Büyülü Gerçekçiliğin Çağdaş Örneklerinden "Olağanüstü Durumlar ve Canavarlar" Raflarda

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/olaganustu-durumlar-ve-canavarlar-ruth-emmie-lang/İskoç yazar Ruth Emmie Lang’in ilk romanı “Olağanüstü Durumlar ve Canavarlar”, Panama Yayıncılık etiketiyle Türkçe raflarında. (DEVAMI…)

5 Beğeni

Büyülü gerçeklik deyince bir hevesle girdim ancak ana teması ilgimi çekmedi. :slight_smile:

Aşk denildiği zaman inceden bi’ irkiliyorum. Aşk var, aşk var… (Vurguyu değişik okuyunuz. Bu artık sizin vurgu şeklinize kalmış.)

Forest Gump’ın yazarı denildiği için oradan gideyim. Forest Gump da bir aşk hikayesi içerir, Alacakaranlık da bir aşk hikayesi içerir. Genç ve minnoş kitleyi çekmek için yeterli bir kelime ama benim gibi kimseler için de bir o kadar riskli. Acaba hangi türden bir aşk hikayesi var?

Tabii bu sebeple bir kenara atacak değilim. Bu tip arka kapakların bende uyandırdığı etki bu. Ödül almaları veya aday olmaları ya da listelere girmeleri kitap bitince düşünecek bir konu sunuyor bana sadece. Kafadamki sorular:

Hangi yönüyle listeye girmiş olabilir?
Aday olmayı bence hak ediyor mu?
Ödül almasına sebep olan nedir?
Bu listeciler ve ödülcü kurumlar “körler, sağırlar birbirini ağırlar” yapmış olabilirler mi?
Ben kimim de böyle yargılara varabiliyorum?
Kitabı her yönüyle ele aldığımda kendi bilgi, birikim ve kişisel görüşüme göre kitap nasıl?

Kesin bir yargıya varmak şu aşamada çok zor. Elbette güvendiğimiz ve gözümüzü kapalı aldığımız kitaplar var. Daha önce deneyimlediğimiz kimseler oluyorlar. Eğer yeni deneyimleceksem mutlaka ama mutlaka bir fuarda veya kitapevinde elime alıp biraz okurum. İç sayfaları kurcalamak adetimdir.

Neyse, haberi görünce içimden geçenleri yazayım dedim. Genelde yeni bir kitap veya haber görünce özellikle de övgülü ya da ödüllüyse bu tip şeyler geçer aklımdan.

1 Beğeni