Çıkmasını Beklediğiniz Oyunlar

Partisans 1941

Tür: Strateji, Taktik, Gizlilik

Bekleme Sebebim: Yıllardır “Acaba nasıl olurdu?” diyerek kendi kendime sorduğum X-Com ve Commandos karışımı oyun mekanikleri sunduğu için.

Oyunda, 2. Dünya Savaşı’dan bir grup partizanı kontrol ederek Alman kuvvetlerine karşı mukavemet (afili kelime) göstermemiz icap ediyor. Elbette, kıt kanaat imkanlarla kendinden olabildiğince üstün kuvvetlerle başa çıkabilmenin tek yolu gerilla taktikleri. Üçerli gruplarla düşman üstlerine gizlice sızmak, saklana saklana ilerlemek, işleri olabildiğince sessiz halletmek, uygun konumu alıp pusu kurmak gerekiyor. Oyunun Steam sayfasındaki açıklamalara göre üst geliştirme, yeni üyeler katma, ekip üyelerinin yeteneklerini geliştirme, kaynak toplama, moralleri yüksek tutma, düşman durumunu öğrenme vs. yönetim, geliştirme ve keşif olacakmış.

Bu kadar özellik olunca hepsine hakim olmanın zor olacağından şüphe ediyorum. Oynanış videosundaki bazı ayrıntılar aklıma Soldiers: Heroes of World War II adlı eski bir oyunu hatırlattı. Karakterlerin envanteriyle teker teker ilgilenmek, küçük gruplar halinde büyük çatışmalar girilmesi falan… Rusya taraflarındaki oyun geliştiricilerin sevdiği türden ayrıntıcılıklar bunlar. Üstelik oyuncuyu klavye hakimi yapmaya zorlayan türden ayrıntılar. Daha büyük birliklerin yönetildiği Men of War ve 9th Company: Roots Of Terror gibi türdeşleri bu yüzden biraz canımı sıkmıştırlar; hep yarım bırakmıştım. Bu türden klavye hakimiyeti gerektiren ayrıntıcılıklar Partisans 1941 gibi küçük grupların yönetildiği oyunlara gidiyor. Buglarına rağmen kendini oynatan, gerçek zamanlı taktik çatışma Soldiers: Heroes of World War II öyleydi.

Oyun mekaniklerinde dengeyi tutturur, kontrol kısmında ayrıntılarla oyuncu delirtmezseler, yılın güzel sürprizlerinden biri olabilir. Phantom Doctrine o türden bir çıkış yapmıştı.

Çıkış tarihi yaz dolayları olarak belirtilmiş. Yayıncısıysa Daedalic Entertainment. Bu yüzden bizim için daha uygun fiyata çıkar diye bir umudum var. Hem, oyunun desteklediği diller arasında Türkçe de var. Uygun fiyat, Türkçe, X-Com ve Commandos kırması bir oyun? Güzel olmaz mı be?

1 Beğeni

URUZ bugün Steam’de yayınlanmış.

Partisans 1941’in resmî çıkışına 12 gün kala Demo’su yayınlanmış.

1 Beğeni

Remothered: Broken Porcelain ve Partisans 1941 yayınlandı. İki oyunda 89 lira, çıkışa özel %10 indirimle 80 lira.

Remothered: Broken Porcelain’in oyuncu yorumları bir hayli olumsuz. Oynanabilirlik namına pek çok sorunu varmış. Bazı sorunlar düzelirse oyunun güzelleşeceği umudu taşıyanlar var. Yine de genel durum şimdilik iç açıcı değil. Yamalarla toparlanıp toparlanamayacağını öğrenmek için zaman gerek.

Partisans 1941 daha yeni yayınlandı, bir tane erken erişim yorumu var, o da olumlu. Türü ve tarzı gereği biraz daha vakit isteyen bir oyun zaten. Birkaç güne oyuncu yorumları yağar. Ha, bekleyemedim ve oyunu aldım. Türkçe dil desteği var, çamurdan örneği bile o tarza ilgi duyarım zaten. Tek sorunum, ne zaman oynayabileceğimi bilememek. Köydeyim, bilgisayarım yanımda değil. Eh, bir süreliğine, “İlgimi çeken oyunun Türkçe dil desteklisine desteğimi verdim.” avuntusuyla yetineceğim. Biraz sabır.