Çamurdan Sıyrılan Kemikler

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/camurdan-siyrilan-kemikler/

image

Sabahın ilk ışıkları ufukta yükseliyordu. Kış tüm hiddetiyle kendini hissettiriyor, insanın yüzünü pençeleyen ayaz iki gündür aman vermiyordu. Ne askerlerin ne de onları taşıyan atların takati kalmıştı. Ancak duracak vakitleri yoktu. Çektikleri sıkıntılar katlanılabilirdi. Asıl katlanılamayacak olan şey Mogu Han’ın askerlerine esir düşmekti. Sayıları iki yüze kadar düşmüştü. Amansız Moğol izcileri peşlerini bir türlü bırakmıyordu.… (DEVAMI…)

1 Beğeni

Merhaba;
Burada paylaştığım ilk hikayemdir. Göz atıp, okuma fırsatı olan arkadaşlardan eleştiri ve yorumlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Keyifli okumalar.

Merhaba,

-de’lerin yazımında ve virgül kullanımında bazı eksiklik ve hatalar var.

Tekrardan ifadesi doğru değil, tekrar kelimesi yeterli. “Duyumsamak” da açıkçası bana -günlük dilde kendim dahil kimsenin kullandığını görmediğim için- samimi gelmiyor. “Hissetti” ya da “fark etti” bence daha çok uyardı buraya.

“Su matarasından” yerine sadece “mataradan” yazmak daha doğru, yani ilk “su” kelimesi gereksiz. Gereksiz sözcükler metnin akıcılığını etkilediği için dikkat etmekte fayda var.

“Sevk etmek” buraya uymamış. “Endişelenmesine sebep oldu” olabilirdi.

Diliniz ve cümleleriniz güzel, açık ve akıcı. Genelde yabancı fantastik romanlara eğilimli öyküler gördüğümüz için Türk mitolojisine dayalı fantastik kurguyu da çok beğendim. Bence büyük bir potansiyeliniz var. Daha çok okuyup yazarak çok daha iyilerini yazabilirsiniz.

Elinize sağlık, yazmaya devam.

Öncelikle değerli yorumlarınız ve katkınız için teşekkür ederim. Bazı hataları bende sonradan fark ettim. Bazen gözden kaçabiliyor. Umarım bundan sonraki çalışmalarda daha az hatayla yazabilirim. Fantastik romanların popüler olduğu şu dönemde Türk mitolojisi ve kültüründen yararlanılmasının bu alanda çok daha başarılı olmamızı ve özgün eserler ortaya koymamızı sağlayacağını düşünüyorum. Bir başka öyküde görüşmek dileğiyle.

1 Beğeni