Buz Ejderhası Üzerine

Kitap: Buz Ejderhası
Özgün Ad: The Ice Dragon
Yazar: George Raymond Richard Martin
Yayın: Epsilon Yayınevi
Baskı: 2. basım, Ocak 2019, İstanbul
İlk Baskı: Aralık 2018
Çeviri: Alican Saygı Ortanca & Emre Aygün
ISBN: 978-605-173-504-7

Öyküde Yer Alan Karakterler: En kötü donda doğmuş olan, hiç ağlamayan, seyrek gülümseyen, kış çocuğu küçük kız Adara ⋆ Adara’nın dostu Buz Ejderhası ⋆ Adara’nın iki yaş büyük ağabeyi Geoff ⋆ Komşu çiftlikte yaşayan, çok önceki olayları dahi anımsayan İhtiyar Laura ⋆ Adara’nın babası John ⋆ Adara’nın ablası Teri ⋆ Kralın hizmetinde bir ejderbinici olan, Adara’nın amcası Hal ⋆ Kendisini doğururken ölmüş olan, Adara’nın annesi Beth ⋆ Hal’ın ejderhası Orakkanat

Sevgi ve özveri üzerine bir öykü içeren yüz yirmi sayfalık bir kitap. Ama bu sayı sizi yanıltmasın, çünkü kitapta yer alan çok sayıdaki resim ile nispeten büyük punto ve dar paragrafları işin içine katınca yazılı sayfa sayısı epey düşüyor; bunlara bir de bölümler arasındaki yazısız sayfaları eklemek gerek. Dolayısıyla, akıcı ve hafif diliyle birlikte, bir oturuştan çok daha kısa sürede bitirilecek bir kitap.

Kitabın ressamı İspanyol sanatçı Luis Rayo’nun çizimleri çok güzel. Kitabın içinde otuz iki siyah-beyaz çalışma, ön ve arka kapakların arkasında ise iki renkli (daha doğrusu sarı, siyah ve beyaz renklerden oluşan üç renkli) çalışma var. Kapak arkalarındaki resimler bir sonraki sayfayı kaplayacak biçimde basılmış olup ikişer sayfada yer alıyor. Ayrıca şömizin iç tarafında Adara’yı Buz Ejderhası’nın üstünde gösteren boydan boya bir resim var; aynı çalışma şömizin ön yüzünde de bulunuyor. Ancak, iç sayfalarda daha kaliteli bir kağıt kullanılsaydı, resimler de daha net gözükürdü…

Öyküye gelirsek…

Adara, babası ve iki kardeşi ile birlikte çiftlikte yaşayan küçük bir kızdır. Çok soğuk bir kış günü doğmuş olan Adara sıcağı sevmemekte, soğuktan ve kıştan hoşlanmaktadır. Dört yaşındayken bir Buz Ejderhası ile karşılaşır, aralarında bir yakınlık doğar. Derken yaşadıkları krallık, düşman krallıkça istila edilir…

Güzel bir öykü, güzel bir masal… Çocuklara sevginin, bağlılığın, özverinin çizgileri aktarıldığı için de eğitici. Kitabı kızım için aldım ama önce ben okudum ve çok beğendim. Yaparım ara sıra böyle kaçamaklar, kocaman bir çocuğum ben; boyutum büyük olsa da, sanırım bir çocuk yüreği var bende…

3 Beğeni

Çocukların diline gerçekten güzel hitap eden bir kitap. Ayrıca ilgi çekici resimleri ve öyküsüyle de beğenimi topladı. Çizimler konusunda hak veriyorum ben de. Belki bir parça daha iyi kağıt olsaydı daha hoş görünebilirdi. Bazı kısımlar fazla soft kalmış. Yine de bence güzel.

1 Beğeni

Az önce kızım da okudu ve kısa sürede bitirdi. Çok beğendiğini de belirtti…

1 Beğeni