Captain Marvel’ın Takdire Şayan İnce SJW Dokunuşları (Bol Spoiler'lı)

(Atakan Uçar) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/captain-marvel-spoiler-inceleme/

Marvel Sinematik Evreni’nin çiçeği burnunda filmi "Captain Marvel"a farklı bir yönüyle baktığımız spoiler’lı incelemesi sizlerle. (DEVAMI…)

(Veli OKULAN) #2

Bence de iron man 3 çok saçma. İlk sahnede bütün bir sürü gizli zırhı ile ortaya çıkıp 3. Dakkada kötü adamı yenmeliydi. Yoksa bize ne starkın hezeyanlarından. Zaten cap marvel 20 senedir varmış neden fury onu infinty war da çaatmadı herkes öldü?

(Kemal Küçükgedik) #3

SJW’ler 2000’lerin başında var olsaydı, Yüzüklerin Efendisi’nde Gimli ile Legolas eşcinsel, Frodo da zenci olurdu.

(Deniz) #4

Dünyayı kötülerden bina değil, içindeki büyücüler koruyor. O büyücüler düştükten sonra bina ele geçiyor. Onlar sadece; koruma noktaları. Ayrıca, o düşman “Dormammu.” Kendi evreninde sınırsız bir güce sahip. Evrendeki tüm kara büyü güçlerinin de kaynağı. Sonsuz bir döngü içerisinde hapsolduğunu bildiği için bıraktı. Buna yenmek denemez. Bu film için bu eleştiri sanki biraz sert olmuş. Keza çok beğendiğim bir filmdir. Marvel’ın bu atmosferde başka bir filmi yok. Diğer film eleştirilerine katılıyorm.

(Coşku Türkay) #5

Komik olan şey Dormammu’yu birden bire loop’a sokup delirtip alt edicek denli küçük gösteren bir film olması. Dormammu ya, baya baya her şeyi mahvedebilecek kudrette. Tek filmde harcamak oldukça yanlış. Bugüne dek kimse akıl edemedi mi yani?

Ha bir de binalar koruma noktaları ama gereğinden fazla ‘bina’ kavramına saplanmışlık vardı. Yoksa keyifli bir film ama Marvel’ın en iyilerinden değil kesinlikle.

(Deniz) #6

Orada; Dormammu küçük gösterilmedi ki, tam aksine dünyayı yok edecek kudrette olduğunu gördük. Dr. Strange zaman taşını kullanmasa idi, Dormammu’yu sonsuz döngüye hapsetmese idi, bunu başaramazdı. Ki, Dormammu hala kendi evreninde. Ve, Dr. Strange ve zaman taşı yok. Şu anda Avengers’in büyük bölümü de yok. Verdiği sözü unutup tekrar saldırabilir. Orijinde, Dr. Strange kendi evreninde yeniyordu Dormammu’yu. Filmde yine yüceltmişler. End Game filminde konuşulan büyük düşmanlardan biri zaten; Mikaboshi, Galactus ve Dormammu. Ki bana göre, kozmik evrene giriş olacaksa; LT veya Beyonder’de olabilir. Malum, Eternals filmine ve dolayısiyle kozmik MCU evrenine bir giriş olacak bu film.

(M. Ihsan Tatari) #7

Film ne kadar iyi, SJW dokunuşları ne kadar ince olursa olsun, başrol oyuncusu Brie Larson’ın densiz açıklamaları ve saldırgan SJW tavırları yüzünden Captain Marvel’ı izlemeyi kesinlikle düşünmüyorum. Filmin galasında beyaz erkek eleştirmen görmek istemediğini söylemesi, bunun bir feminist filmi olduğunu her fırsatta dile getirmesi ve benzeri açıklamaları yüzünden kendisine kızgınım.

Ben feminist bir insanım, bilen bilir. Kadın-erkek eşitliğini her yerde savunurum, bundan da gocunmam. Ama, incelemede de belirtildiği gibi, bazıları kantarın topuzunu fena kaçırıyor. İş “kadın-erkek eşitliğini” çoktan geçip “erkeksiz dünya mükemmel dünyadır” anlayışına dönüştü. Siyahiler için başlatılan farkındalık yaratma çalışmalarıyla birleşince “bütün beyaz erkekler kötüdür” gibi bir algı oluşmaya başladı. Ben beyaz bir erkek olarak bundan rahatsızım. Bana karşı ırkçılık yapılıyormuş gibi hissediyorum.

Şimdi diyeceksiniz ki amaç o. Ama böyle olmaz. Kadın-erkek eşitliği, siyah-beyaz eşitliği böyle sağlanmaz. Bu sadece aradaki uçurumu arttırıp insanların arasına nefret ve gocunma tohumları ekiyor. Her yerde kadının ve farklı ten rengine sahip kişilerin de insan olduğunu, eşit haklara sahip olmaları gerektiğini savunan ben bile kendimi dışlanmış ve kızgın hissediyorum.

Ayrıca bu filmi övmek için diğer Marvel filmlerini yermeyi pek mantıklı bulmadım. Iron-Man 1, Guardians Of The Galaxy, Spider-Man 2 (MCU’ya dahil değil ama olsun) ve The Incredible Hulk (Edward Norton) da gayet başarılı çizgi roman uyarlamalarıydı bence.

(Ufuk ) #9

İnceleme için teşekkürler Atakan. Aynı fikirde olduğum noktalar olduğu kadar farklı düşünceler içerisinde olduğum kısımlar da var.

Çok subjektif sularda yüzüyoruz. Bana sorarsan Doctor Strange de, Guardians of the Galaxy de Captain Marvel’dan iyi filmlerdi. Doctor Strange’i eleştirdiğin kısımlar benim hiç gözüme batmadı açıkçası. Çünkü orada metafiziksel bir anlam da var. Bu altyapı benim Marvel film evreni içerisindeki tutarlılığı sorgulamama vesile olmadı. Hatta Guardians of the Galaxy, bugün izlemekte olduğumuz Marvel filmlerinin sinematografik, karakter etkileşimi, hikaye anlatımı ve espri düzeyi noktasındaki tonunun çıkış noktasıdır. James Gunn resmen yeniden hayat verdi Marvel evrenine o filmle. Bunu göz ardı etmemek lazım. O açıdan Captain Marvel’ı bahsettiğin filmler ile aynı seviyede görmem benim için mümkün değil. Bugün açıp açıp Guardians of the Galaxy izlerim (ki sahip olduğum tek Marvel DVD’si de odur) ama Captain Marvel’ı bir daha açıp izleyeceğimi hiç sanmıyorum. Bahsettiğin filmleri de bir kez daha izlerim tabi. Aynı şekilde Doctor Strange, Iron Man 1-2 yine tekrar tekrar izleyeceğim filmler. Anladığım kadarıyla film seni beni etkilediğinde daha fazla etkilemiş. Ama dediğim gibi, subjektif sulardayız. :slight_smile:

Captain Marvel benim gözümde Ant-Man konseptinde bir film. Bireysel sorunlar + içine çekildiği global, evrensel problemler. Kopyala yapıştır… (Son dönem tüm Marvel filmleri böyle değil mi zaten?)

Filmin gündemde kalması için ortaya atılan cinsiyetçi ve ırkçı yaklaşımlar ve söylemler de beni hiç ilgilendirmiyor açıkçası. Ben filmi kendi çerçevesinde ve etkileşim içerisinde olduğu diğer filmler ölçeğinde değerlendirir ve gözüme gözüme sokulan bir mesaj algılamazsam da alt metnindeki mesajları yokmuş kabul eder, geçerim.

Captain Marvel’ı izledikten sonra film hakkında olumlu ve olumsuz görüşlerim vardı. Fakat zaman geçtikçe olumsuzlar ağır bastı maalesef. Çok fazla "Deus Ex Machina"ya ihtiyaç duyan kurgulardan hiç haz etmediğimi bir kez daha gördüm. Captain Marvel bir sürü buna benzer an barındırıyordu ve bunların hepsini aynı sepette görmek hatırladıkça beni rahatsız etti. Bu senaryo benim önüme gelmiş olsa “Biraz daha çalışın bakalım çocuklar,” der geri yollardım. Fakat Marvel takvim sıkışıklığından bu seçeneğe sahip değildi ve film bu haliyle vizyona girdi. Bence Marvel’dakiler de ortaya çıkan üründen memnun değildir am eldeki kısıtlı zamanda buna da şükür demişlerdir.

İyi bir kurguları olmasına rağmen çok sığ bir senaryoları olduğu için, yan karakterlerle işi kurtarmaya çalışmışlar. Bir noktaya kadar da başarılı olmuşlar. Sezar’ın hakkı Sezar’a; Jude Law, Samuel L. Jackson, Ben Mendelsohn ve Annette Bening çok iyi iş çıkartmış. Brie Larson benim tahmin ettiğim kadar kötü durmuyordu. Ben çok daha başarısız olmasını bekliyordum ama yaratmak istedikleri kahramanın karakteristik özellikleri ile gayet iyi bir uyum göstermiş. Çok kötü bir oyuncu seçimi olmamış bu açıdan.

Gelelim olayın End Game’e bağlanma hususuna. Çok daha agresif bir after credits yerine, bağlayıcı bir sahne koymayı tercih etmişler. Ben olsam daha gösterişli bir sahne seçerdim. Yine de Captain Marvel’i Avengers ekibi ile aynı sahnede görmek hoştu. Şimdi Marvel’ın bize “Bu kız bunca zaman - Infinity War olayları ağırlıklı- napıyordu ve özellikle de evrendeki canlıların yarısı kül olmuşken nerelerdeydi?” sorularına ikna edici cevaplar vermesi gerekiyor. Bakalım göreceğiz…