Çevirmenin Çemberi: 2312

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/kayip-rihtim/kayip-koseler/cevirmenin-cemberi-2312/

Bilimkurgu ustası Kim Stanley Robinson’ın 2312 romanının çeviri macerasına konuk oluyoruz. (DEVAMI…)

17 Beğeni

Yaptığınız işe hayranım.

Estağfurullah :slight_smile: Ben sadece işimi düzgün yapmaya çalışıyorum. Başarabiliyorsam ne mutlu bana. Teşekkür ederim.

4 Beğeni

:scream::astonished::fearful: Aman tanrım didim !!! Ben bu kitabı çöp sanıyordum .

1 Beğeni

İsmi yüzünden öyle bir kanıya vardınız, değil mi? Ha tabii, okuyup beğenmeyilebilir, ona bir şey diyemem.

Kitap hakkımdaki yorumlar olumsuzdu o yüzden (yada ben öyle hatırlıyorum )

Olay yerine duruma odaklanmış bir hikâye yapısı vardı. Tasarlanan geleceğin yanında, kahramanların peşinde olduğu gizem çok az yer kaplıyordu. Aktardığı durum ilgimi çektiğinden benim hoşuma gitmişti. Okurdan okura beklenti ve beğeniler değişiyor işte.

3 Beğeni

Sana tavsiye etmiyorum Muhammed. Ağır gelir :slight_smile: Bilimkurgudan çok bilimle, bilimsel gelişmelerle ve gezegenlerle çok haşır neşir olman, gelecek öngörülerinden hoşlanman lazım bu kitabı sevmek için. Macera beklentisiyle okuduğunda hayal kırıklığına sebep olabilir.

5 Beğeni

Üniversite tezi gibi kitap :slight_smile:çevirirken kim bilir neler çektiniz . Ayrica agir gelese bile okumam once Kızıl Mars uclemesi turkceye cevrilmeli .

İçeriği kitabı okumayı tamamladıktan sonra okuyacağım. Bu kitap 3-4 yıldır kitaplığım da bekliyordu, haksızlık ediyormuşum,. Kitap çok detaylı ve akla, olası bilime uygun bir evren yaratmış yazar. Henüz 190. sayfadayım sadece olay örgüsü için okunacak bir kitap olmadığı için biraz yavaş okuyabiliyorum ama kitabı çok sevdim.

Karakterlerden birisi Mevlana’dan alıntı yapmış ve bana kalırsa 3-5 sözcükle Mevlana (belki Mevlana’nın bu cümlede amacı bu değil) dünya da yaşamın nasıl başladığını, maddenin yok olmadığını, yoktan var olmadığını çok güzel anlatmış.

"Mineral olarak öldüm ve bitki olarak doğdum; bitki olarak öldüm ve hayvan olarak doğdum; ne zaman ölüp de bir şey kaybettim ki? " - Rumi

4 Beğeni

Kitap bayağı ilgimi çekti. Hayat normale dönsün alacaklar listeme ekledim :slight_smile: Çeviri sizi 8 ay uğraştırmış emeğinize ve ellerinize sağlık :slight_smile: Ayrıca @alper Bey’e teşekkür ederim konuya yazmasa gözümden kaçmış olacaktı :smiley:

3 Beğeni

Virüs o zamanlarda da var mıymış?

Onu öngörememiş :smile:

2 Beğeni