Ciltli Kitabı mı, Ciltsiz Kitabı mı Tercih Edersiniz?

Uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kitaplığımda tutmak istediğim kitaplarda ciltli seçeneği varsa ciltli tercih ediyorum. Bir de sayfa sayısı çok ise ciltli daha sağlam kalmasını sağlıyor. Mesela Zaman Çarkı serisini özellikle ciltli baskılarının tamamlanmasını bekledim ve öyle aldım. Böyle büyük boyutlu bir seride karton kapak olursa saklama konusunda sıkıntı olurdu benim açımdan. Ama mutlaka ciltli olmalı diye bir dayatmam da yok. Yeter ki baskı kalitesi iyi olsun. Örnek olarak Brandan Sanderson Fırtınaışığı Arşivi’ni verebilirim. Karton kapak basılıyor ve ilk baskılarda kalite iyiydi. Ama sonra boyut küçülttüler ve kalitesiz baskı yaptılar. Sırt kısmında ayrılma meydana geldi ki kitap okurken çok dikkat ederim kitaba zarar gelmemesi için.

3 Beğeni

Ciltsiz. Bir kitaba kapağı sert diye 3 katı ödemek bana göre değil.

2 Beğeni

Tamamen maddi duruma bağlı… Parası olan kitap alırken ciltlisi var mı diye kontrol eder, varsa direkt sepete atar.Benim gibi parası olmayanlar ise o fiyata 3 ciltsiz kitap alınır der ve devamında bahtına küfür eder.

7 Beğeni

Ciltsiz. Okunacak binlerce kitap var, hayat kısa, takılmıyorum okuduktan sonra kitaplıkta nasıl duracak diye kitap. Özenli okur, ciltsiz kitapları da pırıl pırıl, jilet gibi on yıllarca sorunsuz muhafaza edebilir.

Ciltli kitap alacağıma o paraya yapılacak 10 tane daha anlamlı aktivite geliyor aklıma.

4 Beğeni

Hediye edilen kitabı tercih ederim. xd

2 Beğeni

Çift kitaba yayılmışsa kutulu ve ciltli alıyorum.

Bu gidişle ne karton kapak ne de ciltli alabileceğiz. Pdf tercih etmek zorunda kalacağız. :grin:

1 Beğeni

Eğer yeterince param varsa ciltli.

Ciltli olursa güzel olur ama karton kapağı da seviyorum.