Çocukluğun Sonu: Olgunluğun Başı

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/cocuklugun-sonu-arthur-c-clarke/

“İnsanlık üzerinde böylesi bir etki bırakabilecek tek bir olay var. Ve o olay insanlık tarihinin başında değil, sonunda yaşandı.” – Karellen

Arthur C. Clarke’ın İthaki Bilimkurgu Klasikleri kapsmında çıkan meşhur eserlerinden birisini, “Çocukluğun Sonu” romanını detaylıca inceledik. (DEVAMI…)

20 Likes

Çok güzel bir öyküydü. Severek ve heyecanla okumuştum. Size olayların karşında konumlanıp, dışarıdan izliyormuşsunuz izlenimi veren bir anlatımı vardı.

Mükemmel bir kitaptı. Düşündürüyor, hatta kimi yerlerde dehşete düşürüyor. İnceleme yazısı da gayet güzel olmuş

2 Likes

İncelemeyi keyifle okudum , elinize emeğinize sağlık :grinning:
Gerçekten tekrar tekrar okunası bir eser.

1 Like

Dizisini izlemiş ve beğenmiştim. Ama kitabı henüz okumadım, o yüzden ne kadar yansıtmışlar bilmiyorum. Yine de diziyi öneririm. Bu arada dizi dediğime bakmayın, sadece 3 bölümlük bir mini dizi.

Dizisini kitabı okuduktan sonra farkedip izlemeye niyetlenmiştim. Sadece ilk bölümünü izleyebildim, devamı gelmedi. Sadece ilk bölümünü izlemiş biri olarak ne kadar doğru bir yorum yapabilirim bilmiyorum ama izlediğim kadarıyla değiştirilen fazlasıyla detay vardı ve benim için olumsuz değişikliklerdi. Hani bazı uyarlamalarda değişiklikler yaparlar ama yerinde tercihler olur bunlar, rahatsız etmez. Bu uyarlamadakiler öyle değişiklikler değildi bence. Şiddetle kitabını okumanızı tavsiye ediyorum, kitap tek kelimeyle mükemmeldi çünkü.

Diziyi izledikten sonra zaten kitabı kim bilir ne kadar güzeldir diye düşünmüştüm. Okuma listeme de almıştım ama henüz bir icraat yok. :disappointed:

1 Like

İnceleme için teşekkürler.
Kitabı okuyup dizisini merak eden varsa çok etmesin. Ben ilk bölümü zar zor bitirebildim. Anca bu kadar kitaptan uzaklaşılabilinirdi.

2 Likes

Diziyi önce izleyip sevmemişlerdendim. Kitabı okuyunca diziye karşı hoşnutsuzluğum artmıştı. Kitabın çatısını koruyup içeriğini başka şeylerle doldurmuş gibiydi. Çünkü @Firtinakiran’ın incelemede de değindiği konular, kitapta ön plandayken, dizide, kitapta üstünde durmaya gerek görülmemiş ayrıntılar ön plandaydı.

Diziyi boş verin, kitabı okuyun :+1:

7 Likes