Çerez Fantastik Kitap Önerileri

Uzun uzun okumak istemeyenlere yönelik başlıktaki soru. Selamlar arkadaşlar öncelikle forumda yeniyim. Fantastik kitaplara ve genel olarak kitap okumaya merakım 11-12 yaşlarındayken okuduğum Percy Jackson serilerinden geliyor. Ondan sonra tabii ki farklı seri ya da tekli fantastik kitaplar da okudum. Mesela Harry Potter’ ın ilk üç dört kitabı, Eragon serisi, Doğruluk Kılıcı serisi (baskısı yarım bırakılınca üzülüp yalnızca ilk kitapla yetinmiştim), Gece Yarısı Kütüphanesi, Unutulmuş Diyarlar’ ın ilk kitabı, Kralkatili 1 ve 2 gibi kitapları okudum. Şu sıralar Zaman Çarkı’ nın 5. kitabını okuyorum ve harika gidiyor ancak art arda okuduğum için araya iki üç kitaplık yeni bir seri atmak istiyorum. Genel vampirli kurtlu kitaplar gibi çok basite de kaçmayan çerezlik kitaplar önerir misiniz?

1 Beğeni

Hoşgeldiniz. Barut Büyücüsü, Kadim Kanunlar, İlahi Kentler, İblis Döngüsü, Belgariad ve ardından Malloryon, bulabilirseniz Elenium ve Tamuli serileri de oldukça iyilerdir. Türkçe zorunluluğu yoksa listeyi oldukça kabartabiliriz. :slight_smile:

2 Beğeni

Öneriler için çok teşekkür ederim hocam. İngilizce öğrenmeye yeni yeni başladım dili çok ağır olmayan çeviri yardımıyla okuyabileceğim seriler varsa güzel olur. Hem dil öğrenirken de bir kolaylık sağlar :smile:

2 Beğeni

Will Wight’ın Cradle serisini şiddetle öneririm, Naruto ya da HunterxHunter vb. shounen animeleri de seviyorsanız ekstra güzel okutur kendini.

2 Beğeni

Yarım bırakma gibi bir huyum olduğundan HxH’ in dört beş bölümünü izleyip yarım bırakmıştım. Naruto’ yu soluksuz izleyip çok beğenmiştim ama :grin: Önerinizi kesin okuyacağım.

2 Beğeni

Bunlar çerez mi? :smiley: Taş olursun valla.

5 Beğeni

Baştan aklıma çerez seri gelmedi, dedim en azından arkadaşın muhteşem kitaplarla tanışmasına vesile olurum. :smiley:
@DragonRebornRand sevgili @isos81’in alıntıladığı kitaplar aslında çerezlikten ziyade türlerinde en iyiler arasında gösterilen serilerdir (İblis Döngüsü güzel olsa da o kadar değil, onu ayrı tutalım). Beklentinizi yükselterek okuyabilirsiniz rahatça. :slight_smile:

3 Beğeni

Açıkçası her ne kadar çerez desem de uzun sağlam serileri okurken mola olacak nitelikte güzel kitap beklentisi içerisindeydim. :nerd_face: Yani önerileriniz güzel oldu. @isos81 sizin de varsa böyle ekleyeceğiniz kitaplar on numara olur. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Bence @Pyrewrath’ın önerileri gayet güzel ama ben olsam araya alacak seri olarak Belgariad’ı seçerdim (5 kitap olsa da).

İngilizce olarak Cradle on numaradır. Kings of the Wyld da yine çerezlik sayılabilir. Çok üstün İngilizce de gerektirmezler.

3 Beğeni

Bunlar beni oyalar baya sağ olun valla :relieved:

3 Beğeni

Seri olmasa da Neil Gaiman’in eserleri tam olarak aradığın tanıma uygun. Hatta bu yönden en uygun yazarlardan biri. Eserleri çocuksuluktan ziyade okuruna bir şeyler de katmaya yönelik. Neil Gaiman’ın fantastik eserlerini önerebilirim.

1 Beğeni

Ben çerez seri olarak progression fantasy Webnovel önereyim, tam çerez kelimesini karşılıyor bence.

City of Sin
Mother of Learning
Everybody Loves Large Chest
The Godsfall Chronicles

Çerez değil ama Worm’da önerebilirim.

Son üçü sanırım Amazon’da da var. r/progressionfantasy’de her zaman güzel çerezlik öneriler çıkabiliyor, bu genre de hızla gelişiyor ve derinleşiyor. Birde bence MoL ve Worm baya iyidir.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim daha önce Neil Gaiman’ ı duydum ancak henüz hiçbir eserini okumadım. İngilizce olarak yazarın dili nasıldır hocam? Çok ağır değilse ingilizcelerine bakayım.

1 Beğeni

Daha önce internetten birkaç novele bakmıştım ama bir süre sonra pek hoşuma gitmedi. Hani klasik novel konusu vardır hocam level sistemi, yetişim olayı vs. vs. :melting_face: Aynı konular beni sıktı baya ama önerdiklerinizi listeye ekleyip sonradan konularına bir bakayım. :nerd_face:

1 Beğeni

İngilizce okumadım fakat İngilizcesinin ağır olmadığı söyleniyor. Türkçesini okuduğum kadarıyla ağır görünmüyor.

Ah tamamdır çok teşekkürler.

1 Beğeni

Hocam bir kere “yetişim” çevirisi olan bir şey okuduysanız çok kötü bir çeviri ve kötü bir seridir muhtemelen. :smiley: Fakat demek istediğinizi anladım, önerdiklerim o tarz değil.

City of Sin ve MoL dnd settings’e sahip. ELLC LitRPG bir seri. The Godsfall Chronicles ise distopik bir evrende geçiyor gelişim serileriyle alakası yok. :smiley:

Muhtemelen çeviriden kaynaklı o tarz serilere karşı hep bir ön yargım vardı. Dediğiniz serilere bakacağım çok sağ olun. :smile:

1 Beğeni

Rahat okunması ve hacmi az olmasından dolayı Amber Yıllıkları olabilir belki. 10 kitap göz korkutmasın, 5 'erden iki seri gibi.

Peki ingilizce basımı nasıl? Dili ağır mıdır hocam? Çok zorlamazsa pratik yapma açısından ingilizcesini okumak daha iyi olur gibi. :sweat_smile:

1 Beğeni