Çin Seddi'nin Bazı Kısımları Cengiz Han'dan Korunmak İçin Yapılmamış

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/arkeoloji/cin-seddi-cengiz-han-korunmak-icin-yapilmamis/Çin Seddi bütün olarak Cengiz Han’dan korunmak için inşa edilmemiş. Duvarın 737 kilometrelik kısmı, Han’dan yüz yıl önce, göçmenleri engellemek için yapılmış. (DEVAMI…)

1 Beğeni

Yanlış hatırlamıyorsam 700 küsur yıl yapımı sürmüş zaten

2 Beğeni

Hem de dünyanın en büyük mezarlığıdır. Yapım sırasında ölenleri duvarı inşa ederken “malzeme” olarak kullanmışlar. :skull:

1 Beğeni

Bilgilendirme : Çin seddinden sonra en uzun ikinci sur Diyarbakır surlarıdır.Ülkemiz bir tarih cenneti umarım insanlar bilinçlenir sahip çıkar…

2 Beğeni

Burada komik bir olay var. Çin Seddi bozkır halklarına karşı 2000-2500 yıl önce inşa edilmeye başlanmıştır. Cengiz han için değil Hunların efsanevi hükümdarı Türkler için Mete han ( oğuz han olduğu kabul edilir) yapılmıştır. Tabii içinde Moğolların ataları kabul edebilecek halklarda vardır. Ana unsur türk boylaridir.

3 Beğeni

Evet, seddin bazı kolları için dedikleriniz doğru. Yazıda bahsedilen kısmıysa günümüze kadar da gelen duvarın çoğunluğunu oluşturan, 11. yüzyılda Ming hanedanı tarafından inşa edilen tarafı. Mete Han zamanında İmparator Qin yüzyıllardır inşa edilen duvar parçacıklarını birleştirip doğru dürüst bir hale getirdiyse de, bugün çok az bir parçası halen duruyor.