Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandıran Yöntemler

Çeşitli konular altında denk geldikçe yazılanları okuduğum ama konuyla direkt ilintili bir başlık bulamadığım bu konuyu başlık olarak açmak istedim.

Konuya dair uzman görüşleri kısaca, çocukların erken yaşta kitaplarla tanıştırılması ve ev içinde okuyan ebeveynler görerek bir nevi özendirilmesi yönünde. Çocuğun yaşına uygun kitapları erişilebilir kılıp, okuma eylemini bir ödevden ziyade eğlenceli bir aktivite olarak algılamalarını sağlamak gerekiyor. *

Bu konuda saatlerce araştırma yapmak mümkün. Benim bu başlık altında konuşulmasını umduğum şey pratik ve başarılı sonuç veren kendi bulduğumuz/uyguladığımız yöntemler.

Örnek vermem gerekirse; yeğenim bebekken okuduğumuz çocuk kitaplarında, ev ahalisinden herkese bir rol verip, abartılı canlandırmalar yaparak kahkahalı okuma seansları yapıyorduk. Bu yöntem, kitapları sevdirme açısından bize epey büyük bir katkı sağladı.

Konuşmaya başlayıp, bir şeyler anlatmak için heveslendiği dönemlerde, okuduğumuz kitapları birbirimize anlattığımız bir sohbet rutinleştirdik. Açıkçası hala daha sürdürdüğümüz bu “kitabını anlat” sohbetleri bir süre sonra kitap okuma konusunda tüm aileyi heveslendirmeye başladı.

Kitap hediye etme konusuna okula başladığından yani hayatına zorunlu olarak okuduğu kitaplar girdiğinden beri, bütçe belirleme şeklinde devam ediyoruz. Bence bu kitap okumayı zorunluluk olarak görmesini engellemek adına atılması gereken bir adımdı. Çocuk zaten senenin 8-9 ayı okul tarafından verilen listedeki kitapları okuyor. Bir de biz “al bunları da oku” demek istemedik. Zaten okumasını istediğimiz kitaplardan bahsederek ufak tefek yönlendirmeler yapıyoruz. Bu arada bütçe ayırma işini kitaba özel verdiğimiz harçlıkların yanı sıra fuar için hazırladığımız bir kumbarayla destekliyoruz. Sene içinde 1₺, 1₺ fuara kadar ciddi bir meblağ oluyor.

Bu konuda klasikleşen, kitapçılara gitme, kitap fuarı dolaşma, kütüphane ziyareti yapma gibi yöntemleri onunla çıktığım eğlenceli ateri salonu günlerinin ardından yapmayı tercih ettim. Bir süre sonra okul gezisi kapsamında sınıfıyla gezdiği kitap fuarını bir de benimle gezmek istemeye başladı.

Benim önerebileceğim yöntemler bu kadar. Açıkçası senelerin düzenli okurları bile zaman zaman eline kitap alamaz hale geliyorken, dikkati dağılmaya müsait çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanması sağlamak ciddi bir emek istiyor. Umarım konu katkılarınızla gelişir ve küçük kitap kurtları yetiştirmek için adeta bir rehber haline gelir. :blush:

12 Beğeni

Çok güzel bir konu olmuş. Küçük bireylere okuma alışkanlığı sağlamak adına faydalı fikirler çıkacaktır elbette.

En başta bir anne ya da baba iseniz siz okurken onun da sizi taklit edeceği en basit örnektir. Benim tavsiyemse kitaplarınızı önemseyin onları koruyun. Siz ne kadar titiz davranırsanız kitaplarınıza bunu gören çocuğunuz ya da çocuklar sizin neden bu kadar önem vermenizi kesinlikle merak edecektir.

4 Beğeni

Ben kardeşime 5-6 yaşındayken kitap okuyordum o da çok seviyordu dinlemeyi. Sonra kendisi okula başlayınca kitap okuma alışkanlığı kazandı.

3 Beğeni

Ben kendi kazanma şeklimden yola çıkarak yorum yapayım; kesinlikle ilkokul öğretmenleri çok önemli. Annem ve babam, özellikle de annem, küçükken kitap okurmuş. Ama ben onları çok fazla kitapla görmedim. Hatta ben onların okumasını sağladım diyebilirim. Beni okumaya özendiren kesinlikle ilkokul öğretmenim ve ortaokuldaki öğretmenlerimdi. İlkokul öğretmenim sınıf kütüphanesine çok önem verirdi. Her hafta okuduğumuz kitapları sınıfça bir derste tartışırdık. Çok eğlendiğimi hatırlıyorum bu vakitlerde. Sonra ortaokula geçtim ve sınıf öğretmenim bize kitap okumaya başladı :smiley: . O kadar keyifliydi ki o zamanlar…Genelde birimizin okuduğu kitabı alır ve okumaya başlardı. Tüm sınıf çok severdik. Arada sesli kitap da açardı. Hatta Suç ve Ceza’yı ilk orada tanımıştım. Ve en önemli dönüm noktam; Türkçe öğretmenim. Kendisi bize her hafta bir kitap okutur ve verdiği formu doldurmamızı isterdi. Forum çok eğlenceli sorulardan oluşuyordu. Mesela “…karakterin yerinde olsaydım…yapardım” gibi. Her hafta soru soranlarla şahsi olarak ilgilenir, birkaç soru sorar sonra da okumamızı yeterli bulursa formu imzalardı. Benimkileri hep imzaladı ama imzalamadığı çocuklar da olurdu. Bir daha oku gel, derdi. Yılın sonunda en çok formu ben toplamıştım ve kitap hediye etmişti :slight_smile: . Kısacası öğretmenler önemli. Ama ne yazık ki günümüzde daha doğru düzgün kitap okumayan insanlar öğretmen olabiliyor :frowning: .

3 Beğeni

Seveceği kitaplar okusa daha iyi olur. Kişiden kişiye göre de değişir. Benim kuzenimin kardeşi daha 3. sınıf ve en son gördüğümde Momo ve Hayvan Çiftliği’ni okuyordu. :slight_smile: Kitap öneri konusu değil ama lütfen Saftirik okutmayın. Ayrıca çocuğunuza kitap okuyabilirsiniz. :slight_smile: Ayrıca kitap bitirdiği için ödül vermeyin çünkü bunun ödül için değil kendisine katkı sağlamak için yapıldığını anlamalı.

2 Beğeni

Beni kitaplardan soğutan öğretmenler oldu. Benim kitap okuma alışkanlığı edinmemi yine 1 öğretmen sağladı :slight_smile: İlkokulda mesela İpek Ongun kitaplarını okumamızı isterdi öğretmen ve bunu ödev yapardı ama İpek Ongun pek bana hitap etmiyor açıkçası ama sıkıla sıkıla okurdum mecburdum. Daha sonra felsefe öğretmeni Dönüşüm diye kitabı ödev olarak verdi. Kitap yanlış söylemeyeyim ama 70-80 sayfa bir şeydi ama işkence gibiydi bitmiyordu( Seveni vardır ama bana hitap etmiyordu) 10 sayfa okuyunca sanki 1000 sayfa okumuş gibi hissediyordum kendimi :smiley: Daha sonra Türkçe öğretmeni Felatun Bey İle Rakım Efendi’yi okumamızı istedi ama yine beni o dönem okurken çok sıktı. Daha sonra tarih öğretmeni ders anlatırken arada durur ve sohbet ederdi. Böyle ilginç olaylardan bahsederdi, bize merak ettirirdi ve sonra devamını getirmez madem merak ettiniz alın okuyun derdi. O şekilde başladım kitap okumaya :slight_smile: Kısacası öğretmen çok önemli.

3 Beğeni

Ne güzel öğretmenler varmış. Bizim ortaokul Türkçe öğretmeni de yaz tatili için istediğiniz üç Ömer Seyfettin kitabını seçip okuyun demişti. Ben de üç kitap olarak Yüksek Ökçeler, Bomba ve Beyaz Lale seçmiştim. Evet bildiğimiz Beyaz Lale. Annem de babam da çok okuyan insanlar ama Beyaz Lale’yi okumamışlardı o yüzden onlar da müdahale etmediler. Ben normal değilim hep yaşımın ötesinde şeyler okudum zaten, hatta o yaz Beyaz Lale’den önce Buz ve Ateşin Şarkısı serisini okuyordum ama ben bile şok oldum. Benim dışımda bir çocuk çok ciddi bir travma yaşayabilirdi.

3 Beğeni

Ben de tam ortaokul dönemimde Buz ve Ateşin Şarkısı’nı okumaya başladım ve Bran’in o malum bölümde gördükleri bile küçükken okuduğum Ömer Seyfettinler kadar şok etmedi beni. Sırf ‘hikaye’ diye çocukların okuyabileceğinin düşünülmesi tam bir saçmalık. 20 yaşıma geldim hala elim Ömer Seyfettin kitaplarına gitmiyor.

1 Beğeni

Benim Beyaz Lale dışındakilere ciddi bir sorunum yok aslında. Bomba, Diyet, Kaşağı gibi rahatsız edici olduğu söylenen başka hikayeler de okudum ama umursamadım. Beyaz Lale Ömer Seyfettin kitapları içinde bile çok rahatsız edici kalıyor.

1 Beğeni

1 ay sonra 2 yaşına girecek bir kızım var. Emeklemeye başladığı dönemden beri kitaplarla iç içe. İş bankası yayınlarının hareketli kitaplar dizisi var o diziden toplam 20-30 tanesini satın aldık, bebeklerin ve çocukların çok hoşuna gidiyor. Kitaplara ilgi çekmenin yanısıra ince motor becerileri için de faydalı oluyor. Bunun dışında yine İş bankası yayınlarının büyük boy kitaplarını satın aldım bolca. Onları da eşim ve ben okuyoruz o da ilgi ile dinliyor. Ama çocuklar için en büyük örnek biziz, bizi taklit ediyorlar, bizi izleyerek öğreniyorlar. Yaşamlarının en kritik dönemlerinde onlar için rol model biziz. Ebeveynlerin yaptıkları onların mutlak doğrusu haline geliyor. Bu sebepten biz de onun gözlemleyebileceği şekilde kitap okumaya gayret ediyoruz. Bu hususlar sebebi ile kızım kitap aşığı oldu şimdiden :slightly_smiling_face: Ama küçük bir problemimiz var kitaba “tikaba bazen de tikabu” diyor :rofl:
Kitaplar sayesinde hayvan sevgisini de aşılamış olduk ekstra bir faydası da bu sanırım. Kelime dağarcığı oldukça gelişti. Bu arada kitaplarını ulaşabileceği bir yere koymak da çok önemli. Kızım dolabını açıp istediğini seçip yanımıza heyecanla koşuyor. Bu anlar çok keyifli oluyor benim için.
Dolabımız bu şekilde, dönem dönem ilgisi azalınca yeni aldıklarım ile değiştiriyorum.

Senin seçimin serisi de 3-4 yaş ve üzeri çocuklar için karşılıklı diyalog kurma, hikaye oluşturma ve çocuğun etkin katılımı için harika bir seri hazır konusu geçmişken önermiş olayım.

8 Beğeni

Zorba arkadaş çevresi, akraba kavgasından faturalardan öteye geçemeyen anne-baba sohbetleri, sürekli bozulan bir televizyon, her bir kitabı bitirdiğinde yenisini hediye eden yüce gönüllü bir ilkokul sınıf öğretmeni.

8 Beğeni

Bir yerde evin babası her hafta okuduğu kitabın içinden bir kelimeyi wifi şifresi yapıyordu. Çok hoşuma gitmişti :slight_smile: Bu haftaki wifi şifresi perili köşkün sahibinin soy ismi gibi falan.

Kitaplarla küçük yaşında haşır neşir olsun diye oğluma kütüphanedeki kitapları ellemesine izin veriyorum. Bazı durumlarda beni biraz endişelendirse de şimdiye kadar bir kayıp vermedik. Kütüphane içinde artık gözden çıkardığım birkaç romanı da kendisine özgürce karıştırması için veriyorum. Resim olmadığı için ilgilisi çekmiyor ama sayfaları çevirme, motor gelişimi, işini kavradı.
@Jaunerouge gibi bende iş bankasından hareketli kitaplar aldım. Yine iş bankasından küçük hikayeli resimli kitaplar var onları aldım. Kendisi getirip bize okutturuyor.

4 Beğeni
1 Beğeni