Çatıdaki Şey: Cthulhu Mitosunun Gölgesinde Dolaşan Öyküler

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/catidaki-sey-cthulhu-mitosunun-golgesinde-dolasan-oykuler/

Kılıç ve Büyü türünün ustası, Kimmeryalı Conan ve Solomon Kane karakterlerinin yaratıcısı Robert E. Howard’tan korku-gerilim öyküleri. Laputa Kitap’ın dilimize kazandırdığı "Çatıdaki Şey"i inceledik. (DEVAMI…)

5 Beğeni

Güzel bir inceleme olmuş. Bir Howard hayranı olarak bu kitabı oldukça zevkle okumuş ve tadı damağımda kalmıştı. Laputa Kitap güzel işler yapıyor. En azından korku türünü sevenler için bu kitabı gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

3 Beğeni

Kitabı mutlaka alıp okuyacağım fakat LaputaKitap’ın acilen Google Görseller’den görsel arayıp, Paint’te kapak hazırlamayı bırakması gerekli.

Ortaokul çocuklarının bilgisayar dersinde ödev diye yapmayacakları işi kitabın kapağına basmışlar. Cthulhu Mitosu temeli üzerine yazılmış bir kitabın kapağında iki yandan sıkıştırılmış, oryantasyonu bozuk, İlahi Komedya’dan Dante, Virgil ve Şeytan’ın resmedildiği Gustave Dore illustrasyonu var. “Villefére Ormanında” hikayesini andırdığı için mi bu görseli kullanmışlar bilmiyorum ama malesef onu bile düzgün kullanmamışlar.

Açıkçası ben bu kapağı gördüğümde, kitapevinin kendi yaptığı işe saygısı olmadığını düşünürüm (bkz. 6.45) Aklıma ilk gelen şey “böyle özensiz ve yamuk kapağı olan kitabın çevirisi ve editörlüğü kimbilir nasıldır?” olur… Düz siyah zemin üstüne beyaz Arial Fontu ile kapak yapsınlar eyvallah derim ama şu kapak okuyucuda tahmin edebileceklerinden çok daha fazla negatif etki bırakıyor.