Cazu Yanı Sazlığı

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/cazu-yani-sazligi/

image

OKURA NOT: Başta verdiğim terimler kısmını okumadan, öyküye başlanmamalıdır. Bu öyküyle başlayan, tarihi-kurgu evrene dair bilgiler bilinmeden öykülerin anlaşılması elbette ki, güç olacaktır. Okurken keyif almanız dileğimle… TERİMLER HAFİZAN-I RUM: Ahilerin kendi bünyelerinde oluşturduğu, yaratıkları avlayan ve kendi içinde avladıkları varlığın türüne göre sınıflara ayrılan teşkilat. ÇARKLI PUSAT: El Cezeri’nin Sibernetik bilgisini, demircilik teknikleriyle birleştirerek… (DEVAMI…)

3 Beğeni

Aylar sonra yine bu seçkide bir öyküyle yer almak beni oldukça mutlu etti :slight_smile: bu seçkide editörlük yapan, bu güzel seçkiye öyküleriyle destek olan tüm yazar arkadaşları kutlar ve önümüzdeki seçkilerde sizlerle buluşmayı dört gözle beklerim. Hepimizin hayal ve kalemine kuvvet diyorum :slight_smile:

Not: Sevgili okurlar, lütfen okuduktan sonra eleştiri ve değerlendirmelerinizi benimle paylaşmaktan çekinmeyin, yazanın göremediğini okur görür ve yazana çok şey katar, şimdiden ilginiz için teşekkür ederim :slight_smile:

Her şeyden önce mistik bir anlatımınız var ve ifadeleriniz kendinize özgü. Diğer yandan bu kadar nadir kullanılan ve neredeyse dilimizden çıkmış bazı kelimeleri de kullanmalı mısınız emin değilim.

Yazınıza dair en temel eleştirim şu.

Ahali endişeli ve şöyle bir soru soruyor. Ardından cevap geliyor. Sonra ise şu şekilde devam ediyor.

Endişeli bir kalabalığa (ki haklı gerekçeleri var) böyle uzuuun uzadıya açıklamalar yapılmaz. Yapan bir geveze varsa bile halk onu bağdaş kurmuş minvalde sakince dinlemez. Ortada eğer endişeli ve kafası karışık bir halk varsa ona uygun bir diyalog kurgularsanız daha iyi olur kanısındayım.

2 Beğeni

Oradaki dediğiniz şeyde hakkınız var ancak yazarken eklemeyi unuttuğum bir detayı da bana hatırlatmış oldunuz (konuşma ahali önünde değil, subaşının evinde olacaktı :sweat_smile:) buna ayrıca teşekkür ederim, daha da dikkat ederim elbette. Dil konusunda ben de sizin gibi ikilemde kalıyorum ama zamanla oturacaktır diye düşünüyorum :slight_smile: Eleştiriniz ve kıymetli yorumunuz için teşekkür ederim :pray:

1 Beğeni

Bu tarzda bir fantastik edebiyatın gelişmesini keyifli buluyorum, öykünüz de bütün kuvvetiyle gayet lezzetliydi. Kaleminizin daha da gelişeceğine eminim.

Haddimize olup olmadığına bakmadan bir iki tavsiyede bulunmak gerekirse bir şeyler yazalım. Öncelikle, sözlük fikri pek hoşuma gitmedi. Mesela bir iki tane kelime olsa bundan sıkılmazdım da hikayenin tamamını ilgilendiren kelimelerin “Hadi bunları ezberleyin yoksa yarın sözlüde sıfır veririm” tavrıyla sunulması çok ilgi çekici değildi. Bu kelimelerin anlamlarının hikayenin içerisinde uygun yerlerde sunulması, bir üslup içerisinde anlatılması daha keyifli olabilirdi. Örneğin, Çarklı Pusat gibi bir eşyayı bir Cintutan’ın ağzından duymak daha zevkli olurdu. Bunun dışında, Karakum’dan çıkan “Türk Kültüründe Vampirler” kitabını okumanız size epey ilham verebilir.

2 Beğeni

Öncelikle beğenmeniz bendenizi oldukça sevindirdi, eleştiriniz ve tavsiyeniz için de ayrıca teşekkür etmek isterim :slight_smile: Sunuş şeklim konusunda haklılık payınız olduğunu düşünüyorum. Bir buçuk senedir bu kurgu-evrenin yalnızca kurgusuyla uğraştığımdan ötürü acemiliğime verip mazur görünüz. Bu şekildeki sunuş aklıma The Witcher kitaplarından geldi açıkçası. Böyle böyle deneye yanıla öğreneceğim :slight_smile: Tekrardan yorumunuz için teşekkür eder ve iyi geceler dilerim :pray:

1 Beğeni

Evet, üzerinde oldukça düşünülmüş bir evren olduğu belli. İyice çalışılmış ve kelimelere kadar özenle seçilmiş gibi duruyor. Bu yüzden ayrı bir takdiri gerektiriyor bence. İyi geceler. :slight_smile:

1 Beğeni

Merhabalar @Duskalem
Öncelikle yarattığınız karakterleri ve ortamları beğendim. Hoş bir tadı vardı.
Cazu, Sahib-i Evran gibi kelimeler güzeldi; ancak çoğaldıkça biraz yordu. Bir de çok geniş yelpazesi olan bir hikaye olduğu için, bazı kısımları hızlandırıp geçmişsiniz hissi verdi bana. Hızı bir tık düşürseniz daha lezzetli gelecek yerler olabilirdi.
Genel anlamda, sıkmayan, merak ettiren ve heyecan dozajı zaman zaman yükselen iyi bir hikaye olmuş.
Ellerinize sağlık.
Görüşürüz sonraki seçkilerde😊

1 Beğeni

@gayekcelik hanım, merhabalar. Kıymetli yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim :slight_smile: Hızlı olması konusunda evet, geriye dönüp tekrar tekrar okuduğumda ben de sizin gibi düşündüm. İsim tekrarlarının çokluğu da kulağı biraz tırmalamış olabilir, buna da katılıyorum. Bu isabetli değerlendirmeleriniz ışığında dikkatli olacağımı belirtir, beğeninizin beni ayrıca sevindirdiğini de eklemek isterim. Teşekkür ederim ve sonraki seçkilerde görüşmek dileğiyle :pray:

1 Beğeni

Çok özgün ve bizden bir öykü. Yabancı edebiyata öykünen yazarlardan gına gelmişti. Abdullah sende umut var aslanım. Böyle devam et.

1 Beğeni

Teşekkür ederim inşallah bu evrenden daha çok öyküler göreceksiniz :slight_smile: