin üstüne atlarlar ya hani. Ben ki kitabın köşesi kıvrılsa depresyona girerim o yüzden öyle aerodinamik atlardım ki havada fizibilite ayarı çekerdim çünkü şükür ki akış dersi aldık hiçbir kitaba zarar vermeden üzerlerine düşer elimi böyle rastgele sallar elime ilk denk gelen kitabı açar biraz okur kenara fırlatır bir başkasını açar onu da biraz okuyup bir diğerine geçerdim. Arka planda da tam atladığım sırada bu şarkı girerdi: https://www.youtube.com/watch?v=5e3uiAIia-4

Kımon pipıl!

:slight_smile: Şarkı güzelmiş ama ritmi pek öyle sakin sakin durma ritmi değil, muhtemelen o atlayış zararsız bir atlayış :slight_smile: olmazdı.

(Hiçliğin bekçisi…) #653

Kitaplara zarar vereceginden emin olursa @Ishamael uçmayı bile söker. :joy: Eminim uçabilirdi öyle bir durumda. :sweat_smile:

(Can) #654

Yakalandık. :smiley: Neyse güzel güzel bir köşede oturup da o dediklerimi yapabilirim. Bir iki sayfa okuduktan sonra fırlatıp atma yerine kalkıp efendi efendi yerine geri koyardım. :smiley:

@agape katılıyorum sökebilirim. Gerekirse kitapların arasında yaşamaya elverişli bir evrim de geçirebilirim. Her şey yapay seçilime ve benim inatçı ruhuma bağlı. :smiley:

(Okan Akıncı) #655

Belki zaten bilinen bir şeydir ama ben bugün öğrendim. Youtube’da aşırı miktarda gerizekâlı var. Evet, “gerizekâlı” sözcüğünü hiç çekinmeden kullanabilirim.

Olayın ne olduğunu da size anlatayım. Bugün biraz Türkçe müzik dinliyordum. Dinlerken yorumlara bir göz attım. Yabancı bir kişi “Turkish is a very beautiful language” (Türkçe çok güzel bir dil) yazmış. Bizimkiler de ona cevap olarak bir sürü hakaret ve küfür yazmışlar.

Şimdi bu ağır gerizekâlılık değil de nedir? Bir Türk, “Türkçe çok güzel bir dil” diyen bir insana neden küfreder? Ben başka bir açıklama bulamadım.

(Emre ) #656

Bazen ben de Aziz Nesin’in: “Türk milletinin %89’u aptaldır” sözünü hatırlıyorum. Sonra Atatürk’ün: “Türk milleti zekidir…” konuşması aklıma geliyor çelişkide kalıyorum.

Tüm yabancılara düşman gözüyle bakan bir kesim var :confused: Avrupa’yı şeytanlaştıran veya Orta Asya ırklarından nefret eden kesimlerden oluşan bir toplumda büyüyen çocukların yabancı görünce böyle saldırmasına şaşırmıyorum ben. Zekadan çok eğitimle ilgili bir sorun bence.

Sosyal medya cahilliğin ve aptallığın prim yaptığı, bir o kadar cesaretlendirildiği yerdir.

(Okan Akıncı) #659

Bu sadece yabancı düşmanlığı değil bence. Tamam, muhatap oldukları kişi yabancı ama bu yabancı bizim dilimizi sevdiğini söylüyor. Yani hakkımızda kötü bir şey değil, iyi bir şey söylüyor.

Eğitimle ilgili sorunlarımız olduğu aşikâr ama bence yeterli bir açıklama değil. İnsan cahil de olsa böyle saçma bir davranışta bulunmaz. Ben okuma yazma dahi bilmeyen ama oldukça saygılı insanlar da gördüm. Bu başka bir şey.

Hangisinin doğru olduğunu bilmek için bütün vatandaşları sırayla IQ testine sokmak lazım. Bana sorarsanız ikisi de bilimsel bir gözlem değil. Bazı nedenleri var. Aziz Nesin, bazı konularda toplumun çoğunluğu ile aynı fikirde olmadığı için yıllarca absürt tartışmalara maruz kaldı ve bunu söyledi. (Bu arada bildiğim kadarıyla %89 değil %60 demişti) Atatürk ise savaştan çıkmış ve çok geri kalmış bir milletin ayağa kalkma mücadelesine önderlik ediyordu. Bu yüzden bu milletin kendine güvenmesini sağlamak zorundaydı. Bence ikisi de kendine göre haklı.

Katılıyorum. Aptallık ve cahillik, ister olumlu isterse olumsuz olsun tepki doğurur. İnsanların da daha fazla etkileşim için yapmayacağı şey yoktur.

(Can) #660

Daha fazla katılacağım bir yorum yapamazdınız sanırım.

Ahlaki ve kişisel değerler açısındaki eğitimi kastetmiştim, aile içi verilen veya kişinin kendi kendine geliştirdiği.

(Okan Akıncı) #662

Tekrar düşündüm de sanırım haklısınız.

(Emre ) #663

[quote=“okanakinci, post:659, topic:110”]
Hangisinin doğru olduğunu bilmek için bütün vatandaşları sırayla IQ testine sokmak lazım. Bana sorarsanız ikisi de bilimsel bir gözlem değil. Bazı nedenleri var. Aziz Nesin, bazı konularda toplumun çoğunluğu ile aynı fikirde olmadığı için yıllarca absürt tartışmalara maruz kaldı ve bunu söyledi. (Bu arada bildiğim kadarıyla %89 değil %60 demişti) Atatürk ise savaştan çıkmış ve çok geri kalmış bir milletin ayağa kalkma mücadelesine önderlik ediyordu. Bu yüzden bu milletin kendine güvenmesini sağlamak zorundaydı. Bence ikisi de kendine göre haklı.

IQ testinin de ne kadar bilimsel olduğu tartışılır. Ben inanmıyorum o testlere. Bazı şeylerin bilimsel deneyi yapılamaz, gözlemlere daha çok güvenirim.