Carnival Row: Peri Masalında Geçen Bir Dedektiflik Öyküsü

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/carnival-row/

Steampunk atmosferi ve Viktorya Dönemi esintileriyle dikkat çeken, dedektiflik, politika, aşk ve entrikayı bir araya getiren Amazon Prime dizisi "Carnival Row’"u inceledik. (DEVAMI…)

2 Likes

:thinking: Netflix yapımı Bright filmini, elf ve orcların yaşadığı alternatif bir evrenden bahsedilirken bunun günümüz dünyasına yansıtılışını zayıf bulmuştum. Tek gecede geçen suç draması olaraksa seyrini hoş bulmuştum.

Anladığım kadarıyla Carnival Row’u izlediğimde Bright’takinin tersine dünyasının sunumunu beğenip hikâyeyi ve anlatımı yavan bulacağım sanırım :thinking:

1 Like

Hayal kırıklığına uğradığım noktalar olsa da evreni hoşuma gitti.
Dizinin başından beri mırıldanan bir melodiyi arıyordum. Sürekli beynimde dönüyordu. Sonunda şarkının söylendiği sahneye geldiğimde gözlerim doldu :smile:
I Fly For You şarkısının çaldığı sahne epey güzeldi.
Umarım 2. sezon beni şaşırtabilecek güzellikte olur.

2 Likes

Genel olarak izlerken zevk aldığım bir dizi oldu açıkçası. Yerli dizilere benzeyen birtakım yönleri vardı gerçi ama yine de hoşuma gitti. Bakalım devamını ne zaman göreceğiz?
Yalnız işin içinde epey politika var gerçekten. Eh, günümüz dünyası işte, yapacak bir şey yok maalesef.
Bu arada, ben dizinin acilen bir soundtrack albümü olması gerektiğini düşünüyorum. Şarkıların güzelliği bir yana, tema müzikleri de oldukça başarılıydı bence. Umarım çıkarırlar bir tane.
Düzenleme: I Fly For You beni benden alıyor, sarıp sarıp dinliyorum sürekli.

2 Likes

Hala boğazım düğüm düğüm.

3 Likes

Dizinin fragmanını izlediğimde, dar gecekonduların arasında ilerleyen buharlı lokomotifi gördüğümde steampunk öğelerin çok daha baskın olacağını düşünmüş ve diziyi sahiplenmiştim. Dizi çıktıktan sonra tüm arkadaşlarımı ekran başına dizdim. Yine birlikte Bright’ı izlemiş ve farklı/güzel bulmuştuk.

Urban fantasy dalı için başarılı bir dizi olmuş evet, ama steampunk atmosferini sokaklara buhar basarak vermek yeterli olmamış. Tren dışında birkaç buharlı icat görmek isterdim. Bunların dışında yazıdaki her şeyin altına imzamı atarım :smiley:

SPOILER
Black Raven’ın diziye oturmamasının sebeplerinden biri Vignette’in ait olacağı bir yer bulunamaması gibi görünüyor. İkinci sezonda Black Raven demek Vignette demek olacak. Tam tersinin geçerli olup olmayacağını da göreceğiz.
SPOILER