Çocuk Yazar Dergisi Yayın Hayatına Başlıyor!

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dergi-fanzin/cocuk-yazar-dergisi-yayin-hayatina-basliyor/Yüzlerce çocuğun hayal dünyalarında yaratıp daha sonra da resmettiği öykülerden oluşan mevsimlik çocuk edebiyatı dergisi yayın hayatına başladı. (DEVAMI…)

2 Likes

Çok güzel ve umut vaat eden bir çalışma; aklıma Finlandiya’daki çocuk parklarını çocukların istekleri doğrultusunda hazırlanması gibi bir çalışmayı getirdi.

Ancak o kadar öğretmen ve çocukların emek verdikleri bu çalışmada kapak görselini beğenmediğimi söyleyebilirim. Ve kaç çocuk o kapak görselini istediler yahut onların fikri alındı mı diye düşünüyorum. Zira çocuk dergisi ve bir yazarın portresi ilk sayısında kapak görseli yapılıyor. Çocuklara sorulsaydı daha canlı ve çekici bir kapak tasarımıyla yayımlanabilirdi diye de düşünmekten kendimi alamıyordu.

Neden bunu sorun ediyorum? Kapak görselleri içeriğin gücünü yansıtacağını düşündüğüm ve çocuklara bu konuda danışılmadığını hissettiğim için sorun ediyorum. Yapılan çalışmayla çatışan bir durum ve yazarın bir öyküsü bulunması da ayrı bir muamma! O öykünün amacı nedir? Güvensizlik, karşılaştırma vs anlayamıyorum…

Sizin fikirleriniz neler? Kapak görseli önemsiz bir detay mı? Okura belirli bir his veya ilk izlenim vermez mi? Ve neden o kadar öğretmen ve öğrencinin emeği ön plana çıkarılması gerekirken bir yazar ön plana alınıyor? Hem de ilk sayısında? Derginin adında belirtmeseler yahut adı bu kadar betimleyici olmasa o kadar emek gözden kaçmaz mı? Adını sallıyorum “Düşler Dünyası” yapalım ve kapak aynı kalsın fark nerede? Farkın sadece içeriğindeki metinde mi olması gerekiyor? Ve hatırlatıyorum içeriğinde o yazarın öyküsü de var!

1 Like