Büyülü Gerçeklik Nedir: Kapıları Aralayan Bir İhtimal Daha Var

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/buyulu-gerceklik-nedir-ozellikleri/

Büyülü gerçeklik nedir? Edebiyatta bambaşka kapıları aralayan bu akımın en belirgin özellikleri nelerdir? Hangi yazarlar ve eserler bu akıma dahildir? (DEVAMI…)

6 Beğeni

Çok güzel bir yazı. Rabia Elif Özcan’a teşekkür ederim. Büyülü gerçekçiliğe dair aklımdaki soruların hepsi cevapladı. Yine de bana göre bu türde yazmak daha çok sezgiye dayanıyor. Sezgi değilse de kültürel bir yatkınlık belki. Yani ben şimdi otursam büyülü gerçekçi bir öykü yazmaya kalksam (otursam ve kalksam mı?) kötü bir taklitten öteye gitmez.

Korkunç, bilim kurgusal, fantastik, romantik ya da gerçekçi bir öykü yazmak herhangi bir kültürden bağımsız artık. Tüm insanlığa mâl oldular. Ama büyülü gerçekçilik sanki hala Güney Amerika’ya ait.

1 Beğeni

Kazuo Ishiguro ‘‘The Buried Giant’’ kitabına fantastik edebiyat diyenlere karşı çıkmıştı, daha derin bi eser olduğunu söylemişti. Ursula K. Le Guin’de ona parmak sallamıştı, fantastik edebiyatı böyle küçümseyemezsin diye. Kendi çapında bayağı fırtına koparmıştı o eser.
Yazınızı beğendim ama büyülü gerçekçilik akımına hep mesafeli kalmışımdır. Cortazar büyük bir istisna tabi ki. Belki Calvino ve Borges biraz da Bolano. Neyse burada keseyim düşündükçe aklıma sevdiğim yazarlar geliyor hepsi de büyülü gerçekçiymiş :grinning:

2 Beğeni

Güzel bir inceleme yazısı. Büyülü gerçeklik ile" sürrealizm"i de karıştırmamak lazım tabii. Gerçekten bu türde M. Asturias önemli bir isimdir. Her ne kadar romanlarını bitirmeye bir türlü muvaffak olamasam da. Saydığınız yazarların tümünün uslub ve konuları farklı olmakla birlikte yarattıkları atmosferlerde daima gerçekle-düş (hayal) arasındaki adeta yarı- şeffaf bir sınır vardır.